Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tetra PlantaMin - standardowy nawóz do rośłin

mój test, opinia (recenzja) a może później i opinie innych...

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Tetra PlantaMin - standardowy nawóz do rośłin

Post autor: zulix »

Dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Tetra na nasz rejon otrzymałem do testów nawóz do roślin wodnych Tetra PlantaMin.
Nawóz jest sprzedawany w opakowaniach 100 ml, 250 ml, 500 ml i 5 litrów.
Ja dostałem najpierw 100 ml ale po przeliczeniu okazało się to stanowczo za mało więc dostałem jeszcze kanister 5 litrowy. Mogę trochę użyczyć osobom, które znam i które dają pewność zrobienia sensownego testu w swoim akwarium (w inny sposób niż u mnie) i oczywiście które to opiszą tutaj...
Obrazek

Niestety informacji na temat nawozu jest niewiele:
Intensywny nawóz w płynie, zawierający przyswajalne żelazo, którego składniki odżywcze pobierane są przez liście. Wspomaga bujny rozwój roślinności akwariowej, intensyfikuje kolor zieleni
- Zawiera kompleksowe związki żelaza a także inne bardzo ważne mikroelementy takie jak np. mangan oraz inne podstawowe elementy odżywcze jak np. potas
- Wzmacnia rośliny poprzez gwarantowaną długotrwałą dostawę substancji odżywczych.
- Wspomaga tworzenie chlorofilu nadającego liściom koloru intensywnej soczystej zieleni
- Nie zawiera fosforanów i azotanów
przetłumaczone chyba wprost z oryginału: http://www.tetra.net/de/de/tropische-fi ... -plantamin czyli w sumie niewiele.
Oczywiście skład jest tajny więc w testach można pójść wieloma drogami:
- dokładnie wg producenta,
- nawożenie wg niedoborów - dość trudne,
- zrobić analizę - test pierwiastka głównego - tu żelazo aby określić sposób nawożenia (jest to proste - każdy może to zrobić w warunkach domowych bo wymaga analizy Fe w wodzie przed dodaniem nawozu i po dodaniu - nie łamie też tajemnicy receptury),
- zrobić pełną, profesjonalną analizę przynajmniej kationów i dalej już korzystać ze swojej wiedzy o nawożeniu - tą drogą nie pójdę aby nie łamać tajemnicy firmy i nie narażać się na konsekwencje z tego wynikające; nie dawać też na tacy innym możliwości wystawiania na allegro ofert "Nawóz prawie jak PlantaMin" :P

Ja spróbuję najpierw pójść drogą producenta z ewentualnym uzupełnieniem makro gdy będą niedobory (najpierw spróbuję bez korygowania nawożenia NPK) a potem ustalić ewentualnie poziom Fe w nawozie i na tej podstawie "przekopać" przepis nawożenia.

Pierwsze przemyślenia...
Prawdopodobnie jest to nawóz typu "wszystko w jednym" starszej generacji, tj. tej w której negowało się nawożenie azotem i fosforem. Tak się kiedyś nawoziło a fosfor i azot były na czarnej liście. Również i obecnie nawożenie tego typu nie wyszło z użytkowania. Stąd w pewnych warunkach nawóz może być całkiem przyzwoity lub wręcz bardzo dobry.
Wydaje mi się, że nadal może być on stosowany przez początkujących użytkowników akwarium a nawet początkujących ogrodników po uzupełnieniu pierwiastków makro. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach. Tetra sprzedaje również nawóz o zwiększonej ilości żelaza dla roślin kolorowych więc ten należy traktować jako standardowy.

Według mnie nawóz może być traktowany praktycznie jako nawóz mikro (zapewne dodatki Mg i K są znikome) i dla bardziej zaawansowanego użytkownika należałoby ustalić odpowiedni sposób nawożenia. Nawożenie wg opisu wydaje się być bowiem pod początkujących (ale wcale tak nie musi być). Opis mówi, że nawóz należy dodawać w ilości 5 ml/10 l wody nowego akwarium jak i w przeliczeniu na podmienianą później wodę (myślę, że standardem jest podmianka 25-30% wody co tydzień) oraz dodatek 5 ml / 20 l wody w akwarium co 4 tygodnie.
Co jednak, gdy opis producenta prowokuje problemy? Szukamy innego sposobu nawożenia :) Trywialne jest stwierdzenie, że każdy baniak jest inny i wymaga innego podejścia.
W przypadku Tetry PlantaMin na forach są informacje, że nawóz wspomaga krasnorosty. Nie chce mi się w to wierzyć. Raczej są to opisy tych co nie nawozili w ogóle, kupili nawóz bo wierzyli w cuda i są zrezygnowani że problemy nie znikły tylko się nasiliły. W tym teście będę chciał więc też ustalić dozowanie/korygowanie składu NPK dla bardziej wymagających użytkowników aby nie było takich podejrzeń.

Koszt nawożenia
Co dla jednych jest drogie dla innych jest akceptowalne lub wręcz tanie. Ważna jest raczej użyteczność wyrażona na jakąś jednostkę pieniężną. Gdy przy pierwiastkach makro w zasadzie nie ma tańszej a dobrej metody niż nawożenie solami to w przypadku nawozów mikroelementowych nie jest to do końca tak samo. Wiele nawozów mikro- ma substancje dodatkowe, hormony, stabilizatory, odpowiednie chelatory itd., które wraz z unikalnym składem mogą pozwolić otrzymać dobre rezultaty. Sporo osób w ostatnich miesiącach odsuwa nawozy ogrodnicze na bok lub je modyfikuje gdyż okazuje się, że nie spełniają jednak pokładanych w nich nadziei w całej rozciągłości. Przy mniejszych zbiorniczkach koszt zakupu nawozów jest w ogóle mały więc sporo osób decyduje się na używanie nawozów akwarystycznych.
A więc moje akwa 250 l wymaga na starcie 125 ml nawozu. Butelka 100 ml jest za mała więc na allegro widzę flaszki 250 ml za 25 zł i 500 ml za 42 zł (100 ml za 11 zł). Można też kupić uzupełnienie, tj. rozlewka z kanistrów 5 litrowych w cenie 32 zł/litr. To już jest całkiem mało. Na ile starczy mi ten litr w moim akwarium wg wg opisu producenta?
250 l na starcie - 125 ml
100 l - podmianka co tydzień - 50 ml
250 l - uzupełnienie co 4 tygodnie - 65 ml
Na ponad 3 miesiące. Według mnie tragedii nie ma. Dla małych baniaków, rzędu 50 l to już ponad rok. Jak zwykle warto kupować większe opakowania lub z nich rozlewane uzupełnienia.

Jak wspomniałem wcześniej może zachodzić potrzeba zmiany systemu nawożenia nawozem. Większość producentów produktów klasy amatorskiej daje małą ilość "cukru w cukrze" i dosyć zachowawczą metodę nawożenia. Podobnie jak z lekarzami pewnie lepiej niewiele zrobić niż zaszkodzić. Oświetlenie amatorskich zestawów to zwykle 0,2-0,4 W/l, nie ma CO2 a przy 3 roślinach akwarysta uważa akwarium za roślinne. Podmianki są pewnie "jak zgnije", czyli rzadko lub nigdy i normalne nawożenie, jakie my znamy wywaliłoby akwarium bardzo szybko wskutek kumulacji. I co ma innego robić producent nawozu? Albo robić nawóz dla początkującego, albo robić 2 linie dla "kumatego" i "nie...". Nie da się załatwić obu grup, albo jest to dosyć trudne.

Ale filozofuję... więc może już się skończę...
==========================================================
Zaczynamy test podstawowy tj. dozowanie wg producenta:
- akwarium 250 l założone w styczniu - stabilne,
- nawożenie było za pomocą soli i nawozu mikro plus Intermagu wzbogaconego chelatem Fe, ale od tygodnia nie było nawożone, aby się woda nieco oczyściła. W międzyczasie 2 podmianki po 100 l.
- oświetlenie było 0,9 W/l ale z doświadczenia wiem, że na takie nawożenie jak się spodziewam byłoby za duże - usunąłem 1.3 i mam w momencie rozpoczęcia testu 0,6 W/l
- podłoże ADA Amazonia 1, nie wykazująca już zdolności pochłaniania twardości.
- filtr kubełkowy Ikola 450 (teoretycznie duża nadfiltracja) i pompa obiegowa Atamana mieszająca wodę.
- CO2 liczone wg KH i pH poprawne - okolice 30 mg/l
- pH - 6,9, KH - 6-7, GH - 18
- temperatura 25
- obsada: mrowisko gupików Endlera, większość młodych + nieco neonków
- rośliny: ze 30 gatunków - niektóre pojedyncze sadzonki, zarówno szybko- jak i wolnorosnące. Większość ukorzenione, pojedyncze wsadzone w podłoże 2 dni wcześniej. Stan roślin jest różny. Blyksa Auberti kwitnie. Ze względu na światło - blyksa przebarwiona na różowo. Ogólnie rośliny słabo wybarwiały się na czerwono a niektóre (Altarantera) wręcz dogorywały dopóki nie zacząłem dodawać chelatu Fe do M+. Rośliny przebarwiające wyglądają po tym zabiegu lepiej ale nie idealnie. W zasadzie to rosną raczej "zielone" :P (3 gatunki/odmiany ludwigi, diplodis, rotalia indica).
- glony: zdarzają się zielenice na szybach ale szybko to opanowuję zmianą nawożenia. Są też krasnorosty - małe ilości, ale są. Zagnieździły się wcześniej i może za jakiś czas znikną - na razie jednak są.
Obrazek
jak coś zapomniałem na temat baniaka to dopiszę...

Rozpoczynając zabawę z nawozem Tetra PlantaMin podmieniłem 100 l wody i dodałem zgodnie z zaleceniami 50 ml PlantaMin. Aby nie było szoku dla rybek zrobiłem to kroplami przy wylocie filtra:
Obrazek
Kolejna podmiana może za 3 dni - jakoś kolejna dawka nawozu za tydzień wydaje mi się za mało rzeczywista...
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Podmiana wody - ok. 80 l - uzupełnienie nawozu wg instrukcji - ok. 45 ml bo tyle mi zostało we flaszeczce po poprzednim laniu.
Parametry wody - pH - 6,8 +/- 0,2 (chyba bo test paskowy), KH - 5.8 +/- 0.1, GH - bez zmian bo jedynie obniżam KH.

No i pojemnik 100 ml już poszedł do utylizacji :P

EDIT:
Stan roślin - nic się przez te kilka dni nie zmieniło.
Stan zwierząt - nic nie zdechło, nic nie wybrało wolności (wyskoki), nic nie zmieniło barwy no i niczemu nie urosły dodatkowe odnóża.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2012, 9:46 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Zetak zapytam z innej beczki interesuje mnie ten gadzecik kropelkowy do podawania nawozu :D
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

macek.g pisze:gadzecik kropelkowy do podawania nawozu :D
Już jest twój. Podaj adres na pw do wysyłki :D
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Kolejny dzień praktycznie minął. W tej chwili to 10-ty dzień testu. W tygodniu zrobię testy wody. No i zacznę standardowo podmieniać 1 raz na tydzień wraz z dodatkiem nawozu po podmianie (na razie robiłem to częściej).

Roślinki wyglądają bardzo dobrze. Nie widzę objawów niedoborów. Blyksa Auberta kwitnie cały czas - zmiana nawożenia nic jej nie zmieniła. Blyksa nieco zielenieje, raczej z powodu zmniejszenia światła - wygląda lepiej. Rośliny przebarwiające się bez zmian tj. nie nabierają jeszcze lepszych barw niż miały.
Glony bez większych postępów w obie strony. Na razie jest wygodnie bo nie nawożę co dzień tylko podczas podmian. Jakby się tak utrzymało.... to takie leniuchy jak ja mieliby dobrze. Dzisiaj kolejna podmianka i dolewka nawozu wg zaleceń producenta.
Wczoraj pierwszy sukces. Zakwitła mi (chyba po raz pierwszy) Heterantera Paskowana.
Obrazek
Prawdę mówiąc nie wiem co o tym sądzić. Daleki jestem od precyzowania jednoznacznych wniosków bo nie wiem: czy nawóz ma hormony, czy nawóz jest aż tak "super dobrany makro-mikro", że wystarczy tylko to co jest, czy w kranie pojawiły się dziwne stymulujące wzrost składniki, czy obniżka światła zadziałała stymulująco, czy hetera nie lubi przenawożenia. Miałem kilka roślin, które zdecydowanie lepiej rosły przy niższych poziomach nawozów.
Dalej testuję i czekam albo na padaczkę albo odkrycie roku (tak jak Kasia N odkryła podpaski ze skrzydełkami tak Zulix J odkryje nawóz bez skrzydełek :P).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dzień 17 (chyba) i podsumowanie.

Nie było podmianki od tygodnia. Parametry wody:
KH = 5.6 +/- 0.2
GH = 15.7 +/- 0.6
Ca:Mg = 5.0 +/-0.5

Obserwacje: Zaczyna się robić kicha. Na roślinach widać niedobory makro, głównie azotu. Gwiazda wodna zaczyna "fikać". Rośliny przebarwiające się koloru nie poprawiły. Glony "odżyły", głównie drobne, ale widzę też nitkę. Krasnorosty na razie czekają.
Obrazek

Obrazek

Plany...
Teraz trzeba z powrotem uratować akwarium, głównie w sensie pozbycia się glonów. Przydałby się preparat Tetra AlguMint do testów :P ale go nie mam więc trzeba będzie tradycyjnie... zmianą nawożenia, zaciemnieniem i podmiankami.
Trzeba też solidnie przyciąć bo mimo wszystko sporo zielska się namnożyło...
Obrazek

Wnioski....
Tak się spodziewałem, że przy świetle powyżej 0,5 W/l i multum roślin szybkorosnących nawożenie "podmiankowe" niezależnie od składu nawozu nie może być skuteczne. Proszę nie traktować tego co mam w akwarium jako wyznacznika jakości nawozu. Po prostu wg mnie jest to nawóz dla początkującego, typowego użytkownika akwarium a nie rośliniarza. Aby to sprawdzić dobrze byłoby rozszerzyć badania na takie, "początkujące" akwaria (początkujące w sensie: bez CO2, 0,5 W/l i innych bajerów).

Rozszerzenie badań....
Poszukuję kogoś do wiarygodnych testów nawozu w akwarium bez CO2 i małym świetle. Może to być LT na ziemi, albo na gołym żwirku. Akwarium stabilne min. 3 miesiące. Szczątkowe glony mogą być. Ważne, aby robił zgodnie z zaleceniami producenta a przynajmniej raz na tydzień robił testy (lub dostarczał mi wodę z akwarium). Taka osoba będzie sobie mogła odebrać trochę nawozu ode mnie. Ryzyko, że "rozwali" sobie akwarium i oberwie glonami bardzo duże.

Jutro zaciemniam akwarium na kilka dni, podmieniam i zmieniam nawożenie, ale o tym.... w następnym odcinku tej opery mydlanej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

czekamy z opisami wlacznie co i jak,az do calkowitej poprawy :lol:
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Na weekendzie (30.09) zaświeciłem znów światło (3 dni bez niego). Stan roślin b.dobry, glony są nadal chociaż widać, że nieco je zmiąchało - jest ich nieco mniej. Podmianka solidna ze 100 l wody. Nadal utrzymuję podstawowy parametr w pobliżu wzorcowego: KH = 5.2.

Dzisiaj (4.10) decyduję się na zrobienie testu Fe. Test firmy Sera wykazał: 0,0 mg/l Fe. Ponownie potwierdza to, że dozowanie producenta w moim zarośniętym baniaku to raczej za mało. Prawdopodobnie za mało będzie i nawożenie 2X na tydzień w dawce "podmiankowej". Stąd decyduję się na zrobienie testu nawozu.
Stosuję wspomniany test Sery (dziękuję kol. ToRybcia za użyczenie - niestety nie miałem testu Tetry, aby być w obrębie tej samej firmy ;)).

Dodaję 50 ml nawozu i robię natychmiast test.
Wychodzi 0,1 mg/l. Wiem - test niedokładny itd. Stąd puściłem wcześniej tylko się nie przyznawałem poważniejszy pomiar też na ASA.
Według pomiarów w akwarium wychodzi, że stężenie Fe w nawozie jest rzędu 440 mg/l. Według analizy na porządnym sprzęcie wyszło ok. 400 mg/l. Test na sprzęcie też nie był w 100% dobry, bo pomiar wyskoczył poza krzywą kalibracyjną i wynik był interpolowany. Mógłbym oczywiście powtórzyć pomiar dla większego rozcieńczenia, ale tego nie zrobię. Moim zamierzeniem nie było łamanie tajemnicy producenta i dawać precyzyjnych wyników analiz ale połapanie się jak nawozić.
Umówmy się więc, że zakładając błąd ok. 10-15%, zawartość Fe w nawozie jest rzędu 360-480.
To jest mi już zupełnie wystarczające do dalszych testów.

Przyjmuję dla wygody, że nawóz zawiera 420 mg/l +/- 60 mg/l i mówiąc o moim dozowaniu należy zawsze uwzględnić to, że będę podawać wynik przeliczony z tej wartości "w środku". Może łatwiej napisać, że 1 ml nawozu zawiera ok. 0,42 mg Fe. Dawka wg producenta to 5 ml/10 l wody. Oznacza to wzrost Fe o 0,24 mg/l w tychże 10 litrach. No, ale nie podmieniamy całości...
Podmieniając zwyczajowo 20% wody w akwarium rozbija się to na 5 X większą ilość wody. I wychodzi, że dawka tygodniowa wg naszej "znajomości tematu" wynosząca 0,4 mg/l Fe jest praktycznie 10X większa niż ta podawana podczas podmianek za pomocą nawozu Tetra Plantamin.

Przypomnę, że podczas zakładania akwarium początkowa dawka jest pełna a więc wychodzi ok. 0,24 mg/l. Zakładając brak konsumpcji Fe oraz jego usuwania przez inne procesy cały czas powinno być w wodzie 0,24 mg/l bo podmienianą wodę uzupełniamy żelazem.
Oczywiście Fe jest konsumowane i tu producent zaleca co 4 tygodnie dolewać 5 ml/20 l wody w akwarium. Jest to dodatek rzędu 0,12 mg/l. Jest to w niezgodzie z naszymi praktykami dotyczącymi roślin. Wynikałoby tutaj że rośliny przez miesiąc zużywają tylko nieco ponad 0,1 mg/l Fe a Fe nie znika w inny sposób z wody z akwarium (poza podmianami, gdzie jest uzupełniane).

Cały czas proszę uwzględniać w rozważaniach to, że nawóz PlantaMin nie jest nawozem dla Holendrów tylko początkujących oraz to, że nawozy ogrodnicze mają zwykle słabsze chelatory a więc i dawka Fe jest zwykle dawana większa.

Czy rzeczywiście tak mało żelaza dodawanego w nawozie Tetry wystarczy? Nie wiem. Żelazo jest usuwane z wody w wyniku wielu procesów i chemicznych (utlenianie i wytrącanie) jak i biochemicznych (konsumpcja przez bakterie, glony, rośliny). Zakładając, że Fe jest w nawozie idealnie chelatowane i nie znika poza konsumpcją roślin należałoby znać ile rośliny jedzą Fe. Tego nie wiem. Stąd następny program testów jakie zrobię to:
- sprawdzę zawartość Fe w akwarium jutro. Wiem, że jestem na granicy czułości testów 0 lub 0,1 ale spróbujemy.
- Odlałem nieco wody z akwarium i też sprawdzę. Wyjdzie, czy Fe znika z wody w której nie ma roślin oraz normalnej filtracji biologicznej. Z grubsza będzie to świadczyć o trwałości chelatów.

Na razie nie daję makro typu azot i fosfor.

Prawdopodobnie następny odcinek telenowel będzie szybko.
==============================================
No chyba, że coś źle policzyłem to wszystko odszczekam...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mija 3 dni (pól tygodnia) i robię test Fe. Nic się nie zmieniło, tj. odczytuję 0,1 mg/l. Czy to rośliny nie pobierają, czy pobierają mało (a tylko nam się wydaje, że powinny pobierać dużo).... nie wiem.
Aby odrzucić to pierwsze zaczynam dozować makro - NO3 - 5 mg/l, K - 5 mg/l oraz PO4 - 0,5 mg/l w przeliczeniu na tydzień.
Może i nawożenie makro jest u mnie zbędne bo zobaczcie sami...
Obrazek
ale zaczynam i tak.

a tu już blyksa japońska (z tyłu b. Auberta):
Obrazek

i moja nowa zabawka:
Obrazek
którą dostałem od kol. Mirro. Wieeeeelkie dzięki mu za to, jak również za 3 inne rośliny, których jeszcze nigdy nie miałem i mogę się pobawić. Oby się udała hodowla to jeszcze zrobimy opisiki roślinek :)

Na razie nie dolewam więc Tetra PlantaMin i czekam aż upłynie tydzień - wtedy test, podmianka i dolewka.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Zdradz nazwy tej/tych roslinek. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Na ostatnim obrazku jest Hottonia palustris. Dostałem ją od Łorena jako roślinę w doniczce, taką co można posadzić sobie obok oczka wodnego. Oberwałem szczyty i hodowałem od takich kikutów ok. 3cm. Roślina rośnie powoli. Z tego co pamiętam sprezentowałem jeszcze Amanię glaciris i Lidwigię guinea (tej ostatniej nazwy nie jestem pewien).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Mirro pisze:Z tego co pamiętam sprezentowałem jeszcze Amanię glaciris i Lidwigię guinea
Nawet są na zdjęciach gdzieś z boku :P
Amania na dole pod blyksą - 2 pędy z lancetowatymi liśćmi a ludwigia na zdjęciu ostatnim w rogu po lewej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Jak czas pozwoli dodam w niedlugim czasie opisy rzadszych roslin,a w niedlugim czasie jesli wszystko sie ulozy dojda jeszce Rotala Sunset,Ludwigia Curly.

Dodam tylko ze ostatnio wysylalem do Polski Tonine Belem przesylka dostarczona zostala w terminie 1.5 tygodnia :/ ale mimowszystko i tak w niezlym stanie.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2012, 9:39 przez macek.g, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

macek.g pisze:Jak czas pozwoli dodam w niedlugim czasie opisy zadszych roslin
Teraz to już trzymam za słowo :) Można skorzystać z jakiegoś opisu jako szablonu, albo wyślę szablon jakbyś chciał wykorzystać - zawsze to łatwiej wypełnić pi razy drzwi niż wklepać wszystko...
macek.g pisze:...przesylka dostarczona zostala w terminie 1.5 tygodnia :/ ale mimowszystko i tak w niezlym stanie.
to też cieszy. Na razie u nas nie do dostania; pewnie tylko e-bay.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Minął miesiąc nawożenia nawozem. Do tej pory nie było poważnych problemów chociaż musiałem raz zaciemnić na 3 dni i nieco zmodyfikować nawożenie aby nie kusić glonów. Tydzień temu dałem 50 ml nawozu/250 l wody w akwarium w dawce jednorazowej (5 ml/25 l wody w akwarium). Jest to nieco więcej niż zaleca producent na etapie "dodawania podczas podmian", ale miałem zamiar nie dawać dawek miesięcznych więc by się wyrównałoby. Na razie więc dawki są rzędu dawek producenta, ale zmieniłem procedurę ich podawania.. Według mnie rośliny czują się lepiej gdy dawkę miesięczną doliczę do tygodniówek. Niektóre poprawiły swój wygląd na co wpłynęło też... dodatkowe nawożenie....
Zacząłem podawać nawóz makro skomponowany tak, aby dawka tygodniowa wyniosła:
- 5 mg/l NO3
- 5 mg/l K
- 0,5 mg/l PO4

Badanie testem Fe wody z dodatkiem nawozu w ilości 0,1 mg//l pokazało, że Fe po tygodniu nadal jest w wodzie. Oznacza to, że chelat jest trwały i Fe znika bardzo wolno. To, że znika "w ogóle" widać po próbce nawozu, którą zrobiłem 1,5 miesiąca temu do badania na aparatach. Początkowa, słomkowa barwa rozcieńczonego 20X nawozu już prawie znikła (ale to już 6 tygodni). Uważam więc, że pod względem trwałości chelatu nawóz jest bardzo dobry. Stąd być może można stosować mniejsze dawki, które dadzą ten sam efekt co nasze większe z nawozów ogrodniczych. Oznacza to, że dawka wg producenta nie musi być "za mała" co mogłoby się niekiedy wydawać na podstawie lektury forów (również tego).

Stan roślin - ogólnie niezły. Niektóre rośliny jak Altaranthera rośnie lepiej niż poprzednio, ale to chyba jest związane z tym, że niezbyt lubi ona duże stężenia makro (zawsze mi marniała przy takich). Niektóre małe roślinki cierpią - zapewne wynika zabrania im 0,25 W/l. Jutro postaram się im oddać.

Stan glonów. Różnie. Czasem lepiej, czasem nieco gorzej. Wydaje mi się, że są za duże wahania przy cotygodniowym dozowaniu co nieco stymuluje glony. Glonów nie ma dużo - przykładowo szyb nie czyściłem przez 2 tygodnie i przy podmiance chyba nie będę czyścił, ale są drobne krzaczki na rośłinkach, drobne krasnorosty i jakieś znikome nitki - raczej przytargane cudzesy.

Od jutra planuję:
- przywrócenie oświetlenia - będzie 0,9 W/l
- zwiększenie dozowania nawozu PlantaMin do 2X w tygodniu (załóżmy, że dawką 5 nl/25 l),
- obserwacja roślin i jak będzie trzeba to podwojenie ilości makro.
Może zrobię jeszcze jakieś zaciemnienia dniach aby dalej osłabić glony... i za jakiś czas się ich pozbyć na stałe.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”