Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium roślinne od podstaw.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MakuŚ
Posty: 92
Rejestracja: 02 cze 2012, 13:45
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Grodzisko
Płeć:
Wiek: 34

Akwarium roślinne od podstaw.

Post autor: MakuŚ »

Witam.

Chciałem jakoś wspólnymi siłami spróbować założyc nowe akwarium. Jako, że po kilku latach chce powrócić do akwarystyki, chciałem się was doradzić, jak wszystko zaaranżowac krok po kroku. Kupiłem akwarium 240l (120x40x50)Myślę nad roślinniakiem tj. trochę korzeni (Red Moor) obrośniętych mchami, pomiędzy nimi może kamienie, choć nad tym się jeszcze zastanawiam. Nad obsadą się jeszcze nie zastanawiałem ale raczej idę ku jednej wiekszej lub dwóch mniejszych ławicach małych rybek (nie wiem tylko z jakiego biotopu jeszcze).

Zakończyłem niedawno pracę przy szafce i pokrywie, teraz przyszło mi wybrać oświetlenie. Zastanawiałem się nad takim zestawem, czy byłby dobry?
Świetlówka T5 Philips 865/54W 6500K 115cm
Świetlówka SYLVANIA GROLUX T5 54W 8500K 115cm
Świetlówka SYLVANIA AQUASTAR 54W 10000K 115cm
Do tego 6x Oprawka bryzgoszczelna świetlówek T5, pewnie jakies
stateczniki do T5, żeby to jakoś wprawić w ruch (z tego co czytalem
będą potrzebne dwa: 2x59W i 1x59W (?))

Do tego napewno zestaw CO2, tutaj też jeszcze szukam, ponieważ nie są to tanie rzeczy:)

Kupiłem juz filtr Tetra Tec Ex1200. Teraz zastanawiam się nad podłożem i tutaj nie jestem do końca pewien czy kupić gotowy podkład czy ziemię ogrodową czy jedno i drugie? Po za tym na podłoże chce użyc takiego kamienia: http://www.allegromat.pl/aukcja110030.

Kolejne pytanie czy inwestować w filtr wewnętrzny, bo czytałem, że przy delikatnej nadfiltracji biologicznej (z kubełka) nie trzeba, inni mówią, że koniecznie dla lepszego "obrotu" wody? Nad dokładnymi gatunkami roślin się jeszcze nie zastanawiałem ale jestem zainspirowany akwarium http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=11849 ale to daleka droga napewno do czegoś takiego:)

Trochę tych pytań mam ale dla mnie jest każda kwestia jednak ważna bo to są jakby nie patrzeć drogie "zabawki".

Z góry dzięki za każdą pomoc.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2012, 19:16 przez MakuŚ, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”