Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

zulix pisze:ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.
A co Ty na to Jarku aby zrobić ładną aplikację okienkową w javie? ;> Taką full wypas :D
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Już mi sowa proponował :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

I jak? ;>
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na razie tematu nie podejmuję.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

W razie czego wiesz w które drzwi pukać ;)
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

zulix pisze:Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_nowy_kalk.jpeg]Obrazek[/URL]
oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.
Jest okay! Z mojej strony dodałbym jeszcze dane dotyczące kranówki: ja np. w kranówie mam 12mg/l NO3 - co w akwariach LT może się okazać wystarczającym źródłem azotu. Przydatne jest też Mg z kranu i może SO4 (za chwileczkę napiszę dlaczego).
A więc dawki tygodniowe powiązałbym z tym co "wlewamy razem z wodą". Dlatego w tabelce zamiast nazw kolumn: pojedyncza dawka, 7 krotna dawka, dałbym 1ml roztworu dostarcza w zbiorniku następujące stężenie, a w drugiej kolumnie: 7 dawek dziennych + pierwiastki z wody z podmian.

Do tego dorzuciłbym 12 tygodniowy kalkulator stężeń, aby móc pomanipulować % podmian i dawkami tygodniowymi, w oparciu o szacowane nadmiary/niedobory.

Może moje uwagi się przydadzą ;)

Pozdrawiam

EDIT: miało być o SO4 - no więc czasem tego w kranie jest dużo i jak już się sypie MgSO4 i K2SO4 to dobrze by było też obliczyć sobie ile tego SO4 się skumuluje.. Jak by było niebezpiecznie dużo, to można zacząć kombinować z KCl, jako innym źródłem potasu.

No to chyba wszystko. Jak mi się jeszcze coś przypomni ciekawego to napiszę:)
Ostatnio zmieniony 02 lut 2012, 0:38 przez jober19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

jober19 pisze: jak już się sypie MgSO4 i KH2SO4 to dobrze by było też obliczyć sobie ile tego SO4 się skumuluje
Ten arkusz ma być dla ludzi o mniejszej chęci zdobycia wiedzy. W tym "podstawowym" kalku chciałbym zrobić jak najprościej. Stąd wolałbym za bardzo nie rozbudowywać, aby ci słabsi zrozumieli o co chodzi.

Stąd przyjąłem tylko typowe związki zawierające makro bo 99,9% ludzi stosuje tylko K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4x7H2O. Aby samemu korzystać dodałem KCl bo tutaj sporo z nas korzysta z niego. Dla ludzi niezaawansowanych SO4 jest zbędne. Dla nas - speców można sobie wszystko policzyć w zakładce "MAKRO" - tam można wiele więcej policzyć.

Moduł do przeliczania stężeń długoterminowych już był w kalku (przy okazji twojego problemu poprawiłem w nim błędy, bo były - dzięki). Wygląda to tak:
Obrazek

Oczywiście wszelkie pomysły i krytyki mile widziane.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Nie mogę się doczekać wersji stabilnej do pobrania :mrgreen:
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
jober19
Posty: 99
Rejestracja: 18 gru 2011, 15:20
Imię: Kamil
Lokalizacja: Siechnice
Akwarium: 375
Płeć:

Post autor: jober19 »

Z tabelki drugie półrocze można zrezygnować:

a) nikt przez 42 tyg nie zdoła tydzień w tydzień postępować zgodnie z planem ;)
b) po miesiącu - dwóch zmiany są już nie wielkie :)
Ostatnio zmieniony 02 lut 2012, 17:45 przez jober19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sama tabelka pokazuje jak się to wszystko stabilizuje. Nie mówię, że komuś jest potrzebny cały rok, ale z drugiej strony to na którym zakończyć. Tak jest i jeść nie woła :)
Obliczenia byłyby lepsze jeżeli na bieżąco (powiedzmy raz w miesiącu, lub nawet co 2 tygodnie) byłaby korekta zużywanych nawozów i ewentualnie składu kranówki. No, ale to by już pachniało nauką...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ano pięknie by było. Pytanie tylko czy dane nawozów firmowych, które można znaleźć w necie są prawdziwe.
Awatar użytkownika
buktor
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2012, 0:59
Imię: Wik
Lokalizacja: wielkopolska (Kalisz)
Płeć:
Wiek: 57

Post autor: buktor »

zulix pisze:Aby się odstresować zabrałem się za kolejną odsłonę kalkulatora. Usunę znalezione wcześniej błędy i dodam nowe możliwości.
Co myślicie o czymś takim?
[url=http://podforak.rzeszow.pl/upload/thumb_nowy_kalk.jpeg]Obrazek[/URL]
oczywiście jako dodatek a nie "zamiast".


Na razie wersja robocza. Już działa, ale trzeba sprawdzić i ładniej graficznie zrobić.
Czy mógłbyś uwzględnić w kalkulatorze oraz w tym nowym dodatku, gotowca MIKRO z Intermagu tak jak wpisałeś MIKRO Plus? - oba nawozy są już archiwalne, ale zapasy jeszcze istnieją u akwarystów jaki i w niektórych sklepach.
Możesz zapowiedzieć termin premiery kolejnej wersji?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Brakuje mi czasu. Miałem sobie wziąć dzień urlopu ale nie dało radu. Może wkrótce...
Co do nawozów archiwalnych to chyba nie będę tego robić. Ci co używają Mikro Intermagu robią to od lat więc im nie jest to potrzebne a nowych osób raczej nie będzie. Nawóz ma trwałość 2 lata więc i większe zapasy niedługo pójdą do gnoju (o ile pamiętam nawóz został wycofany z 1,5 roku temu).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Sorki za "jeszcze nie wypuszczenie", ale wymyśliłem, że w takiej wersji jak pokazałem to jeszcze nie to.
Stąd pokazuję Wam nową odsłonę tego arkusza (niestety na razie tylko u mnie).
Teraz typowy nawóz można sobie policzyć na 2 sposoby:
1. Tak jak wynika z logiki - do tej pory w każdym z arkuszy było nieco nielogiczne, ale wynikało to z możliwości uwzględnienia dużej liczby substancji nawozowych. Teraz jak jest na palcach policzyć można było zrobić logicznie. Wpisujemy ile chcemy mg/l i wychodzi ile odważyć...

2. Sposób poprzednio pokazany, czyli tradycyjny. Wpisujemy ile soli odważamy i wychodzi ile mg/l.

Obrazek

Powiedzcie jak to można bardziej czytelnie zrobić.
buktor pisze:Czy mógłbyś uwzględnić w kalkulatorze oraz w tym nowym dodatku, gotowca MIKRO z Intermagu...
Przemyślałem, że może to być w sekcji nawozów firmowych a więc tam wpiszę i ten nawóz :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 53
Kontakt:

Post autor: Łoren »

zulix pisze:1. Tak jak wynika z logiki - do tej pory w każdym z arkuszy było nieco nielogiczne, ale wynikało to z możliwości uwzględnienia dużej liczby substancji nawozowych. Teraz jak jest na palcach policzyć można było zrobić logicznie. Wpisujemy ile chcemy mg/l i wychodzi ile odważyć...
Byłoby kapitalnie - chyba o wiele prościej dla początkujących... zresztą chyba dla wszystkich :) Super !
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”