Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rozrabianie nawozów (soli) w wodzie

Jak to zrobić w praktyce?

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mi sie tak dzialo z K2so4, moze jest tam domieszka tego i to Ci sie nie rozpuscilo?
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mi sie tak dzialo z K2so4
To jest ciekawa substancja. W zetknięciu pyłu z wodą robi się otoczka na niektórych ziarnach i słabo się to rozpuszcza. Wygląda wtedy jak mętna woda, ale jak minie kilka godzin to wszystko znika - żadnego zmętnienia.

Co do symfonii to trzeba wziąć poprawkę na to, że to nawóz ogrodniczy i niekoniecznie musi być idealnie, chemicznie czysty.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

Przy mieszaniu KNO3, K2SO4 i MgSO4 woda była mocno spieniona i tak zmętniała, że w ogóle miałem wątpliwości, czy się nadaje do czegokolwiek. Po kilkunastu minutach jednak zmętnienie ustąpiło.

Co do SZ, chyba za słabo wymieszałem, bo miałem cieczy po krawędź słoika i mieszałem bardzo ostrożnie. Przelałem do litrowego słoika i mocno to wytrząsłem. Zawiesiny już nie ma, ale wszystko się nie rozpuściło i trochę osadu zostało.

Po wymieszaniu podałem 1 ml makro i 1,5 ml mikro.......
Ostatnio zmieniony 21 cze 2012, 20:48 przez majlo, łącznie zmieniany 1 raz.
Loach buff
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

Odgrzeje trochę kotleta, bo chyba to najlepszy wątek. Mianowicie, co do mieszania makro raczej wszyscy są już wtajemniczeni :) Natomiast jak się ma sprawa z mikro. W popularnym jeszcze parę lat temu PMDD zalecali wlewać na 500 ml okolo 1 ml HCL ~33%. W nawozach markowych często widzi się pełno środków konserwujących głównie kwaśnych - kwas askorbinowy, cytrynowy, bursztynowy (butanoidowy), amarant i inne E XXX. Czy ktoś by mógł nakreślić rolę tych specyfików bliżej ? Oczywiście jeśli mikro jest budowane z chealtów to pewnie dla obniżenia pH przed rozpadem. Ale czy warto obniżać wtedy ph kwasem cytrynowym, który będą żarły w butelce bakterie ? Chyba lepiej jakimś mineralnym. Krótko jak postępować z przygotowaniem własnego mikro ?, żeby nam dobrze i długo służyło i nie rozpadało się czekając w butelce, a i było dobrze przyswajalne.
Na pewno woda RO do mieszania, ewentualnie przegotowana. To sprawdzałem na własnej skórze :) Woda z kranu sie nie nadaje, i to nie ze względu na bakterie zawarte, a na kupę utleniaczy w kranie- stężony tlen, wolny chlor i inne związki chloru oraz wysokie ph. Momentalnie wytraca sie Fe jako osad przy mieszaniu z kranem.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Ktoś inny wyjaśni to dokładniej. Jednak generalnie nie chodzi o to żeby zbić ph do 1 tylko żeby zachować właściwe, dlatego stosuje się słabe kwasy organiczne. Po to się wtedy dodaje konserwanty e... żeby bakterii nie było i tych kwasów nie żarły. Do tego wymieniony amarant żeby był ładny kolorek i interes się kręci.
Awatar użytkownika
thors
Posty: 113
Rejestracja: 18 lis 2012, 11:02
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Włocławek
Akwarium: 240 L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: thors »

cyklista pisze:Do tego wymieniony amarant żeby był ładny kolorek i interes się kręci.
No tu masz na pewno rację :). Reszta wszystko sie zgadza, jest to powszechnie wiadome, ale ile dokładać ? To jest pytanie. 1 ml HCl obniży ph w 500 ml masakrycznie poniżej stabilności chalatu, a kh roztworu wyniesie 0 ! Jednym słowem jak przygotwać sobie mikro.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

zulix pisze:W reakcji związków magnezu z fosforanami wydzielają się osady fosforanów magnezu.
Zastanawiam się jakie sole zostały użyte do wyprodukowania nawozu VIMI ALL IN ONE. Bo tam się nic nie wytrąca.

Czy użycie silnego kwasu mineralnego jako stabilizatora zapobiega tej reakcji fosforu z magnezem?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

DavyJones pisze:
zulix pisze:W reakcji związków magnezu z fosforanami wydzielają się osady fosforanów magnezu.
Zastanawiam się jakie sole zostały użyte do wyprodukowania nawozu VIMI ALL IN ONE. Bo tam się nic nie wytrąca.

Czy użycie silnego kwasu mineralnego jako stabilizatora zapobiega tej reakcji fosforu z magnezem?
Nie sądzę, żeby diwodorofosforan coś wytrącał. Wodorosole są z reguły lepiej rozpuszczalne niż obojętne sole. Gdybyś mieszał np. K3PO4 z solą Mg, to wtedy osad mógłby się wytrącać.
Co do firmówek, to oni prawdopodobnie chelatują Mg i dlatego nic im się nie wytrąca.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Pytanie NOOBA może ktos wytumaczyc co znaczy helatować po ludzku tak jakos?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

pawprz pisze:Pytanie NOOBA może ktos wytumaczyc co znaczy helatować po ludzku tak jakos?
Tak po ludzku, to się nie bardzo da :D xd
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

mirek5566 pisze:Nie sądzę, żeby diwodorofosforan coś wytrącał.
Zulix napisał w tym temacie, że w roztworze MgSO4 i KHPO4 tworzy się nie nierozpuszczalny fosforan magnezu.

Znalazłem coś takiego: http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=22718

mirek5566 pisze:Co do firmówek, to oni prawdopodobnie chelatują Mg i dlatego nic im się nie wytrąca.
VIMI wspomina tylko o chelatowaniu żelaza. Nie czytałem nigdzie żeby ktokolwiek chelatował Mg.

Dodają: "witamina C, kwas cytrynowy, kwas bursztynowy, aminokwasy i inne". Może te kwasy organiczne nie dopuszczają do powstania fosforanu magnezu?
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

DavyJones pisze:
Zulix napisał w tym temacie, że w roztworze MgSO4 i KHPO4 tworzy się nie nierozpuszczalny fosforan magnezu.

Znalazłem coś takiego: http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=22718

mirek5566 pisze:Co do firmówek, to oni prawdopodobnie chelatują Mg i dlatego nic im się nie wytrąca.
VIMI wspomina tylko o chelatowaniu żelaza. Nie czytałem nigdzie żeby ktokolwiek chelatował Mg.

Dodają: "witamina C, kwas cytrynowy, kwas bursztynowy, aminokwasy i inne". Może te kwasy organiczne nie dopuszczają do powstania fosforanu magnezu?
"Otrzymywany w wyniku strącania rozpuszczalnymi fosforanami z rozpuszczalnych soli magnezu." cytat z podanego forum :) Ja to rozumiem, że miesza się np. K3PO4 i MgSO4 - zgoda, tu się wytrąci Mg3(PO4)2, K2HPO4 i MgSO4 - możliwe, że się wytrąci MgHPO4, ale KH2PO4 i MgSO4 - moim zdaniem Mg2H2PO4 się nie wytrąci.
Musimy jeszcze brać pod uwagę, czy w takich stężeniach, jakie występują w akwarium (ppm) wogóle się coś wytrąci, bo żeby sól się wytrącała, musi być przekroczony jej iloczyn rozpuszczalności. W przypadku wodorofosforanów to raczej mało prawdopodobne (gdybam, bo nie chce mi się szukać jakie one mają iloczyny rozpuszczalności).

Kwasy organiczne również mają zdolności kompleksujące (np. kwas cytrynowy, bursztynowy, czy aminokwasy), więc niewykluczone, że powstają tam chelaty tych kwasów z Mg.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
DavyJones
Posty: 105
Rejestracja: 09 mar 2017, 8:44
Imię: Krzychu
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: plant 200, 72, 496
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: DavyJones »

zulix pisze:Pytanie: Czy sole (KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4) można rozpuścić w tej samej wodzie aby zrobić 1 nawóz, zamiast np. czterech?
Odpowiedź: Fosforany "gryzą się" z magnezem i wytrąca się osad fosforanu magnezu - tracimy więc z płynnego nawozu fosfor. Stąd nie mieszamy MgSO4 z KH2PO4. Możliwe mieszanki to więc:
- KNO3, K2SO4, MgSO4 a w drugim roztworze KH2PO4
- KNO3, K2SO4, KH2PO4 a w drugim MgSO4 (czasem nawet MgSO4 się nie podaje bo jest w twardej wodzie).
- wszystkie powyższe sole można zmieszać ze sobą tylko wtedy, gdy dodamy do nawozu jeszcze jakiegoś kwasu (dla początkujących nie polecam oczywiście).
Nie chodzi mi o to że w akwarium coś się wytrąci tylko w butelce z nawozem "wszystko w jednym". Chodzi mi o to co napisał Zulix i jak to się ma do nawozów firmowych, np VIMI.

Mowa jest o tych dwóch związkach: MgSO4 oraz KH2PO4

Reakcja chyba zachodzi taka: MgSO4 + KH2PO4 -> MgHPO4 + KHSO4

Więc albo VIMI używa zupełnie innych związków w swoim nawozie, albo używa jakiegoś utrwalacza.
mirek5566 pisze:cytat z podanego forum
Chodziło mi o to że jest tam informacja o rozpuszczalności.
Awatar użytkownika
mirek5566
Posty: 442
Rejestracja: 16 lip 2016, 7:29
Imię: M!rek
Lokalizacja: Lublin
Akwarium: 300l iwagumi+2 inne
Płeć:
Wiek: 53

Post autor: mirek5566 »

DavyJones pisze:
zulix pisze:Pytanie: Czy sole (KNO3, K2SO4, MgSO4, KH2PO4) można rozpuścić w tej samej wodzie aby zrobić 1 nawóz, zamiast np. czterech?
Odpowiedź: Fosforany "gryzą się" z magnezem i wytrąca się osad fosforanu magnezu - tracimy więc z płynnego nawozu fosfor. Stąd nie mieszamy MgSO4 z KH2PO4. Możliwe mieszanki to więc:
- KNO3, K2SO4, MgSO4 a w drugim roztworze KH2PO4
- KNO3, K2SO4, KH2PO4 a w drugim MgSO4 (czasem nawet MgSO4 się nie podaje bo jest w twardej wodzie).
- wszystkie powyższe sole można zmieszać ze sobą tylko wtedy, gdy dodamy do nawozu jeszcze jakiegoś kwasu (dla początkujących nie polecam oczywiście).
Nie chodzi mi o to że w akwarium coś się wytrąci tylko w butelce z nawozem "wszystko w jednym". Chodzi mi o to co napisał Zulix i jak to się ma do nawozów firmowych, np VIMI.

Mowa jest o tych dwóch związkach: MgSO4 oraz KH2PO4

Reakcja chyba zachodzi taka: MgSO4 + KH2PO4 -> MgHPO4 + KHSO4

Więc albo VIMI używa zupełnie innych związków w swoim nawozie, albo używa jakiegoś utrwalacza.
mirek5566 pisze:cytat z podanego forum
Chodziło mi o to że jest tam informacja o rozpuszczalności.
To trochę bardziej skomplikowane. W roztworach mogą równolegle zachodzić różne reakcje. Może być tak, jak piszesz, że powstaje MgHPO4 + KHSO4, ale trzeba też pamiętać, że te sole (fosforany) ulegają hydrolizie i w rzeczywistości w takim roztworze są wszystkie formy (kwaśne i obojętna), tak więc teoretycznie może wytrącać się obojętny fosforan.
Powiem tak: ja mieszając KH2PO4 (roztwór 4,1 g/L) i MgSO4 (190 g/L) nie zaobserwowałem wytrącania osadu. Tak więc to czy się ten nieszczęsny fosforan magnezu wytrąci, czy nie, zalezy w dużej mierze od tego jakie będą stężenia diwodorofosforanu potasu i siarczanu magnezu.
Można to w przybliżeniu policzyć :)
Zakwaszenie na 100% pomaga i w kwaśnych roztworach nie powinno się nic wytrącać.
Nie udzielam porad na pw.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

mirek5566 pisze:Nie sądzę, żeby diwodorofosforan coś wytrącał. Wodorosole są z reguły lepiej rozpuszczalne niż obojętne sole.
...
W przypadku wodorofosforanów to raczej mało prawdopodobne (gdybam, bo nie chce mi się szukać jakie one mają iloczyny rozpuszczalności)
A jednak. Poza tym wcale nie musi się wytrącać wodorosól. Magnez ma przemożną ochotę strącać się w postaci soli zasadowych z OH. Chociażby Mg(OH)Cl nie jest rzadkim przypadkiem.
Idąc tym tokiem rozumowania próbowałem mocno zakwasić mieszaninę MgSO4 iKH2PO4 i nic to nie dało. Mimo pH = 1 miałem mleko.

Jest zapewne tak jak Mirek pisze - chelaty.
pawprz pisze:może ktos wytumaczyc co znaczy helatować po ludzku tak jakos?
Po ludzku to można nazwać to utrwalaniem. Mamy przykładowo jony żelaza które reagują w wodzie i wytrącają się w postaci nierozpuszczalnego wodorotlenku (woda ze studni często mętnieje po jakimś czasie). Chelator to taki utrwalacz, który utrzymuje to żelazo w postaci rozpuszczonej. Oczywiście to żelazo jest w pewnym związku chemicznym, który nazywamy wtedy chelatem żelaza.
Chelatory mają tę cechę "utrwalającą" wobec metali o większej wartościowości niż 1 a więc i Ca, Mg, Fe, Co, Cu, ..., itd. Co więcej podając chelat żelaza do wody w której jest dużo Ca i Mg może się okazać, że część tych pierwiastków zabierze chelator z chelatu żelaza i wtedy mimo lania dużych ilości żelaza po chwili jego stężenie w wodzie idzie ku zeru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”