Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Złota jesień w akwa.

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

alkarn pisze:Aqua Art Planta Gainer Pro Micro
myślę że tak jak na ulotce ale ja nigdy tego nie lałem to nie wiem, możesz z połowy dawki zacząć. Zapewne lepiej z tym nie przecholować. Ja używam micro intermag jak zapewne większość tutejszych forumowiczów. :D
Jeszcze raz polecam poczytać dział o nawożeniu bo naprawdę dużo tam się można dowiedzieć :)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

oki dzięki ja dopiero zaczynam w solach. :?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

sole to fajna sprawa i nie są takie straszne jak się wydaje :) tylko trzeba być cierpliwym i obserwować rośliny ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

alkarn pisze:Dozowanie jednorazowo tygodniowo
[mg/l] [mg/l]
Potas, K+ 0,033 0,234
magnez, Mg+2 0,004 0,028
Azotany, NO3- 0,025 0,172
fosforany, PO4-3 0,000 0,000
Coś takiego mi wyszło
Nie wiem dlaczego, ale mi wyszło zupełnie co innego. Podaję ekran, aby zobaczyć, gdzie i co wpisywałem.
Obrazek
A wpisywałem
25 g KNO3
25 g K2SO4
25 g MgSO4 (bezwodny)

akwarium 200 l
dozowanie 2 ml/dzień.

a więc tygodniowo wychodzi:
K - 3 mg/l
NO3 - 2 mg/l
Tak, czy siak widać, że dawka jest za duża. Dozując około 2 mg/l NO3 masz już w baniaku 25. Przy tym świetle rośliny tego nie przerabiają i podwyższanie mija się z celem. Rośliny tego nie biorą z braku światła i również CO2. Ciekawe jakie masz stężenie w wodzie do podmian. Być może nie potrzebujesz w ogóle nawozić azotem i magnezem i samo K2SO4 wystarczy. Jak dla mnie masz przenawożone akwarium i stąd żółknięcie. Jak tam u ciebie z podmiankami? Robisz, czy wydaje ci się, że robisz? :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix pisze:Nie wiem dlaczego, ale mi wyszło zupełnie co innego. Podaję ekran, aby zobaczyć, gdzie i co wpisywałem.
dobrze Ci wyszło bo wpisując KNO3 i K2SO4 równocześnie taki wynik właśnie wychodzi. Ale nie rozumiem jednego bo piszesz że jest akwarium przenawożone - w starym kalkulatorze jest napisane zalecane dawki 5-30 ml na tydzień przy KNO3 a Tobie wyszło 2,925 ml na tydzień. Czegoś tutaj nie rozumiem i czuje że popełniłem gafę :P Jeśli możesz to rozwiń temat jaśniej 8)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nawożenie zależy od warunków. Trudno porównywać holendra z 1 W/l i CO2 z akwarium prawie LT i światłem 0,2-0,3 W/l. Stąd zakres dawek jest raczej płynny. Przy dozowaniu kolegi raczej widać, że stężenie azotanów rośnie stąd i wniosek, że dozuje za dużo. Przy takim świetle jak ma nawożenie azotem jest praktycznie zbędne jeżeli jest obsada zwierzęca. Ponieważ w kranówce zwykle nie ma potasu to nawożenie nim zwykle pomaga w utrzymaniu kondycji roślin.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”