Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hedyotis salzmannii

Idealna roślina na drugi plan

To co wynika z naszych doświadczeń względem konkretnych gatunków roślin

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Hedyotis salzmannii

Post autor: cherry_ukasz »

Witam,
Poniżej chciałbym zapoznać Was z rośliną o nazwie Hedyotis salzmannii. Posiadam ją od ponad 6 miesięcy. Oto krótki opis i moje uwagi:

Typ rośliny: łodygowiec
Kolorystyka: intensywny kolor zielony
Wysokość rośliny: z moich obserwacji wynika, że dorasta do 15 cm. Inne źródła podają, że dorasta do 20 cm.
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Tempo wzrostu: ukorzenione części rosną w średnim tempie. Nie jest to "mistrz" prędkości w rośnięciu nawet przy bogatym nawożeniu. Pędy odcięte od góry i wsadzone do podłoża nie posiadające korzeni potrzebują od 2 do 4 tygodni na aklimatyzację zanim zaczną się rozrastać.
Uprawa: Nie powinna przynosić problemu. Roślina rośnie dobrze od średniej ilości światła (0,6 W/litr) wzwyż.

Kilka dodatkowy obserwacji:
Roślinę na zdjęciach można łatwo pomylić z popularnymi Bakopami. Jednak Hedyotis salzmannii nie ma tendencji do rozrostu ponad te 15-20 cm. Zdarzają się (mi dopiero po 3 miesiącach) pojedyncze pędy (1-3 na całą kępę) które "poszybują" wyżej. W mojej ocenie jest to spowodowane zbytnim zagęszczeniem - dlatego warto czasem zrobić przecinkę ;). Ponadto liście tej rośliny są grubsze od tych, które posiadają Bacopy. Warto nadmienić, że nowe pędy są wypuszczane także poziomo, przez co następuje ekspansja rośliny po dnie bez naszej ingerencji w ucinanie w wsadzanie nowych pędów w podłoże.

Oto zdjęcia Hedyotis salzmannii z mojego zbiornika.

Obrazek
Obrazek

A tu zdjęcie salzmannii w ogólnym widoku akwarium (to ta po prawej stronie ;) )

Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 16 paź 2015, 7:13 przez cherry_ukasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Nie jest napisane wprost więc ja dodam, że roślina rozgałęzia się bardzo solidnie bez potrzeby przycinania i zwykle utrzymuje ten niski wygląd. Z początkowego, pojedynczego pędu możemy mieć, niestety po dłuższym czasie, całkiem spory "trawniczek" zawierający np. kilkadziesiąt nowych roślinek.

Roślina toleruje Easy Carbo i preparaty podobne (Aldesan E) co dłuższy czas testowałem. Nie zauważyłem aby parametry wody specjalnie były ważne.

Obecnie próbuję ją utrzymać w akwarium LT o poziomie oświetlenia 0,4 W/l (wysokość baniaczka 50 cm). Przez 3 tygodnie od posadzenia nie zaobserwowałem aby specjalnie się degenerowała. Wzrostu też nie obserwuję, bo jak pisał kolega roślinka dość długo się aklimatyzuje.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Minęło już około 4 miesiące w LT i roślinka daje sobie radę.
Obrazek
Tak więc widać, że przy dość słabym świetle i bez nawożenia CO2 i nawozami roślina też może być przydatna.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Dziwna sprawa z tym zielskiem, mam baardzo dużą kępę tego - tak z 60x20cm dna zajmuje, polowa kępy ma z 15cm wysokości a reszta tak z 40cm :mrgreen: nie mam pojęcia dlaczego tak. W LT przy 0,27W/L jak wsadziłem z 3 miesiące temu to nic sie nie zmieniło, ani nie rośnie, ani nie marnieje.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
krzysiekb4
Posty: 2672
Rejestracja: 11 paź 2009, 22:08
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: krzysiekb4 »

U mnie te to rośnie dość wysokie. Kiedyś dostałem szczepkę od zulixa liczącą pewnie koło 40 cm jak nie więcej. Pociąłem ją wtedy na 3 części. Ale to zależy od sztuki bo u mnie też jedne są malutnie a inne długie. Dlatego teraz je przycinam na jedną wysokość.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

I o jeszcze jednym zapomniałem - ponad tydzień ostatnio światła nie świeciłem bo co2 brakło i nie miałem kiedy butli napełnić - przez ten czas roślina tak rosła, że się w pale to nie mieści, oświetlana samym słońcem bez jakiegokolwiek nawożenia.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Swego czasu przytargałem przez przypadek pęd salzmannii, tak se po zbiorniku pływało, to chwilke rosło w podłożu itd, zbiorników nie nawoże to i specjalnie nie było przyrostów, kiedys tam robiłem czystki w zbiorniku bo mi się gloniska rzuciły, efekt taki że ten pęd salzmannii wylądował na balkonie z korzeniami obrośnietymi mchami rózniastymi, długo to tak leżało, nawet bardzo długo bo ja z natury człek leniwy jestem i mi chciało mi się nawet palcem w tej sprawie ruszać (inna moja przypadłość to skleroza) no i dziś patrze a tu mi takie oto coś się okazuje, moje nieszczęsne Salzmannii rośnie sobie bardzo przyjemnie, zapuściła dość spore korzenie wgłąb, wode czerpała z tego co na dole było, tak jest wilgotno bo jednak warstwa korzeni i mchy na nich pięknie zapezpieczały aby cała woda nie wyschła, i tak oto sobie rosła czasem przy 5stC czasem pewnie miała i 45stC w pełnym slońcu.


Obrazek
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Technicznie niechcacy wyszlo Ci wabki kusa. ;)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

No dokładnie, i powiem ci że przyzwoicie to wszystko rosło, troche mchów powysychało ale jakby zaczeło puszczać nowe gałązki w miejscach o nieco większej wilgotności.
Inna sprawa że jakbym chciał pewnie to zrobić celowo to by z tego wyszedł pasztet pewnie, a tak bez zbednego chodzenia koło tego, bez jakiejkolwiek obsługi z mojej strony wyszło dość fajnie.
zastanawiam się czy to saltzmannii by u znajomego w terrarium z drzewołazami nie dało rady :D
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mysle, ze daloby rade, byle wilgoc byla w podlozu. :) Mozesz psikac woda na ten mech, bedzie lepiej roslo. ;)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

polak.krk, tworząc dalej ten OT.... to tak jak napisałem, to był taki mój wypadek przy pracy ze to zaczeło rosnąc, z racji że mniej zbiorników chwilowo mam niż kiedyś to i wyszło tak ze wywaliłem cześć korzeni z woda na balkon i tak to zaczeło rosnać :D
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Baza roślin”