Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ocet - jako źródło CO2 (eksperyment)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Całkiem dobrze się prezentuje, nie kusi cię żeby zmienić aranżację? I w trudniejsze rośliny pójść? I jakieś mniejsze rybki...
Napisz - co i jak teraz dozujesz, kiedy i co zmieniałeś w podawaniu...
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

A pewnie że tak, ale aranżacyjnie to zawsze u mnie było: a niech se rośnie, a później się zobaczy. Coś tam próbuję zestawić sensownie rośliny, ale jest jak widać. I tak jest lepiej niż wcześniej. Rzuć okiem na starsze posty :D Mam w planach, a raczej miałem się tym zająć wczoraj, zrobienie kanapek doniczkowych z mchem, żeby te luki pozapełniać. Było wcześniej sporo Heńka i nie wiem czemu, ale ściąłem więszość, rach ciach pach, i zostało prawie że nic :) Jak już zabieram się za przycinanie, to tak właśnie wygląda. Co do bardziej wymagających roślinek, to nie wiem czy bym podołał wyzwaniu. Leń jestem :D
Nawożenie:
Carbo poszło w odstawkę
Tylko ocet 10 ml
plus sole: K2SO4, KNO3, KH2PO4, MgSO4 sporadycznie, i micro Intermag
Jeśli chodzi o sole, to nie będę się rozpisywał, bo tutaj chyba bardziej o ocet się rozchodzi :)
Ostatnio zmieniony 08 sie 2012, 17:56 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Oj widzę patrząc na stan roślin, że ocet (w tej kombinacji) się sprawdził. Może kiedyś ktoś rozszerzy eksperymenta na inne układy. Dzięki za wspólny eksperyment :)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kali555 pisze: Mam w planach, a raczej miałem się tym zająć wczoraj, zrobienie kanapek doniczkowych z mchem, żeby te luki pozapełniać.
Pomysł ciekawy tylko nie wiem czy dasz radę utrzymać mech w czystości przy tych czerwonych diabłach ( mieczyki )
Zrób z obsadą tak jak radzi Max, ;)
Akwa spox ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Kiedy odstawiłeś carbo?
Roślinki jakby dać drobniejsze , mniejsze więcej mchów różnych ale drobnych na korzeniach, może jakieś wątrobowce... Choć z tymi liściastymi płożącymi się po powierzchni też ładnie. Tę wielką kępę mchu można by na mniejsze na jakimś korzeniu podzielić . I ostrzej przycinać żeby za grubo się nie robiło.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

zulix pisze: Oj widzę patrząc na stan roślin, że ocet (w tej kombinacji) się sprawdził. Może kiedyś ktoś rozszerzy eksperymenta na inne układy. Dzięki za wspólny eksperyment :)

Jaro, dziękuję również, że mogłem przeprowadzić doświadczenie pod okiem specjalisty w dziedzinie chemii :)
Darek pisze:Pomysł ciekawy tylko nie wiem czy dasz radę utrzymać mech w czystości przy tych czerwonych diabłach ( mieczyki )
Zrób z obsadą tak jak radzi Max, ;)
Akwa spox ;)
Darek, jeśli chodzi o Mieczyki, to mam zamiar oddać część, chcę zostawić tylko samca, może dwa i do tego haremy samic.
Max pisze:Kiedy odstawiłeś carbo?
Roślinki jakby dać drobniejsze , mniejsze więcej mchów różnych ale drobnych na korzeniach, może jakieś wątrobowce... Choć z tymi liściastymi płożącymi się po powierzchni też ładnie. Tę wielką kępę mchu można by na mniejsze na jakimś korzeniu podzielić . I ostrzej przycinać żeby za grubo się nie robiło.
Carbo odstawiłem jak dobrze pamiętam coś ok tyg. może więcej. Natomiast mech nigdy nie był przycinany :)
Miałem pomysł, żeby z gałęzi akacji, zmontować ażurową formę, na której przymocowałbym mech. Tego jeszcze nie widziałem. Może zrobię wcześniej szkic, rozplanuję wszystko, a i sprawa jeszcze samej akacji. Gdzieś czytałem, że nadaje się ona do akwa.
Ostatnio zmieniony 09 sie 2012, 8:36 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

kali555 pisze:Carbo odstawiłem jak dobrze pamiętam coś ok tyg. może więcej.
Myślałem, że już z miesiąc jest out. W takim razie eksperyment jeszcze niedokończony i jakiś miesiąc jeszcze się będę przyglądał baniaczkowi.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

W takim razie, jak ocet się sprawdzi, biorę butelczynę jabłecznika na spotkanie wrześniowe :)
Awatar użytkownika
Max
Posty: 1211
Rejestracja: 20 paź 2010, 20:16
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 144 l
Płeć:
Wiek: 65

Post autor: Max »

Jeśli chcesz zachować formę jaką ma stanowić z gałęzią a nie mieć jednej wielkiej kopy - to mus jest ciąć.
Też będę się przyglądał Bartku. U mnie jak na razie spokój... co widać. ;)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Akwarium zarosły rośliny w takim stopniu, że ryby mają coraz mniej miejsca do pływania. Nie wiem co się dzieje, ale rośliny zaczęły szaleć. Może jutro dodam fotę.
Odstawiłem Carbo i zaczyna się jakieś szaleństwo :)
Podaję ocet w dawce 10ml
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Tak wygląda zbiornik bez Carbo, tylko ocet w dawce 10ml plus sole i do tego mikro intermagu

Obrazek

Gdyby kogoś ciekawiło jak wygląda zbiornik po niecałych dwóch tyg.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 sie 2012, 21:23 przez kali555, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

eeee....
nie wiem co napisać. wmurowało mnie z lekka... ochłone to
napisze coś na spokjnie
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kali555, Widać na załączonym obrazku pozytywny efekt dozowania octu ale mam jedno pytanko, czy widać na roślinach choćby niewielkie skupiska glonów?
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Jeśli chodzi o glony,to więcej ich było podczas,kiedy dozowałem Carbo.Glony zawsze miałem w mniejszym lub większym stopniu w akwa. Są niewielkie skupiska,ale to trzeba się dobrze przyglądać z bliska.Nie jestem aż takim estetą, żeby mi to przeszkadzało,tym bardziej że glon się nie panoszy,spokojnie mogę napisać, że nawet ma tendencję wycofywania się z roślin i szyb. Przeważnie miałem problemy z krasnorostem i pyłem na szybach.Na razie jest sytuacja opanowana. Myślę, że jest to efekt stabilnego zbiornika.Wcześniej przy bimbrowni cały czas działy się cyrki,a to chwile spokoju było z glonem, żeby za chwilę znów się pojawił,i zabawa się powtarzała.Teraz jest spokój.
Wnioskuję, że przez pytanie o skupiska glonów, chciałeś delikatnie zasugerować możliwe braki węgla. Jak wcześniej pisałem,nie widzę teraz większych, lepszych warunków rozwojowych dla wszelakiej maści glona.
Patrząc na to, co było wcześniej, mogę spokojnie stwierdzić, że to najlepszy stan roślin, jaki dotąd u siebie w zbiorniku miałem.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2012, 13:26 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

kali555 pisze:Wnioskuje ze przez pyyanie o skupiska glonow,chciales delikatnie zasugerowac moliwe braki wegla.
Nie ;)
Chodziło mi o to :P I wręcz liczyłem że tak odpowiesz :D
kali555 pisze:Sa niewielkie skupiska,ale to trzeba sie dobrze przygladac z bliska.
Pozdrawiam Darek :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”