Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kalkulatror do nawozów - przebudowa

prośba o opinie

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Kalkulatror do nawozów - przebudowa

Post autor: zulix »

Co jakiś czas przewalam mój kalkulator, ale zmian w głównym kalkulatorze robi się tak dużo, że staje się on nieczytelny.
Stąd w nowej wersji oddzielę podstawowe nawożenie od bardziej eksperymentalnego. W tym celu oddzielam składniki Makro.
W tej chwili wygląda to tak: http://podforak.rzeszow.pl/upload/nawoz ... talnie.xls

Po otworzeniu kalkulatora (docelowo, jednego z arkuszy zawartych w pakiecie) mamy taki ekran:
Obrazek
W pionie mamy aniony, np. siarczany, azotany, fosforany a w poziomie metale: potas, magnez, ...
Na skrzyżowaniu takiego "siarczanu" i magnezu leży siarczan magnezu, MgSO4 i tam należy wpisać liczbę gramów proszku. Pod tą liczbą wpisuje się też liczbę cząsteczek wody. Dla MgSO4 zwykle jest to 7 bo zwykle mamy do czynienia z MgSO4 x 7H2O.
Dalej już tradycyjnie wpisujemy wielkość akwarium, objętość nawozu i jego dawkę.
W podsumowaniu mamy to co zwykle, czyli zawartość składników nawozowych.

Kalkulator w tej formie zrobiłem bo potrzebuję dokonywać obliczeń niezwyczajnych substancji i wariantów nawożenia. Myślę, jednak, że jest on stosunkowo prosty i może znaleźć zastosowanie ogólne.
Napiszcie, czy jesteście w stanie posługiwać się takim kalkulatorem, czy jest prostszy, czy trudniejszy, mniej-bardziej zagmatwany itd.
po prostu jestem ciekawy jak się wam podoba taka forma.
Ostatnio zmieniony 04 paź 2010, 19:30 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tabelkę z ilością wody do podmian, ilość sporządzonego roztworu, itd oraz tabelkę z wynikami myślę, że można by przenieść obok tabelki z substancjami. Wtedy wszystko było by wyświetlane na ekranie za jednych zamachem.

I jeszcze takie pytanie. Jak robię przykładowo K2SO4, to co dopisać w linijce H2O? Zero czy jeden, czy jeszcze coś innego? W sumie chyba powinno być zero, bo niby K2SO4 jako proszek jest chyba bezwodne (tak mi się wydaje), ale nie wiem jak to zero wypada w obliczeniach. Czy we wzorach nie ma gdzieś tej wartości w mianowniku :P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To zależy od monitora (panorama, czy bardziej w pionie). Ja robiłem na panoramie i bałem się, że u większości nie byłoby widoczne po prawej. Mimo wąskiego ekranu u mnie mieści się w pionie tak jak na screenie.
Oczywiście można dać i w poziomie:
Obrazek
Napiszcie co lepiej wygląda i jak się mieści :D

Plik po zmianie już wgrany.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Dla mnie teraz jest lepji :)

I jeszcze co wpisywać w linijce H2O (zerknij na mój post wyżej ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Te sole, które nie tworzą hydratów np. K2SO4 mają zero (i nawet nie jest ono wpisane w tabelce - w przyszłości zablokuję te komórki do wpisywania tam czegokolwiek). Jeżeli dalibyśmy 1 to byłoby K2SO4 x 1H2O.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kalkulatorek jest ok. :) Jeśli każdy dokładnie przeczyta Twoje posty powyżej to nie powinien mieć problemu z komponowaniem nawozów w nowym kalkulatorku ;)
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

Eh zeby zycie bylo takie proste jak te tabelki Zulixa. Zeby ktos wynalazl takie proste i szybkie urzadzenie na pomiar parametrow z wody. taki mini mp3 player do wody, wkladasz i juz wiesz jakie stezenie czego masz :P I syntezator mowy dla ryb... przechodzisz kolo akwarim a slyszysz z glosnika na akwarium, jak ryby do ciebie gadaja.

- JESC, JESC, JESC
- Za duzo CO2 !!!

- CO SIE GAPISZ - WODE ZMIEN

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”