Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

onem pisze:Czy w kalkulatorze saletra potasowa KNO3 ma taki skład;
NO3 13,5%(m/m)
NO3 nie jest i nigdy nie było pierwiastkiem. Zawartość %N (a nie %NO3)= 13,5

Masa molowa saletry to: 101 g/mol. Masa molowa NO3 to 62 g/mol a więc %NO3 = 62/101=61%
Zawartość potasu: 39/101 = 38-39%
Zawartość w K2O jest mniej istotna a nawet sztuczna.
Ty wpisałeś obie pozycje K i K2O co oczywiście równocześnie jest błędne.

Oczywiście znalazłeś błąd w tej dodatkowej tabelce u dołu za co ci dziękuję. Rzeczywiście 10 g związku o %N=13,5 odpowiada KNO3 i wyniki powinny być jednakowe. Poprawię oczywiście w chwilach wolnych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
DarekP
Posty: 220
Rejestracja: 19 paź 2009, 12:50
Imię: DAREK
Lokalizacja: WYSOKA -ŁAŃCUT
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: DarekP »

Widzisz wcale nie szukałem błędu. Kupiłem saletrę ogrodniczą i dane które podałem przepisałem z opakowania próbując sprawdzić jak to wyjdzie. Zupełnie mnie dezorientuje jednostka wagowa podana na opakowaniu (m/m) co to jest.
Za błędy w zapisie (NO3 a nie N) przepraszam.
Wracając do pytania czy podając w tabelce NO3 ogrodnicze miałeś na uwadze takie jak to które kupiłem? Nie wiem czy istnieje jakiś inny skład saletry potasowej.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Saletra potasowa to saletra potasowa (czyli mniej lub bardziej zanieczyszczony azotan potasu, KNO3) stąd nie miałem tego na uwadze a nawozy typu Florowit, czy inne w których jest podany skład kilku pierwiastków i trzeba próbować ustalić dawkowanie. Oczywiście przy saletrze też można stosować, ale wyniki powinny wyjść identyczne, bądź prawie identyczne jak przy KNO3. Może być tak z kilka % odstępstwa ponieważ nawóz ogrodniczy jest zwykle nieco zanieczyszczony. Jak wszędzie piszę nie ma to jednak żadnego znaczenia w akwarystyce.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Witam
Mam problem z kalkulatorem.
Po otwarciu w Open ofisie pokazuje się komunikat: błąd wejścia/wyjścia.
W zwykłym Excelu pojawia się takie coś :
<Usunięto przeterminowanego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 16:01 przez OKO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

OKO to jest problem z Twoim kompem. Kalkulator działa ok.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kliknąłem na linku w 1 poście i arkusz wczytał mi się w Open Office z opcją "do odczytu". Jeżeli masz tak samo to należy zapisać u siebie na dysku i już wtedy możesz mieć "nie tylko" do odczytu.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Chyba znalazłem przyczynę. Problem jest po stronie dostawcy internetu (Resman). Pojechałem do Helltakera i normalnie pobrałem. Oni mają taką chorą zajawkę żeby strony blokować. Czasami na alledrogo blokowało różne przedmioty. Normalnie jak w Chinach :? Sory za post nie na temat.
Awatar użytkownika
spy
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2011, 6:36
Imię: Sławek
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: spy »

Witam.

Popełniłem modyfikację kalkulatora zulixa i mimo, że nie jestem z Podkarpacia, to odsłonę umieszczę tutaj, aby oddać honory autorowi oryginału i udostępniać arkusz z jednego miejsca: [link sam usuwam, do momentu wyjaśnienia kilku spraw]

Oryginalny kalkulator został rozbudowany praktycznie o jedną zakładkę, która liczy makro, mikro i nawożenie suplementami węgla. Wprowadziłem do niej większość potrzebnych składników nawozów oraz uwzględnianie ich wpływu na chemię wody. Bazowałem na tych najpopularniejszych moim zdaniem związkach chemicznych. Starałem się umieścić wszystko "pod ręką" tak, aby można było łatwo skomponować potrzebny nawóz i widzieć zmiany w parametrach wody bez skakania po zakładkach kalkulatora. Oryginalne obliczenia w reszcie arkusza nie zostały w żaden sposób zmodyfikowane. Można więc korzystać z oryginału, jeśli odrobinę różniące się wyniki w mojej zakładce budzą wątpliwości. Co daje zakładka "Kompozycja"?

1) Wprowadzane wartości są automatycznie przepisywane w inne zakładki, a wyniki pobierane do zakładki. Niektóre komórki liczę "po swojemu", więc wyniki mogą się nieznacznie różnić z oryginałem. Różnice nie są duże, wynikają z wartości mas molowych związków (w jednym miejscu w oryginale moim zdaniem był błąd) oraz źródeł, z których je brałem i nie należy się nimi przejmować, bo akwarium to nie laboratorium. Dodatkowe informacje są w komentarzach dopisanych do komórek. Warto więc włączyć pokazywanie ich po najechaniu myszką na komórkę, by nie zasłaniały tabelek.

2) Kalkulator pilnuje rozpuszczalności składników i pokazuje ile wody powinno się dodać oraz ile nawozu wystarczy przygotować. Czasem nie trzeba robić litra nawozu, gdy wystarczy np. 300 ml. Jeśli wody jest za mało, albo objętość wody z rozpuszczoną chemią przekroczy objętość jaką chcemy sporządzić, to pojawią się informacje na czerwonym tle.
Jeśli arkusz twierdzi, że nawozu można rozrobić mniej, to wystarczy zmieniać objętość, którą chcieliśmy mieć i ewentualnie korygować dawkę dzienną.
Rozpuszczalność jest liczona z mas związków, zaś końcowa objętość roztworu z gęstości. Masy i gęstości były brane z kart charakterystyk związków chemicznych POCHu - http://www.poch.com.pl

3) Wszystkie związki chemiczne są uwzględniane w obliczeniach, a ich wzajemny wpływ na parametry lub na siebie nawzajem też jest brany pod uwagę. Np. dodanie 10 ml Mikro Intermagu, spowoduje, że woda z tego nawozu zostanie wzięta pod uwagę w obliczeniach rozpuszczalności całości nawozu.

4) Obecnie istnieją osobne pola na wprowadzanie nawozów mikroelementowych. Są na sztywno wprowadzone wartości Mikro i Mikro+ Intermagu. Można też w zakładce "Ogrodnicze Mikro" wpisać wartości z innego nawozu ogrodniczego lub sporządzić własne mikro. Arkusz policzy mikroelementy wprowadzane przez dowolne nawożenie lub zmieszanie ze sobą. Można np. dać 10 ml Mikro+, 6ml Florovitu i 4 ml własnego mikro. Wynik będzie widoczny od razu.

5) Nawożenie węglem za pomocą cytrynianów uwzględnia zmiany w KH brane pod uwagę przy zobojętnianiu kwasu cytrynowego węglanem potasu. Czyli jeśli najpierw wpisaliśmy ilość K2CO3, to dodawanie kwasu cytrynowego wpłynie na KH dopiero od pewnej ilości. I na odwrót. Przy dodawaniu alkoholu czy glutaralu rozpuszczonego w wodzie objętość tych cieczy jest automatycznie brana pod uwagę, a woda w nich zawarta wykorzystywana do obliczeń rozpuszczalności.

6) Zmiana twardości KH ciągnie również za sobą zmianę GH. Wcześniej nie było to uwzględniane.

7) Newralgiczne komórki w arkuszu są zabezpieczone przed modyfikacją. Zrobiłem to po to, by ktoś niechcący sobie nie zmienił jakiejś formuły i nie uzyskał błędnych wyników. Hasło podam zulixowi na PW, jeśli będzie chciał :) Dopisałem też u góry "autor zakładki Kompozycja: spy". Nie dlatego, że jestem żądny sławy, ale po to, by nie męczono zulixa pytaniami dlaczego w tej zakładce coś się liczy tak, a nie inaczej.

8) Jeśli w zakładce widać jaką wartość, która jest zabezpieczona, a Waszym zdaniem powinna być modyfikowalna, to zapewne jej edycja jest możliwa w innej zakładce, np. Węgiel.

Miłego użytkowania :)

****

Mam nadzieję, że uda mi się zrobić jeszcze to:

- poprawienie błędów, które może gdzieś są
- dodanie zatwardzania wody sodą oczyszczoną
- dodanie chemicznego zmiękczania wody
Ostatnio zmieniony 26 sie 2011, 14:14 przez spy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Właściwie to powinienem takie sytuacje zgłaszać na policję lub do sądu. Post zaś powinienem zgłosić jako łamiący prawo i wnioskować o obciążenie ciebie ostrzeżeniem.
Oszczędzę jednak problemów twoim rodzicom a ciebie tylko pouczę. Może wyrośnie z ciebie "porządny chemik" i spotkamy się na niwie "pracowej" i przy piwie będziemy się śmiać z dzisiejszej sytuacji. Jak dorośniesz będziesz jednak wiedział, że tak nie wolno. Stąd będą ciężkie słowa.

Prawo autorskie jest jednoznaczne a ja nie udzieliłem nikomu zgody na modyfikacje. Co więcej modyfikacja wiązała się ze złamaniem hasła co jest kolejnym łamaniem prawa. Wiem, że hasła w starym Excellu są do złamania "od ręki" ale nie znaczy to, że masz prawo to robić. Nie zakładałem hasła aby uniemożliwić wejście do arkuszy, ale by początkujący nie zniszczyli zawartości.

Podstawą, którą powinieneś zrobić jest zapytanie mnie o zdanie. Nie mam czasu, czasem nawet chęci do konserwacji kalkulatora i być może zgodziłbym się na pomoc. Już wykryto kilka błędów. Może nawet zleciłbym ci wykonanie kolejnych modułów bo mam pomysły co jeszcze byłoby ciekawe do obliczeń. Nie mówię, że nie potrzebuję pomocy.

Z tego co widzę to: do moich arkuszy powstawiałeś odsyłacze do "kompozycji" - niby do takiego "centrum działań". W moich arkuszach prowadzone są obliczenia po czym kopiujesz wynik do zakładki "kompozycje".
W ten sposób nie mogę np. nic policzyć po swojemu bez skasowania twoich odwołań. A jak ktoś je skasuję to ma je odtwarzać na nowo? Komu by się chciało? I kto umie z typowych użytkowników? Po jednokrotnym użyciu mojego modułu z wpisaniem ręcznie danych twoje kompozycje liczą już bzdury. Nie godzę się na taki mod pod moimi skrzydłami, który rozwala moje rzeczy i zmniejsza wiarygodność obliczeń (mimo błędów jakaś tam wiarygodność jest).

Może i sposób z "centrun uwagi" jest wygodny dla początkujących, ale po co wtedy wszystkie inne zakładki w kalkulatorze. Można skorzystać z prostszych kalkulatorów dostępnych w necie. Lepiej więc w ogóle ukryć te zakładki i zostawić tylko "kompozycje". Masz pomysł - rób po swojemu całość a nie podpinaj się pod innych. Pomysły nie są objęte prawem autorskim.

Jeżeli chcesz aby dzieło było wspólne lub chociażby abyś miał czyste sumienie to myślę, że wiesz co powinieneś zrobić. Zgodnie z prawem możesz zrobić jedynie nakładkę na mój arkusz, ale bez zmieniania czegokolwiek - choćby 1 komórki. Na razie nie jest to nakładka. Przy okazji modyfikacje czyli tzw. "mody" dotyczą modyfikacji programów o licencji GNU lub Public Domain czyli mają zgodę autorów na zmiany. Ja takich deklaracji nigdzie nie pisałem.

Jak wspomniałem nie zamierzam nic "z tym robić" i tylko twoja wola czy zrobisz to zgodnie z prawem, czy zawsze kiedyś ktoś będzie ci to mógł wypomnieć.

Przy okazji... kilka uwag chemicznych ale tylko "pokrótce" bo nie mam czasu dokładnie analizować obliczeń.
spy pisze:6) Zmiana twardości KH ciągnie również za sobą zmianę GH. Wcześniej nie było to uwzględniane.
Wybacz, ale wydaje mi się, że tego nie rozumiesz i kalkulator wprowadza w błąd. Odsyłam np. do mojego artykułu omawiających twardość wody: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606 .

Cytrynian 3-potasu jest związkiem wysoce zasadowym i praktycznie jest bezużyteczny przy suplementacji węgla. Lepszy jest diwodoro- (podobnie zresztą jak diwodorofosforan jest częściej używany niż 3-podstawiony związek).

Podobnie więcej krzywdy niż pożytku robi etanol. Nie powinno się go polecać - to eksperymentalne kuracje. Kwasek cytrynowy i cytryniany - w zasadzie już udowodniłem jego przydatność i można polecać, ale etanol nigdy w życiu.

NaCl jako najważniejszy "makro"? Podobnie K2HPO4? To chyba żarty.

Cytryniany z K2CO3 są tak liczone (zakładka: cytryniany), że żaden nie-chemik chyba sobie z tym nie poradzi.

=====
W przypadku umieszczenia informacji na innych forach o modzie będę zmuszony pisać że zamieszczony "mod" nie jest przeze mnie autoryzowany i powstał po złamaniu praw autorskich.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spy
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2011, 6:36
Imię: Sławek
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: spy »

Ostre słowa... Nie sądziłem, że tak do tego podejdziesz, Ale ok. Rozumiem. Skoro jest tak, to usuwam link, załącznika nie mogę, bo nie mam możliwości. Chcesz, usuń sam albo zostaw sobie jako dowód dla Policji, prokuratury czy do pozwu. Jest mi to obojętne. Nie zależy mi na rozsyłaniu tego po innych forach czy ludziach. Zresztą jak się powoływałem na na Twoje informacje, to zawsze odsyłałem na podforaka. Zrobiłem coś dla siebie, co miało mnie głównie ułatwić życie, a że kalkulatora wcześniej używałem, to postanowiłem zamieścić ten post i plik tutaj, w tym wątku, aby inni też z tego mogli skorzystać. Co do aspektów prawnych... rób jak chcesz. Ja już linka do arkusza nie wstawię. Jak zmienisz zdanie, to wstaw go sam. To też mi jest obojętne.


Teraz kilka słów wyjaśnienia.

Haseł nie łamałem, nie potrzebowałem. Umieszczenie pliku xls na prywatnym koncie w jednym z serwisów, gdzie pliki "office'owe" można edytować przez web od razu pokazuje formuły. Podejrzałem bodaj dwie z nich, aby zachować jak największą zgodność z Twoimi obliczeniami. Resztę liczyłem sam. Duża część tej zakładki jest po prostu kopią części zawartości reszty arkuszy, ale tak właśnie miało być i o tym też wprost napisałem.

Zauważ, że Twój arkusz w żaden sposób nie jest zmodyfikowany, więcej, nawet Twoje zabezpieczenia są pozostawione. Dodatkowa zakładka jedynie miała skoncentrować wszystko w jednym miejscu, aby przewijać stronę, zamiast skakać po zakładkach.
Odsyłacze są porobione po to, by wszystko się przepisywało i w żaden sposób nie są zabezpieczone. Można z nich zrezygnować i używać kalkulatora tak, jak wcześniej. Tym bardziej, że bardziej zaawansowane obliczenia lepiej wykonać właśnie na tamtych zakładkach.

NaCl zostało tam dlatego, że niektórzy wciąż używają dodatku soli do podmian wody. Więc pomyślałem - niech sobie będzie, bo i tak właściwie na nic nie ma wpływu. K2HPO4 dlatego, że jest sprzedawany na równi z kH2PO4. Obie sole dostarczają fosfor, więc czemu ma ich tam nie być? A to, że jedna lepsza od drugiej, to będzie widać po wpisaniu ilości substancji.

Cytryniany są liczone tak, aby widać było ile zostanie kwasu i jaki będzie miał wpływ na chemię wody. Nie jestem chemikiem, więc stechiometrię sprawdzałem po kilka razy, żeby się zgadzało z rzeczywistością. Bo na pewno zgadzało się z Twoimi wynikami, gdy się wprowadziło poprawkę na właściwą masę molową hydratu. Cytrynian potasu wg kart technicznych ma pH 7,5-9. Na jednym z forów chemicznych moderator napisał mi, że cytrynian ma odczyn jest lekko zasadowy, bliski obojętnego, więc mu uwierzyłem.

Twardość ogólna wszędzie jest podawana jako suma twardości węglanowej oraz twardości niewęglanowej - siarczany, chlorki itd Ca i Mg. Ja obserwowałem spadek GH przy spadku KH, więc ta zależność jest, pomimo innej natury tych twardości. Testy na twardości pokazywały różnice, a to jest jedyna metoda pomiaru jaką zwykle dysponujemy i do niej się odnosimy.

Czy są błędy i coś się źle liczy? Może. Nie prosiłem Cię o pomoc gdy pracowałem nad tą zakładką, bo jak piszesz "jesteś na emeryturze". W usuwaniu ewentualnych błędów też nie zamierzałem Cię prosić i nie zamierzam w ogóle. Kiedyś Ci wysłałem PW na temat Na3PO4 i obecnie żałuję, że to zrobiłem.

I z łaski swojej daruj sobie wycieczki w kierunku rodziców i co ze mnie miałoby wyrosnąć. Spójrz na mój wiek przy nicku. Ustawę o prawie autorskim czytałem, a o aspektach kradzieży intelektualnej też co nieco wiem. A przy tej pracy zrobiłem wszystko, by Twoich praw nie naruszyć. Uważasz, ze naruszyłem? OK. Masz do tego prawo. Niech i tak będzie. Nie chcę z tym polemizować.
Mój ostatni intensywny kontakt z chemią był 15 lat temu, gdy ją miałem w szkole średniej, więc nie sądzę byśmy mieli kiedykolwiek możliwość porozmawiania o takich sprawach, nawet w luźnej atmosferze. A nawet gdyby ona istniała, to szczerze mówiąc nie sądzę bym obecnie miał na to ochotę.
@Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów

Jeśli coś wiem, to napiszę. Jeśli czegoś nie wiem, to... też napiszę, ale mogę się mylić ;P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Przepraszam co do wieku. Musiałem przewinąć poprzedni nick i wyszło mi 17 lat kolegi OKO. Wobec tego jest to moje przeoczenie i nieporozumienie. Pisałem szczerze i z sympatią, że jeżeli masz 17 lat to może z ciebie wyrosnąć wspaniały chemik a że wyszło jak wyszło - mój błąd.

Chyba nie zrozumiałeś o czym pisałem. Pisałem o tym, że tak się po prostu nie robi. Jakbyś zapytał bądź nawet napisał do mnie, że chcesz coś takiego zrobić, że robiłeś i chcesz upublicznić to byłoby inaczej. A tu startujesz z jakimś kalkulatorem opartym na mojej 1,5 rocznej pracy.
Jeszcze się nie zdarzyło abym komuś nie pozwolił czegoś zrobić: skopiować artykułu, użyć regulamin, zdjęcie itp. Zapytanie na prawdę nic nie kosztuje. Ciekawe czy byłbyś zadowolony jakbym się dopiął do twojej kilkuletniej pracy.

Co do żałowania że wysłałeś mi pw to pozwól, że zostawię bez komentarza.

Tym niemniej i tak pewnie zareagowałem za mocno za co przepraszam. Życzę wszystkim aby zachowali spokój gdy podobna sytuacja będzie ich dotyczyć.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
spy
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2011, 6:36
Imię: Sławek
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: spy »

Nie miałem kiedy wcześniej odpisać.

Nie podpiąłem się pod Twoją pracę, tylko dodałem kilka elementów, których nie zrobiłeś, bo nie miałeś czasu, albo np. zniknęły przy konwersjach. Ten mod miał być dodatkiem, który pozostawia oryginał nieruszony ale przy okazji ułatwia korzystanie z kalkulatora w podstawowych funkcjach. Do tego liczy to, czego mnie brakowało. A po postach z forum widać, że innym też - jak np. informacji o ilości nawozu i rozpuszczalności wszystkich składników. Zresztą nieważne.
Na PW zaraz wyślę Ci link do pliku i hasło do mojej zakładki. Możesz sobie ją pooglądać, pozmieniać, przerobić, udostępnić plik albo i nie. Nie robi mi to żadnej różnicy. Nie roszczę sobie żadnych praw do pomysłu, algorytmów czy czegokolwiek. Zabezpieczenie było tylko po to, by inni nie pozmieniali niczego w obliczeniach. Zresztą i tak miałem zamiar za niedługo podać to hasło publicznie.
Jeśli udostępnisz, to będę rozwijał i udostępniał tylko tę właśnie część. Jeśli nie, to będę to robił tylko dla siebie, choć mnie na razie wystarcza to, co zrobiłem.
@Górnośląskie Stowarzyszenie Akwarystów

Jeśli coś wiem, to napiszę. Jeśli czegoś nie wiem, to... też napiszę, ale mogę się mylić ;P
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Mimo wszystko pozwolę sobie mieć inne zdanie w kwestii "niezmieniania" kalkulatora. Każdy twórca ma niezbywalne prawa do stanowienia o swoim utworze bez ograniczeń, tj. może zezwalać lub nie na nawet najmniejszą jego zmianę, sposób udostępniania, czy sprzedaży.

Utwór jest dawany "jaki jest" tj. w takiej formie jak podał ją twórca. Choćby zmniejszenie rozdzielczości zdjęcia, skadrowanie już jest aktem na który twórca może nie zezwalać. Każda zmiana, choćby i przekopiowanie z jednego nośnika na drugi to już złamanie prawa jeżeli na to akurat nie zezwalał właściciel praw autorskich (dotyczy np. programów komputerowych). Zmiana zawartości niektórych komórek, dodanie nowych zakładek itp. jest ingerencją w utwór niezależnie od twoich intencji. A na takie zmiany niekoniecznie muszę wyrazić zgodę.

Ciekawe, czy jakbym bez zmiany właściwości MS Office dołożył tam moduł akwarystyczny i rozdawał całość jako kalkulator akwarystyczny "MS Office mod akwarystyczny zulix" to czy BSA byłoby zachwycone? Pewnie tak, bo mieliby kolejnego jelenia którego by pozwali.

To, że ktoś nie ma czasu nie znaczy, że mogę sobie wziąć coś aby mu "nie zawracać głowy". Czasem trzeba czekać na odpowiedź długo, czasem się nawet nie doczekujemy. Nie znaczy to, że skoro tak to możemy to brać.

Tak na prawdę to oczekiwałem tylko przeprosin. Skoro jednak to jest za trudne i jeszcze udowadniasz mi, że to moja wina to jest to ostatni mój głos w tej sprawie. Nie mam zamiaru nic robić w tej sprawie. Robiłem kalka dla przyjemności ale to już chyba odeszło i pewnie będzie to ostatnia wersja kalkulatora.

Same pomysły, wzory matematyczne itp. nie są patentowalne i nie podlegają prawu autorskiemu. Stąd każdy może napisać od nowa kalkulator nie-zulixa i dowolnie go rozbudować, Nie mam prawa komukolwiek tego zabraniać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?
Obrazek
oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

No cóż ...czapka z głowy :) :glosuj:
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”