Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie mocznikiem - eksperyment nienaukowy

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Nawożenie mocznikiem - eksperyment nienaukowy

Post autor: zulix »

Kolejny eksperyment nad zamianą KNO3 na coś innego. Testuję mocznik. Zaleta jest taka, że jak nam zabraknie nawozu to możemy nasikać do akwarium :P

Mocznik podlega biodegradacji i z postaci amidowej (cokolwiek to znaczy dla niechemików) tworzy amoniak (przechodzący w sole amonowe i dalej w NO3 w filtrze biologicznym) i CO2. Jest to bardzo wydajny nawóz i nic się nie marnuje (azot, węgiel) - brak balastu a więc jest czysty.
Ponieważ moje HT jest stabilne przy poziomie NO3 - 6 mg/l, K - 10 mg/l taką mieszankę robię z wykorzystaniem mocznika i KCl.
Od jutra dozowanie dające podobne namiary azotu i potasu jak do tej pory. Daje to też 29 mg/l CO2 z mocznika.
Jak się nie posypie to nastąpi zwiększenie dozowania. Dodatkowo oczywiście gazowe CO2, Mg, PO4, mikro, żelazo, kobalt podawane standardowo.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3830
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix pisze:jak nam zabraknie nawozu to możemy nasikać do akwarium
Hasło dobre ;) znam pewną osobę która stosuje mocz do podlewania kwiatów w ogrodzie, oczywiście rozcięczony :P efekty są pozytywne ;) Trochę to dziwne i śmieszne ale to prawda :P
Zulix z dozowaniem mógłby być problem :roll:
Czekam na wyniki.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Darek pisze:Zulix z dozowaniem mógłby być problem :roll:
Szczególnie po kilku browarach :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: justfilied233 »

Darek pisze:Hasło dobre ;) znam pewną osobę która stosuje mocz do podlewania kwiatów w ogrodzie, oczywiście rozcięczony :P efekty są pozytywne ;) Trochę to dziwne i śmieszne ale to prawda :P
nie używając wyszukanych słów:
gnojówka rozcieńczona sprawdza się super w ogrodzie ;) w końcu gdzie rolnicy wywożą jak im się w zbiorniku nazbiera (w pole)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Oho, ho to już (od 8-12-2010) prawie 3 tygodnie lania mocznika do akwarium. Teraz daję dawkę 2X większą niż na początku.
Co do efektów to... wszystko jest O.K. Nie ma ataków glonów, rośliny rosną (na dniach przycinka) normalnie, zwierzęta nie zdychają, smrodu nie czuję.

Jak podałem w 1 poście stosuję mieszankę mocznika z KCl i jak widać to działa. No a jest pewnie połowę tańsze od układu KNO3, K2SO4. No i potencjalna możliwość dodatku węgla z mocznika też nie jest do przecenienia. Jak skończę nawóz w LT to zacznę tam nawozić takim samym układem.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3830
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Mam rozumieć że mieszanka mocznika z KCl zastępuje KNO3 i K2SO4 ?
Gdzie mogę kupić taki nawóz??
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Darek pisze:Mam rozumieć że mieszanka mocznika z KCl zastępuje KNO3 i K2SO4 ?
Tak mi wychodzi z eksperymentu. Czy w każdym przypadku tego nie wie nikt. Na pewno akwarium musi być stabilne dla dozowania mocznika. Kupić można jak zwykle w ogrodniczych, chemicznych i oczywiście ja mam pewną ilość. Jak chciałbyś poeksperymentować to dostaniesz do testów :) Tylko oczywiście nie ponoszę prawnych reperkusji jakby coś się źle działo :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3830
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

zulix pisze:Tylko oczywiście nie ponoszę prawnych reperkusji jakby coś się źle działo :)
Coś mi się zdaje że KCI to jak chodzenie po cienkiej linie :P
zulix pisze:Jak chciałbyś poeksperymentować to dostaniesz do testów :)
Bardzo dziękuję za chęci ale na razie się wstrzymam ;) Czekam na dalsze relacje :D
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Eksperyment z mocznikiem zakończony z wykończeniem się nawozu - czas na nowe wyzwania.
Podsumowując nie było źle. Zwierzęta żyły, rośliny rosły, glony bez większych wzlotów. Problemów więc nie było.
Co do dawkowania to przez ostatni miesiąc podawałem podwójną dawkę wobec pierwszego postu bo obserwowałem niedobory azotu. Po zwiększeniu dozowania niedobory znikły. Stąd i nawóz się wcześniej skończył i eksperyment razem z nim.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
daquid
Posty: 867
Rejestracja: 19 paź 2009, 18:42
Imię: Dawid
Lokalizacja: Hermanowa
Płeć:
Wiek: 31

Re: Nawożenie mocznikiem - eksperyment nienaukowy

Post autor: daquid »

zulix pisze:Zaleta jest taka, że jak nam zabraknie nawozu to możemy nasikać do akwarium :P
zulix pisze:Stąd i nawóz się wcześniej skończył i eksperyment razem z nim.
Tak jak napisałeś w łatwy sposób można "zdobyć" nawóz... Może jednak warto przedłużyć czas trwania eksperymentu?? :roll:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

daquid pisze:Może jednak warto przedłużyć czas trwania eksperymentu?? :roll:
Zapewne byłoby to celowe i pewnie wrócę do tego po saletrze amonowej.

Chcę zrobić też test nawozu z mocznikiem w akwarium LT bo tam oprócz azotu mocznik byłby źródłem węgla. Jak wspomniałem w 2 temacie mojego eksperymentu w LT mam niewielki problem ze skręcalnością liści stąd tam na razie stabilizuję baniak nawożeniem NaNO3 i KCl. Zapewne wszystko z czasem przetestuję, ale niestety liczba baniaków ograniczona a eksperyment wymaga czasu więc trudno to przeskoczyć.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Jakie stężenie roztworu mocznika najlepiej zrobić na początek? I jak dozować? Jakie jest maksymalne stężenie takie, żeby obsady nie wytruło?

Chyba by się przydał w kalkulatorze moduł do liczenia mocznika i ostanu potasu ;)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mirro pisze:Chyba by się przydał w kalkulatorze moduł do liczenia mocznika i ostanu potasu ;)
ależ jest - z kapelusza nie nawoziłem :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

zulix pisze:ależ jest - z kapelusza nie nawoziłem
Ano rzeczywiście. W najnowszej wersji :) Do tej pory używałem starej już wysłużonej wersji. Najnowsza ma drugie tyle więcej opcji :D

A powiedz zulix, czy można mieszać w jednej flaszce octan potasu z mocznikiem i uzupełniająco np. KCl??
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Według mnie nie ma przeciwwskazań.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”