Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój nowy kalkulator

...oczywiście "kalulator akwarystyczny"

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:Powiedzcie jak to można bardziej czytelnie zrobić.
A co jest nieczytelne?

P.S. mam takie wrażenie, że kalkulator liczy zbyt duże dawki. W praktyce można stosować mniejsze. Ale to chyba tylko mi się tak wydaje, bo nikt wcześniej czegoś takiego nie zgłaszał.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

A co jest nieczytelne?
Teraz są 2 kalkulatory w 1 arkuszu co może niektórym utrudniać percepcję. Z drugiej strony zrobiłem to w oddzielnym arkuszu i.... te kilka linijek nie są chyba warte tego nowego arkusza.
Mirro pisze:mam takie wrażenie, że kalkulator liczy zbyt duże dawki.
W jakim sensie? No i zawsze jest prośba do wszystkich aby sprawdzali. Jest trochę kalkulatorów w necie, można wpisać i u mnie i tam i zobaczyć czy wyniki się pokrywają.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Szanowni Koledzy i koleżanki. Uprzejmie proszę o testowanie nowej odsłony kalkulatora, podsumowanie jak się wam podoba nowy moduł i zgłaszanie błędów. Obecnie jestem "na fali" a więc znalezione błędy zostaną poprawione bardzo szybko. Jak się znajdą później to kto wie ile będzie trzeba czekać?
Zgłoszone wcześniej błędy (o ile pamiętałem) to poprawiłem.

Link oczywiście w pierwszym poście się nie zmienił.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Podoba mi się nowa wersja. Jest możliwość żeby w zakładce "Podstawowe" kalkulator uwzględniał alternatywne źródła azotu? Np NH4NO3 - mógłby wyliczać zawartość jonów NH4, przeliczać to na NO3 i N jako pierwiastek :D Z fosforem można by tak zrobić? Przeliczałby fosforany na fosfor?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pomyślę, czy nie wprowadzić tego o czym piszesz w dolnym kalku :)
Oczywiście za dużo tych substancji nie będzie. Nie proponuję więcej niż teraz z KCl i NH4NO3 jako tymi, którymi "zwykły" człowiek nie używa. Ostatnio bawię się więcej NH4NO4 więc wpisałem to tam :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jedno pytanie jeszcze. W zakładce "Podstawowe" po wklepaniu wartości jakie chcemy mieć kalkulator sam liczy ile soli w danej ilości wody się zmieści, jak przegniemy to pojawia się napis "nie rozpuści się". Gdyby była taka sytuacja, że mamy np dwa związki które osobno rozpuszczą się, ale razem już spowodują, że wody do ich rozpuszczenia jednak będzie za mało to komunikat jakiś się pojawia? czy to jest liczone po prostu dla każdej zoli z osobna?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Jest to liczone dla każdej z osobna. Kiedyś gadaliśmy na temat współ- ale tego nie zrobiłem :(

EDIT: A w przypadku fosforanów magnezu i to z dodatkiem amonu to rozpuszczalność byłaby bliska zeru - fajna informacja by była dla ludzi... ale na razie tego nie zrobię (musiałbym przeliczyć na stężenia molowe czyli znać gęstości - nie chce mi się).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

i jeszcze powymyślać wszystkie kombinacje jakie ludziom mogą przyjść na myśl
chyba żeby była tylko ograniczona ilość związków do wybierania z listy

koszmarna robota, a i tak potem znajdzie się wielu niezadowolonych bo jakiegoś kosmicznego połączenia nie wziąłeś pod uwagę
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

comatose pisze:Jest możliwość żeby w zakładce "Podstawowe" kalkulator uwzględniał alternatywne źródła azotu? Np NH4NO3 - mógłby wyliczać zawartość jonów NH4, przeliczać to na NO3 i N jako pierwiastek :D Z fosforem można by tak zrobić? Przeliczałby fosforany na fosfor?
Zrobiłem to, ale dłużej nie testowałem. Może nie ma błędów, może są. Jak znajdę czas to sprawdzę dokładniej. Można jednak testować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DarekC
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2012, 8:01
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Głogów
Płeć:

Post autor: DarekC »

Proszę mi dwie rzeczy wyjaśnić bo do tej pory wyliczenia swoje odnośnie ilości soli opierałem o inny kalkulator a ten wydaje mi się prostszy.

W zakładce PODSTAWOWE cześć 1 wpisuję podstawowe informacje kalkulator liczy mi automatycznie ile soli mam odmierzyć

W części drugiej jak przepiszę te same ilości wyliczone z części pierwszej wychodzi, że dawka tygodniowa Mg jest poniżej 1mg/l zwiększając ją z 26g na 80g mieści się w zakresie 5-20mg/l

I tu moje pierwsze pytanie czemu takie wyniki wychodzą, oraz kolejne pytanie stosując metodę EI z innym kalkulatorem lałem w tygodniu 3x makro i 2x micro A wg tego zaleca się 7x micro i 7x macro. Czy lać te nawozy razem, bo gdzieś kiedyś czytałem, że obu nawozów nie powinno się dozować w tym samym dniu?

Tak wyglądają moje wyliczenia
Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

DarekC pisze:W części drugiej jak przepiszę te same ilości wyliczone z części pierwszej wychodzi
A mi wyszło praktycznie dokładnie to samo:
Obrazek
więc nie miałem powodów zwiększać MgSO4.
(uwaga - na ekranie zabiłem muchy :P)

Myślę, że kłopot z koncepcją. Ja założyłem, że wszyscy porównują dawkę tygodniową i ta jest najważniejsza. Założyłem też, że dajemy dawki co dzień. W taki sposób są obliczenia.
Jeżeli wychodzi ci 25 ml dziennie to zawsze możesz dać 50 ml co drugi dzień. To jest kwestia wiedzy o nawożeniu a nie zależna od obliczeń w kalku.

Co do wiedzy natomiast to ta jest różna. Jest i tak jak piszesz:
DarekC pisze:...bo gdzieś kiedyś czytałem, że obu nawozów nie powinno się dozować w tym samym dniu?
i tak, że ludzie dają codziennie. Mnie osobiście jest wygodnie co dzień. Nie zastanawiam się czy mam, czy nie mam lać :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DarekC
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2012, 8:01
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Głogów
Płeć:

Post autor: DarekC »

Wszystko porządku tylko, że gdy dawka Mg wyniesie 26g to w dozowanych dawkach siedmiodniowych wychodzi 2,99mg/l a obok zalecane dawki 5-20mg/l i czy nie będzie za mało Mg wodzie?
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

To zależy od wody jaką wlewasz do akwarium, jak jest trochę twardsza to w ogóle nie musisz Mg nawozić. Zalecane dawki to jedynie podpowiedź ile czego może być, nie musisz na to w ogóle patrzeć.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

obok zalecane dawki 5-20mg/l i czy nie będzie za mało Mg wodzie?
Woda twarda zawiera Ca i Mg. Stosunek pomiędzy nimi w kranówkach to 5-10:1 (czyli wapnia jest w Polsce zawsze więcej. Zwykle dodajemy trochę magnezu aby dojść w okolice stosunku 4:1, który "podobno" jest dobry. Duże ilości magnezu blokują wchłanianie potasu (i odwrotnie) stąd przy dozowaniu jednego trzeba uzupełniać drugi.
A teraz szacunkowe obliczenia:
Gdy woda jest twarda, np. 15 niemców to ilość wapnia jest pewnie z 200 mg/l (strzelam szacunkowo) a więc i magnezu w najgorszym przypadku 15-20 mg/l.
Stąd zalecane dawki (dozowane) do akwarium w przypadku magnezu bardziej przydają się w akwariach w których leje się sporo RO, lub gdy z innych względów woda jest miękka. Przyznaję, że w ostatnich latach do naszej kranówki (15 niemców) daję najwyżej 2-3 mg/l Mg. Stąd i tak wpisałem w kalku. Może w innych rejonach trzeba to skorygować.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
DarekC
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2012, 8:01
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Głogów
Płeć:

Post autor: DarekC »

Dziękuje za wyczerpujące wyjaśnienie, zabieram się za tworzenie nowego nawozu i będę obserwował akwarium.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”