Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawozy do podłoża z ziemi

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Nawozy do podłoża z ziemi

Post autor: alkarn »

Nawozy do podłoża z ziemi jakie podawać żeby roślinki były ładne i zielone.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

W zasadzie to nie ma znaczenia, czy masz podłoże z ziemi, czy z innego bardzo bogatego substratu. Różnice są zwykle na początku (do pół roku) uruchamiania baniaczka.
Nawożenie zależy od tego jak będziesz prowadził akwarium (światło, CO2 itd.). Przy małym świetle może być zero nawozów a przy bardzo dużym nawożenie makro obowiązkowe a mikro po jakimś czasie również. Ziemia nie nadąży po prostu z dostarczaniem wszystkiego w akwarium "szybko rosnącym".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

Bimbrownia będzie i jakie sole do tego do dać co byś mi poradził. Roślinki mam te same co w starej aranżacji
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zasadniczym podział na HT i LT widnieje w ilości światła. Gdy jest go dużo, żadne LT nie zadziała i wtedy trzeba nawozić, czasem bardzo obficie. Gdy światło jest kiepskie lub jest go mało wszelkie nawożenie, CO2 ma ledwie zauważalny wpływ na rośliny. Większość składników mineralnych biorą one wtedy z podmianek wody i z ziemi.
Ja zakładałem ostatni raz akwa na ziemi mając 0,6 W/l (HQI) i już po 2 dniach obserwowałem niedobory azotu na roślinach. Zacząłem w pełni nawozić:
10 mg/l NO3
15 mg/l K
5 mg/l Mg
1 mg/l PO4
i tak nawoziłem pierwsze 3 miesiące. Potem zmniejszyłem na 2/3 i obecnie stosuję
7 mg/l NO3
10 mg/l K
3 mg/l Mg
1,5 mg/l PO4
Dużo jednak bazuję na obserwacjach co się dzieje z roślinami. Myślę, że przy podobnym świetle jak ja możesz spróbować podobnie nawozić.
Napisz precyzyjnie czym dysponujesz: akwa, woda, światło to może coś ci zaproponuję. Teraz to trochę wróżenie z fusów.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

to tak akwa. 200l, woda w akwa. pH 7,5 gh ok 8-9, światło narzie jest Narva OCEANIC LIGHT 30W i Narva OCEANIC NATURE 30W ale jeszcze będzie Sylvania GROLUX 15Wwszystko jest do 15w tylko podłączyć ją jeszcze trzeba
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Policzmy: 30+30+15 = 75 W. W przeliczeniu na baniaczek to około 0,3 W/l. Typowe LT, bez większego lub wręcz żadnego nawożenia. Możesz na prawdę subtelnie nawozić, np.
K - 5 mg/l
NO3 - 2-3 mg/l
PO4 - w ogóle
Mg - w ogóle
mikro - w ogóle

A więc rozpuszczając:
- 20 g KNO3 i 30 g K2SO4 w 0,5 l wody dozujesz 3 ml/dziennie i masz około:
K - 4,5
NO3 - 2,5
Oczywiście możesz rozpuścić w 1 litrze i wtedy dozować 6 ml dziennie. Jeżeli zobaczysz, że rośliny żółkną a nie zielenieją to można eksperymentować ze zwiększaniem dawki nawozu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

KNO3 moge teraz nawozić bo mam jeszcze tego ok. 50ml rozrobione tylko K2SO4 nie mam muszę kupić i jeszcze KNO3
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Będę miał na uwadze to jak będę się wybierał w twoje okolice to ci podrzucę. Na razie możesz nawozić mieszanką bez mieszanki, tj. samym KNO3 (bez zmiany proporcji). Czasem (jak w kranówce jest dużo NO3) to nawożenie nim jest nawet zbędne i wystarczy samym potasem (K2SO4). Zawadzić jednak nie zawadzi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

A podawać z aqua art clasic i micro i KNO3 bo to mam narazie.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

alkarn pisze:aqua art clasic
o ile pamiętam to nawóz mikroelementowy. Osobiście na razie nie nawoziłbym mikro. Dopiero jak ziemia się nieco wyjałowi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

alkarn ja bym nie nawoził w ogóle. U siebie mam w LT 15W na 54L, nawożenie ZERO, co2 ZERO, podmiany wody ZERO, jak woda odparuje to uzupełniam byle czym. W akwa jest ZERO glona. Za podłoże robi mi ziemia (substral osmocote, gdzieś na forum zakładałem temat o tym + kulki gliniane).
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”