Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prodibio - BioKit Fresh

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Prodibio - BioKit Fresh

Post autor: Dżoena »

W trakcie restartu mojej 450-tki było mi dane przetestować produkt Prodibio - BioKit Fresh. Do testu otrzymałam 30 ampułek: po 10 BioDigest, BioTrace i BioVert.

Dane producenta:

Prodibio - BioDigest

BIO DIGEST ustanawia filtrację biologiczną i oczyszcza akwarium w sposób naturalny neutralizując odpady organiczne z pomocą 9 szczepów bakterii heterotroficznych:

- Paracoccus denitrificans i Pseudomonas stuzerii. Bakterie te uzupełniają się nawzajem, każdy szczep przejmuje zadania poprzedniego szczepu, czyszcząc podłoże i filtry, oczyszczając, redukując azotany i fosforany i zapobiegając rozrostowi alg. Poprzez konkurencję żywieniową zapobiegają również rozmnażaniu się organizmów patogennych, poprawiają jakość wody i zmniejszają w ten sposób ryzyko niewyjaśnionych chorób.

Ponieważ szczepy bakterii rozmnażają się w różnym tempie ich proporcje szybko się zmieniają. Aby utrzymać optymalne proporcje należy dodać jedną ampułkę BIO DIGEST co dwa tygodnie na 1000 litrów wody (lub mniej). Jeśli istnieje potrzeba przyspieszenia procesu oczyszczania nie należy zwiększać dawki, ale użyć preparatu częściej, na przykład, co tydzień.

Dawkowanie:

Przeciętna dawka: co dwa tygodnie:

BIO DIGEST: 1 ampułka na maksymalnie 1000 litrów. Jeżeli akwarium jest bardzo zanieczyszczone nie należy zwiększać dawki, ale użyć 1 ampułkę na tydzień. Przed użyciem wstrząsnąć każda ampułkę tak, aby bakterie znajdujące się w końcówce znalazły się w zawiesinie.

Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Prodibio - Bio Vert

W celu zapewnienia prawidłowego wzrostu rośli w twoim akwarium muszisz im zapewnieć odpowedznią ilość pierwiastków śladowych takich jak: potas, siarka, mangan ale przede wszystkim żelazo. Elementy te są stale uzupełniane przez prądy w środowisku naturalnym lecz w akwarium szybko się wyczerpują. Prawdłowy i zdrowy wzrost roślin będzie osłabiony przez brak któregokolwiek z niezbędnych pierwiastków lecz najbardziej poprzez niedobór żelaza które jest składnikiem chlorofilu istotnego dla fotosyntezy.

Użyj Bio Vert aby przywrócić ruwnowagę w zbiorniku i zapewnić prawidłowy wzrost roślin.

Bio Vert zawiera wszystkie niezbędne dla zdrowia roślin pierwiastki śladowe w tym asymilowaną formę żelaza.

Nie zawiera azotanów i fosforanów.

1 ampułka na 200 L

Prodibio - BioTrace

BioTrace jest koncentratem pierwiastków śladowych przyspieszających aktywność biologiczną. Pierwiastki te są niezbędne dla każdego żywego organizmu. Pierwiastki takie jak siarkam żelazo, kobalt, bor przyspieszają wzrost roślin oraz przemany metaboliczne, są też niezbędne dla zdrowia ryb i bezkręgowców.

Podobnie jak wszystkie żywe istoty bakterie nitryfikacyjne dla prawidłowego działania potrzebują również odpowiednich warunków. Uznaje się że braki pierwiastków śladowych mogą zakłucić funkcjonowanie bakterii nitryfikacyjnych a co za tym idzie do pogorszenia stanu całego zbiornika.

Pierwiastki śladowe są regularnie pobierane przez glony, rośliny, bezkręgowce oraz ryby, a dodatkowo usuwane przez odpieniacze, węgle aktywne co prowadzi do oczywistych oznak niedoboru tych pierwiastków.

Filtry odwróconej osmozy usuwają z wody wszystkie pierwiastki śladowe, może to zatrzymać aktywność bakterii nitryfikacyjnych, prowadzić do karłowacienia roślin a nawet do śmierci ryb i bezkręgowców.

1 ampułka na 200 L

Moje obserwacje:

Nigdy nie używałam niczego, co pomogłoby/przyspieszyło dojrzewanie akwarium. Tym razem postanowiłam spróbować i wnioski ... eee - to na końcu :P

W akwarium docelowo miały być czarne wody- bez roślin. Plany uległy zmianie i w efekcie wylądowały tam rośliny wolno rosnące ( anubiasy, mikrozoria, mchy) i z szybciej rosnących nurzaniec, lotos czerwony. Na dno- drobny piasek. Filtracja: kubeł Eheim proffesional 2229 + mechaniczny aqua szut 750. Oświetlenie- przez pierwszy tydzień po 4 godziny 2x54W T5, co tydzień o jedną godzinę zwiększałam czas świecenia- do 8-miu godzin na dobę.

Ampułki ze specyfikiem zapodałam 11 marca- czyli 1 dzień po odpaleniu zbiornika. BioDigest- 1 ampułka, Bio Vert 2 ampułki, BioTrace- 2 ampułki.

Obrazek


Wyniki testów, które zrobiłam 11 marca :
PO4- 0,2 mg/l
NO3 - 15 mg/l
NO2 - 0
NH3/NH4 - 0,5 mg/l

Ok. 15 bocji przeróżnej maści czekało na wpuszczenie do zbiornika. Niestety- z powodu złych warunków w przetrwalniku musiałam je wpuścić do docelowego akwarium już dzień po restarcie. Do obsady dołączyły: bojek- oblatywacz i 3 zbrojniki.
17 marca wrzuciłam garść szyszek olchy- woda zabarwiła się na herbatkowo.

Wyniki testów po tygodniu od restartu i po 6 dniach od wlania BioKit Fresh ( przed podmianą wody):

KH 4
GH- brak ( nie mam)
NO3 10 mg/l ( nie jest źle :) )
PO4 0,2 mg/l ( też nie jest źle)
NO2 0 ( jest dobrze)
NH4/NH3 - między 0 a 0,5 mg/l

wyniki testów z 25 marca:

NO3 w skali między 10 a 20 mg/l - dopuszczam mniejsze wartości z powodu koloru wody, na której były robione testy- duża ilość garbników może wynik przekłamywać. Myślę, że będzie ok. 10-15 mg/l
NO2- 0
PO4 0,8 mg/l ( urosło, i to sporo w ciągu tygodnia)
NH4?NH3 0,5 ( wartość utrzymuje się od początku na tym samym poziomie)

31 marca obsada się powiększa i do baniaka oprócz dużego zbrojnika dochodzi 10 skalarów.

Wyniki testów z 18 kwietnia:
( nie miałam możliwości w ciągu trzech tygodni zrobić testów):

PO4 0,6
NO2 0
NO3 0,10 ( mało :mrgreen: )
NH3/NH4 0, w porywach między 0 a 0,3

Wnioski:

Ryby wpuściłam do świeżej wody, którą zostało zalane akwarium- zgonów ani chorób nie było
Spodziewałam się ataku glonów- nie było takowego ( prawdę mówiąc dopiero 2 dni temu wyczyściłam pierwszy raz szyby :P - i bynajmniej nie dlatego, że nic nie było przez nią widać)
Bałam się, że nurzaniec nie da rady w tak drobnym piasku- co prawda końce liści nie są w dobrej kondycji, ale roślina rozrasta się jak szalona :) Lotos także daje radę ( z pomocą dwóch kulek torfowo-glinianych)
Azotynów testy w ogóle nie wykazały a azotany i fosfor utrzymywały się na poziomie, który bardzo mile mnie zaskoczył. Być może dlatego okres dojrzewania akwarium nie był dla mnie tak stresujący, jak poprzednie 2 razy ;)

Uzupełnię wątek o zdjęcia, jak tylko naładuję baterię w aparacie :P
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Podasz cene i gdzie mozna takie zamowic przez net?
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Na pewno Iguana i w Novej i na okulickiego ma te preparaty
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

W Rzeszowie do dostania w Iguanie. Cena zależy od opcji- preparatów jest 3, cena 1 ampułki waha się w okolicach 5 zł. W sklepach internetowych cena całego zestawu to ok. 140 zł a za ampułkę 7 zł. Osobiście znalazłam ten preparat na:
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... 070a2d4885
http://reefshop.pl/sklep/index.php?main ... ts_id=7788
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Co do wachlarza produktów i takiego skrótowego opisu to warto się zapoznać także z
ulotką firmy, dostępna chociażby na stronie http://sklep.roslinyakwariowe.pl/instru ... 611e193f5a
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Obrazek
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A ja w swoim baniaczu również zastosowałem produkty Prodibio. Akwarium ruszyło miesiąc temu. Jak na razie bez glonów. Co prawda miesiąc to za krótko, żeby stwierdzić jednoznacznie, że produkt działa, ale póki co wszystko jest tak, jak być powinno. Glona wielkiego nie ma prócz kilku kłaczków, które się pojawiły po nieroztropnym moim pomyśle, aby zwiększyć dawki nawozów.
Ogólnie za tę cenę warto kupić sobie fiolkę z bakteriami. To tylko piątak, a jakże pomocna sprawa. A jak nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Także po miesiącu od startu, moim zdaniem warto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”