Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

A...B...C... Nawożenia solami.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tao pisze:...chciałbym dobrze dobrać dawki dla swojego oświetlenia które wynosi 0,58W/l
Już wspominałem wcześniej, że natura to nie nauka ścisła. Bardzo trudno jest podstawić coś do wzoru i wyznaczyć... jakie nawożenie należy dawać.
Podstawą jest nawożenie...
leszcz25 pisze:...do zużycia składników odżywczych
Stąd...
tao pisze:co autor to inaczej pisze
Dlatego dawki należy ustalić eksperymentalnie. Są pewne wytyczne, które nam pomogą:
- światło (ilość i rodzaj),
- rodzaj roślin i ich ilość (inaczej się nawozi typowego Holendra, gdzie dba się o to, aby rośliny nie za szybko rosły, inaczej iwagumi, inaczej "rozmnażalnię").
- podłoże (obecnie przykładowo dawkuję 2X więcej niż pół roku temu i rośliny wcale lepiej nie rosną).

Przy dobrym podłożu dawkowałem:
10 mg/l NO3
15 mg/l K
1-1,5 mg/l PO4
Mg w zależności od twardości wody 0-5 mg/l
mikro w przeliczeniu na Fe - 0,8 mg/l
Obecnie jest to mniej więcej 2X poza potasem, który jest rzędu 25 mg/l

Oświetlenie to 0,6 W/l czyli podobne j.w.

P.S. Oczywiście dawki tygodniowe.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

zulix pisze:
Przy dobrym podłożu dawkowałem:
10 mg/l NO3
15 mg/l K
1-1,5 mg/l PO4
Mg w zależności od twardości wody 0-5 mg/l
mikro w przeliczeniu na Fe - 0,8 mg/l
Kolego Zulix możesz rozwinąć wątek, bo nie rozumiem Mg w zależności od twardości wody 0-5mg/l.
O ile dobrze rozumiem piszesz o MgSO4*7H2O (siarczan magnezu )reszty nie rozumiem.Więc pytam kiedy podawać mniej a kiedy więcej MgSO4*7H2O .Mam jeszcze jedno pytanie w twoim kalkulatorze gdy podaję Mg w postaci jw wychodzi mi strasznie dużo gram,czy oznacza to ze w złe miejsce wpisuje.Z innego kalkulatora wyliczyłem sobie dawkę tygodniową MgSO4*7H2O= 4,76 mg/l i użyłem do tego 4g omawianego proszku.Czy to dobrze wyliczam wiem że MgSO4*7H2O to ppm (5 - 25). Jeśli coś pokręciłem to proszę wybaczyć z chemii tylko 3 była ( sam nie wiem za co).
Ps Pierwszy test mojej wody z akwa 02.01.2012r.
KH=10 tyle kropli użyłem do zmiany koloru
PH< 7.6
NO3=<10
PO4=<1.2
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Zanim zulix się pojawi to ja spróbuję Ci rozjaśnić nieco sytuację. To kiedy dawkować magnez a kiedy nie jest zależne od tego jaką twardość ogólną (gH) masz w kranie. Na twardość gH składa się magnez i wapń w stosunku jakieś 1:4. Jak masz twardą wodę w kranie i regularnie podmieniasz wodę w akwarium nie nie musisz ich podawać dodatkowo bo "fabrycznie" już w wodzie się znajdują ;] A co do kalkulatora - wklej najlepiej printscreena to Ci coś podpowiemy.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

comatose pisze:Zanim zulix się pojawi to ja spróbuję Ci rozjaśnić nieco sytuację. To kiedy dawkować magnez a kiedy nie jest zależne od tego jaką twardość ogólną (gH) masz w kranie. Na twardość gH składa się magnez i wapń w stosunku jakieś 1:4. Jak masz twardą wodę w kranie i regularnie podmieniasz wodę w akwarium nie nie musisz ich podawać dodatkowo bo "fabrycznie" już w wodzie się znajdują ;] A co do kalkulatora - wklej najlepiej printscreena to Ci coś podpowiemy.
Chyba znowu przesadziłem i nie potrzebnie podałem MgSO4*7H2O podałem połowę mojej dawki tygodniowej.Niestety GH nie mam testu jedynie info o moim kranie http://www.pwik.glogow.pl/index.php?id=106&id2=103
Ze zdjęciami mam problem zawsze wyskakuje niedozwolone rozszerzenie .Moze podpowiesz jak wklejać foty czytałem gdzieś o tym na forum, ale i tak nie udało mi się nic wkleić.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2012, 21:01 przez tao, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

comatose pisze:Na twardość gH składa się magnez i wapń w stosunku jakieś 1:4. Jak masz twardą wodę w kranie i regularnie podmieniasz wodę w akwarium nie nie musisz ich podawać dodatkowo bo "fabrycznie" już w wodzie się znajdują ;]
Twardość na Podkarpaciu jest między 15-18 GH ( z tego co zauważyłem z opisów na forum ), czyli wynika na to że nie ma potrzeby dozowania Mg?
Jak zbijemy GH i wymieszamy RO+kranex wyjdzie nam 10 stopni to ile należy wlewać MG ?
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4446

Przy kH na poziomie 10 niemców gH będzie na 99% na takim poziomie, że nawożenie magnezem nie będzie wymagane.

edyta:
Darek ja przy gH 15 bym nie nawoził, przy 10 też nie. Nie zmienia to faktu, że trzeba obserwować rośliny czy nie mają braków.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2012, 20:57 przez comatose, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

tao pisze:Niestety GH nie mam testu
A jak czajniczek wygląda? Bardzo obrasta kamieniem??
Pozdrawiam Darek :)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

tao ze strony twoich wodociągów wynika że gh jest 14,6-15,7
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tao pisze:Kolego Zulix możesz rozwinąć wątek, bo nie rozumiem Mg w zależności od twardości wody 0-5mg/l.
Magnez jest makroelementem, który rośliny wodne pobierają w dużych ilościach. Podobnym makro jest wapń. Te dwa pierwiastki są obecne w twardej wodzie. Stopień niemiecki to w przeliczeniu (ale liczyłem w pamięci) ok. 7 mg/l wapnia lub 4 mg/l magnezu. Mając 10 niemców masz na pewno ponad 50 mg/l wapnia i zapewne kilkanaście mg/l magnezu. Stąd nawożenie nimi jest zbyteczne. Jedynie gdy użyjesz za dużo potasu w nawozach to należy dodać więcej magnezu. Potas blokuje wchłanianie wapnia i magnezu. Wapnia jest zwykle 4-5 X więcej niż magnezu stąd przy większych twardościach wapna się w ogóle nie dodaje.
Z innego kalkulatora wyliczyłem sobie dawkę tygodniową MgSO4*7H2O= 4,76 mg/l i użyłem do tego 4g omawianego proszku.
Być może 4 g MgSO4x7H2O w twoim baniaczku daje dawkę tygodniową rzędu 5 mg/l. To jest prawie łyżeczka więc na pewno nie jest to mało. W moim kalkulatorze liczy się nawozy ciekłe do nawożenia miesiącami a więc takie w których te 4 g MgSO4x7H2O jest zwielokrotnione co pozwala dać dawkę nie tygodniową, ale np. kwartalną. Stąd może wyszły ci duże dawki gdy liczyłeś w moim kalku. Spider pisząc kalkulator EI np. dawał suche sole do akwarium.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

Chyba zamieszałem za bardzo.Nie sypie proszku do akwa,sole które podaje rozrabiam w wodzie destylowanej i podaje w postaci płynnej.
Oto przykład moich wyliczeń
Obrazek
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 21:53 przez tao, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To czy nasypiesz, czy rozpuścisz w wodzie i wlejesz to nie zmienia faktu, że daną ilość (tu 4 g) dodajesz w ciągu tygodnia. W moim kalkulatorze robisz np. 500 ml nawozu a potem nawozisz np. 5 ml na dzień. Sumarycznie więc tygodniowo możesz nadal podawać te 4 g soli, ale aby zrobić 500 ml i mieć na np. 10 tygodni musisz odważy więcej.

Przyznaję, że ponieważ są poobcinane napisy w komórkach nie jestem w stanie przeanalizować grafiki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

O tutaj jest dowód:
Obrazek

Dajesz 4 g MgSO4 do 10 ml wody. Potem wlewasz to do akwarium. Za tydzień będziesz robił to samo a możesz zrobić nawóz, np. taki:
Obrazek
i raz na tydzień dajesz te 10 ml nawozu, ale nie musisz go odważać. Nawóz teoretycznie starczy na 50 tygodni a więc na cały rok. Nie polecam jednak bo może się zepsuć. Ja zwykle robię nawozy na kwartał. Stąd lepiej jest zrobić nawóz 40 g w 100 ml wody to starczy na 10 tygodni.

Jak widać oba kalkulatory liczą tak samo.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
tao
Posty: 832
Rejestracja: 24 gru 2011, 11:20
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Głogów(dolnośląśkie)
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: tao »

zulix pisze:O tutaj jest dowód:
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_porowanie.png]Obrazek[/URL]

Nie chodzi mi o to który jest lepszy i nie potrzeba mi dowodów.Używam takiego bo przelicza mi gramy na ml soli. Tak masz rację wynik ten sam ,lecz nie o tej różnicy pisałem.Chodziło mi o to ze
MgSO4*7H2O ppm (5 - 25)
objętość akwarium netto 83 dm3
objętość sporządzanego roztworu 10 ml
ilość MgSO4 7.hydr 4,5 ml
ilość MgSO4 7.hydr 4 g

stężenie w akwarium po dodaniu 1 ml roztworu Mg 0,476 mg/l x10 bo tyle mam roztworu zrobionego,który chcę podać w tygodniu powiedzmy w 3 dawkach po 4,3.3ml daje mi stężenie 4,76ml/l.
Natomiast twoje liczydło liczy tak
objętość akwarium netto 83 dm3
objętość sporządzanego roztworu 10 ml
ilość MgSO4 7.hydr 4 g
Dla mnie to samo co wyżej
Jednorazowa dawka twoja jest identyczna ,tygodniowa wychodzi 3,328ml/l
Jako zielony w tym temacie myślę coś nie tak i dokładam więcej gram aby wyszło mi 4,76ml/l.Właśnie o tej pisałem różnicy. Oczywiście wiem już dlaczego tak to wychodzi,zmyliła mnie informacja o ilości sporządzonego roztworu.Kalkulator twój zakłada 7 ml ze zrobionego roztworu na dawkę tygodniową.Moim zdaniem trochę utrudnia to początkującym ,a ja jestem tego przykładem.Poza tym podoba mi się twoje liczydło, myślę ze następne mieszanie będzie z twojego liczydła ..Oczywiście prościej jest zrobić 500ml czy 100 .Najpierw chciałam wybadać jakie potrzebne mi stężenie tygodniowo danej soli ,żebym nie musiał liczyć kalkulatorem ile mam podać rozrobionego na zapas roztworu.Dalece idące lenistwo?,a może coś więcej. Teraz wiem ze liczenie jest nieuniknione .Potrzebuje trochę czasu, aby to ogarnąć o ile dam rade.dlatego proszę o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

tao sam sobie życie utrudniasz i kombinujesz jak koń pod górkę ;) Pomyśl, na zdrowy chłopski rozum. Tydzień ma siedem dni, a Ty w przeciągu 7 dni aplikujesz 10 dawek zamiast 7 i stąd ta różnica. Ale to już chyba wyczaiłeś.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Wybacz, ale jakoś źle rozumujesz.
Od początku:
1. Aby porównać nawożenie pomiędzy różnymi baniakami akwaryści się umówili podawać nawożenie w mg/l w okresie 1 tygodnia. Chodzi o to, że niektórzy dają 1 raz w tygodniu, inni codziennie.

2. Ty masz 10 ml nawozu i dozujesz 3, 3, 4 (kolejność dowolna) a więc na tydzień lejesz 10 ml. Jeżeli chciałbyś np. lać to codziennie to musiałbyś dawać dawkę 1/7 z 10 ml.

3. W moich obliczeniach sprawdzających wpisałem te 4g, czyli 10 ml roztworu jako 1 dawka na tydzień i wychodzi to samo. Czy lejesz to na raz, czy na 3 razy w ciągu tygodnia to obojętne - ważne, że na tydzień lejesz 10 ml.

4. Ponieważ większość ludzi nawozi codziennie kalkulator liczy dawkę jednorazową (1 raz lejesz) i tygodniową (mnoży przez 7 dni). Jeżeli nie nawozisz codziennie ta kolumna (dawka 7-krotna) cię w ogóle nie interesuje.

Po prostu mylisz te sprawy. Sposób lania do baniaka nie ma żadnego znaczenia jeżeli na dany okres (tutaj tydzień) lejesz tyle samo. Stąd kalkulatory liczą dokładnie to samo. Jeżeli nie ma błędów we wzorach to nie ma prawa aby liczyły inaczej. Po prostu jakoś coś ci się pomieszało w interpretacji wyników lub nie dość jasno są opisane informacje w kalkach.
tao pisze:Nie chodzi mi o to który jest lepszy i nie potrzeba mi dowodów
Ja dowodziłem Ci, że oba liczą tak samo a nie który jest lepszy. Mój kalk nie pretenduje do miana najlepszego na Świecie kalkulatora i jak znajdę taki, który będzie mi bardziej odpowiadał to będę korzystał z cudzego. Tak więc nie chodzi o to "który kalkulator jest lepszy" bo to możemy ocenić tylko w kwestii "który jest dla nas wygodniejszy".


reszta postów wydzielona tu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15101 a temat zamknięty do rozwiązywania indywidualnych problemów
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Zablokowany

Wróć do „Nawożenie roślin”