Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Michal_ONE pisze: Bardzo podoba mi się w nim to, że również są w nim firmowe nawozy.
Najwięcej firmówek jest w kalku: http://calc.petalphile.com/
Ja dałem tylko te, które mi się wydawały najpopularniejsze choć już się to zmieniło... :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Michal_ONE
Posty: 16
Rejestracja: 26 kwie 2015, 20:03
Imię: Michał
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć:

Post autor: Michal_ONE »

Zulixie chyba wkradł się drobny błąd w zaznaczonym przeze mnie oknie: Obrazek
gdyż w polu RAZEM nie powinno być 500ml w tym wypadku, a 520ml.

W polu: "Uzupełnić wodą do" powinna być suma całkowita, czyli: Koncentrat Mikro Plus + Woda?
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

To mój błąd "koncepcyjny". Aby policzyć objętość całego nawozu założyłem, że bierzemy X koncentratu i Y wody a suma da objętość nawozu. Później tę drugą pozycję już całkowicie olałem i wpisałem ręcznie objętość końcową nawozu - 500 ml. Ta objętość jest używana do obliczeń. Ta 490 nie jest wykorzystywana do obliczeń. Jakoś tak wypuściłem wersję kalka z takim bzdetem :P

Wszystkie obliczenia zakładają procedurę robienia nawozu: "uzupełnij wodą do ..." i tu jest tak samo. Obliczenia stężeń i dodawania nawozu są więc dobre.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
hodochwast
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 21:21
Imię: Jakub
Lokalizacja: Dania
Akwarium: 450 roślinne
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: hodochwast »

Pytanie dotyczące kalkulatorów.
Czy warto korzystać z tego:
http://rotalabutterfly.com/

Zulix, porównując wyliczenia z twojego kalkulatoraa np znanego mikro profito z tym powyżej to wychodzi całkiem co innego. Gdzie jest błąd?
Ale porównując np nawóz TPN czy TPN+ wychodzi idealnie to samo.

Może jakiś inny kalkulator możecie drodzy forumowicze polecić?
Chodzi mi o taki który podaje stężenia oryginalnych nawozów.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ja wzorowałem się na http://calc.petalphile.com/ - ten też polecam.
Albo tam jest błąd, albo ja się 'walnąłem".

EDIT: Tam już nie ma. Pewnie kalk został przeniesiony bo wdziałem go pod innymi adresami (nawet po polsku), ale teraz na szybko nie znajdę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
hodochwast
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 21:21
Imię: Jakub
Lokalizacja: Dania
Akwarium: 450 roślinne
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: hodochwast »

No właśnie ten polecany przez Ciebie nie działa. No i gdzieś czytałem, chyba na "barrreport" że ten http://rotalabutterfly.com/
może być odpowiednikiem.
Tak czy inaczej z ciekawości tam zaglądałem bo i tak zawsze używam twojego kalkulatora. Jakoś najbardziej mi pasuje.
Ale z tym profito trochę się zmartwiłem że się nie zgadza.
Mam nadzieje że w twoim kalkulatorze jest ok.

Jak mogę to sprawdzić? Skład profito mam procentowy czyli:
Fe(2+): 0,12%
K: 0,7%
Mg: 0,09%
Mn: 0,04%
I: 0,02%
B: 0,008%
Cu, Mo, Zn, Li: 0,002%
Ni, Co, Al, Sn, F: 0,001%
V, Se: 0,0005%

Ale ja coś źle liczę i nie mogę sobie poradzić aby przeliczyć to na mg/l.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Postaram się sprawdzić. Miałem w planie jeszcze zwiększyć ilość nawozów firmowych bo np. Drak Akwaristik czy Azoo podaje skład na butelce. Nawet obecny nowy produkt Tetry (Macro) podaje skład. Jakby mi się udało to zwiększyłby się zakres możliwości.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
hodochwast
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 21:21
Imię: Jakub
Lokalizacja: Dania
Akwarium: 450 roślinne
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: hodochwast »

Jak by się udało to super.
Tak się zastanawiałem gdyby w kalkulatorze można było wpisywać gdzieś wartości procentowe i wtedy każdy sam wpisałby sobie z etykiety jakiś nawóz. Faktycznie wielu producentów podaje skład. Wiem że trochę może to trudne bo trzeba by znać gęstość nawozu, ale może można jakoś to uśrednić i zaznaczyć że wyniki nie są idealnie dokładne. Przecież my i tak nie potrzebujemy laboratoryjnej dokładności. Ale tylko tak sobie gdybam.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Zawartość % jest już dawno w kalku (zakłfki: makro, mikro). Nawet w nawozach podstawowych są mikroelementy w %. Do zabaw jest nawet dział "ogrodnicze" gdzie można wpisywać i gęstości i zawartości w g/l różnych substancji...
Być może używałeś dotąd tylko 1 zakładki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A mi cuś w ogóle nie chce liczyć (próbowałem Firefox i Chrome) :(
Obrazek

Obrazek
Jakiś pomysł? Pewnie opcja niedorobiona.
hodochwast pisze:porównując wyliczenia z twojego kalkulatoraa np znanego mikro profito z tym powyżej to wychodzi całkiem co innego.
Niektóre inne opcje liczy, ale nie wiem jak porównywałeś?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Zulix liczy bez problemu we wszystkich przegladarkach. Działa na javie więc sprawdz czy czasem nie masz starej javy
hodochwast
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 21:21
Imię: Jakub
Lokalizacja: Dania
Akwarium: 450 roślinne
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: hodochwast »

Tak z zakładek korzystam jak najbardziej ale nigdy nie wpadło mi do głowy aby korzystać z zakładki "ogrodnicze". Jakoś w mojej głowie nigdy to określenie nie pasowało do akwarium choć wiem że można korzystać z "innych" nawozów. Faktycznie tam to wszystko można dokładnie policzyć. Super. To moja ignorancja po prostu.

W zakładce podstawowe jak wpisuje procentowo to coś mi nie działa.

A odnośnie kalkulatora http://rotalabutterfly.com/
Tam faktycznie nie każda opcja obliczania działa, ja klikam PMDD albo Estimative Index
Tak mi wychodzi, zerknij:
Obrazek

A w twoim tak:
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ni ma zdjęć. Nie możesz wgrać normalnie tak jak jest na forum? (opcja wgrywanie u góry menu).
hodochwast pisze:ja klikam PMDD albo Estimative Index
ale co kalkulator wtedy liczy? Bo wartości wychodzą różne.
pawprz pisze:liczy bez problemu we wszystkich przegladarkach
Policz dokładnie to co ja - wtedy będę pewien, bo że coś liczy to wiem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
hodochwast
Posty: 15
Rejestracja: 03 lut 2015, 21:21
Imię: Jakub
Lokalizacja: Dania
Akwarium: 450 roślinne
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: hodochwast »

Sorki, teraz będzie OK

Nutrient Calculator
Obrazek

Zulix kalkulator
Obrazek
zulix pisze: ale co kalkulator wtedy liczy? Bo wartości wychodzą różne.
Przeliczam na podawane żelazo lub potas. Wychodzą całkiem inne ilości nawozu profito który muszę wlać.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie sprawdzę już, czy różnice wynikają pomiędzy moimi obliczeniami a http://calc.petalphile.com/ :(
ale zacząłem dzisiaj zaglądać do kalka i przypominać sobie jak liczyłem więc pewnie na dniach to zweryfikuję.
Dzięki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”