Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[126] Akwarium 126. - kali555 - ogólne

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Najlepiej by było wymienić filtr. Ja polecam rencami i nogami kaskadę aquael FZN-2 lub FZN-3. Mają ośkę ceramiczną osadzoną na gumkach więc są ciche. ;)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

No widać, że coraz lepiej akwarium się prezentuje :D Próbowałeś może użyć wazeliny kosmetycznej żeby nasmarować ośkę wirnika?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Nie słyszałem o takiej opcji, hmm, ale chętnie spróbuję. Musi to być wazelina? Bo chyba nie mam na stanie :)
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Ja używałem takiej do smarowania uszczelki:
Obrazek
Może i tobie pomoże ;) Chyba, że to jeszcze coś innego jest.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Ok. Będę kombinował. Wielkie dzięki za radę.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Nasmarowałem ośkę wirnika, jak na razie jest ciszej.
Zauważyłem, że po wyczyszczeniu gąbki filtracyjnej, filtr się wyciszył odrobinę.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Walka z głośnym wirnikiem przegrana. Myślę, że to wina ośki, wyeksploatowana. Miałem na stanie filtr aqua szuta. Nie ma szału, jeśli chodzi o filtrację, ale powinien sobie poradzić. Porównując, niebo a ziemia.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Idz za radą innych do modelarskiego sklepu i kup za 5 zł nową oskę
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Tutaj raczej nie uświadczę sklepu modelarskiego nigdzie. Zresztą, nie wiedziałbym za bardzo jak się za to zabrać. Na razie filtr poszedł do przechowalni. Może się przyda w przyszłości. Zamiennik się sprawdza. Ostatecznie, z czasem, może kupię nowy.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Aktualka z dzisiejszego dnia

Obrazek

Kondycja roślin nie jest rewelacyjna, ale na zmiany trzeba będzie poczekać. Brak odpowiedniej filtracji, najprawdopodobniej spowodował wysyp glonów. Ewentualnie podejrzewałem niski poziom CO2. Po zaciemnieniu i kuracji zieloną herbatką, glony podupadły i jak na razie jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Dzisiaj, z ciekawości przeliczyłem sobie dawki tygodniowe, jakie stosowałem od dłuższego czasu ( metoda nawożenia dla leniucha :)). Pierwsze co zrobiłem, to zmierzyłem ilość ml przy jednym naciśnięciu dozownika (wyszło 2ml), dozowniki z pojemników na mydło :) I co się okazało, że przez długi czas, makro było o wiele za nisko. Wg receptury, mieszanka makro tj. 25g K2SO4, 25g KNO3, 50g MgSO47H2O, dozowane w dawce 4 ml/ dzień, dało wynik dawek tyg. w ilości K: 9,2 mg/l, NO3 6,8 mg/l, Mg 2,1 mg/l.

Dziś wprowadzona korekta nawożenia makro: dawka 8 ml
Zobaczymy jakie będą efekty
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Po dzisiejszych pomiarach, stwierdzam, że w zbiorniku jest duże zapotrzebowanie na azot. Nie wiem jakim cudem taki stan rzeczy, biorąc pod uwagę wielkość zarybienia i codzienne dawkowanie KNO3, gdzie NO3 utrzymuje się na poziomie 5 mg/l. Wydaje mi się, że trzeba będzie podnieść nawożenie i podmianki robić trochę mniejsze. Jak do tej pory, było to ok 40l.
Nawozy mam w dozownikach, makro łącznie tj. MgSo4 K2So4 i KNO3 razem, także przy zwiększeniu KNO3, automatycznie podskoczy K, ale to nie będzie większy problem, widełki w przypadku K są do 30, a z przedawkowaniem jest ciężko. Mógłbym mieć z głowy ten problem, jeślibym dozował każdą z soli osobno, ale że jestem leń, zaryzykuję lanie w całości.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Tydzień czekałem na pomiar parametrów. Po zwiększeniu nawożenia KNO3 podskoczył do góry, utrzymuje się na poziomie 10 mg, ale niespodzianka pojawiła się z PO4, po zwiększeniu dawki, celem uzyskania 1mg, stężenie po tyg. wynosi 0,4. Pomyślałem, że może zostałem zrobiony w bambuko przez sprzedawcę z allegro, więc sprawdziłem, czy KH2PO4 to rzeczywiście KH2PO4. Wlałem do butelki ok. litr wody (kranex) w którym stężenie PO4 wynosiło 0,1. Po dolaniu KH2Po4 z dozownika, woda się zabarwiła na mocny niebieski, poza skalą. Także fosfor jest fosforem. Ale żeby było tak wielkie zapotrzebowanie na ten pierwiastek? Kiedy zwiększyłem dawkę dwukrotnie? Wniosek jest taki. Skoro jest 0,4, to pasuje wlać drugie tyle, żeby zbliżyć się do 1mg. I tak też zrobię.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

stan na chwilę obecną

Obrazek
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Jakieś te mieczyki takie normalne. Myślałem, że po tej karmie dla kota to wystrzelą i będą wielkie jak rekiny :mrgreen:
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”