Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Filtr rurowy

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
SebeX
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2012, 8:49
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Borek/Bochnia
Akwarium: 248l
Płeć:
Wiek: 32

Filtr rurowy

Post autor: SebeX »

Witam.
Chciałbym przedstawić filtr własnej produkcji (filtr kubełkowy, filtr rurowy) przeznaczenie tego filtra to filtr biologiczny gdyż posiada bardzo dużo materiału filtracyjnego (6,5l) i wolny przepływu wody umożliwiający osiadanie się bakterii nitifikacyjnym na złożach umieszonych wewnątrz (jakie to złoża to indywidualna sprawa każdego akwarysty do potrzeb określonego akwarium)
Dlaczego zastanowiłem się nad tym aby zrobić filtr sam jeśli na rynku jest tyle produktów?
Chciałem zrobić cos sam i cieszyć się z tego ze to działa.. tyle było by na ten temat :p
Nie będę opisywał etapu wykonania bo niestety nie zrobiłem zdjęć podczas robienia ale SA zdjęcia gotowego produktu…

Całość wygląda tak:
Obrazek

Cały napęd filtra to Pompa AQNAEL 1100l/h
Obrazek

Głowica:
1: Możliwość podmiany wody bez odmulania szybka podmiana wody podpinamy węża ogrodowego i spuszczamy wodę ( tak samo możemy napełnić zbiornik ponownie woda..\
2: Wejście na podpięcie pompy
3; wyjście

Obrazek

Obrazek


Głowica od spodu:

Obrazek

Obrazek


Głowica łączy się z obudowa Filtra:

Obrazek



Zaczep łączący głowice z obudowa:

Obrazek


Tak wygląda wkład filtra :

Obrazek


Łączenie z głowica: obok stoi zewnętrzny element filtra

Obrazek





Wkłady rozłożone:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



A tak wygląda filtr po złożeniu…

Obrazek

Obrazek


Wymiary i kilka słów uzupełnienia…
Wysokość rury 50cm z pokrywom +15cm rury wiec nie jest taki wysoki.. zawory służą do zablokowania wody.. nie mazanego problemu z czyszczeniem go otwiera się spinki i się go czyści normalnie… nic nie cieknie.. materiał można umieści w 4 komorach różny lub taki sam.. w sumie jest go 6,5 do 7l. jak by ktoś bardzo potrzebował to można jeszcze na dno wysypać i do samej góry ale wtedy jest problem z domknięciem ale tam można dać pompki i juz nie ma problemu…. Na pewno ktoś zapyta o koszty… ja wydałem tylko kasę na pompę i zawory reszta to odpadki sa nie każdy ma do tego dostęp ja miałem wiec za darmo.. na jednym zdjęciu widać ze trochę cieknął ale to na początku bo była nie szczelna uszczelka kupiłem nowa i po problemie..



Aktualnie filtr znajduje sie z moim Akwarium 242l
Poziom NO2 od kąd zacząłem mierzyć jest na poziomie 0 wiec filtr działa.. w akwarium jest jeszcze jeden filtr no ale:P

Zapraszam do komentowania i uwag gdyż to jest moja pierwsza można powiedzieć fotorelacja wiec jeśli popełniłem jakieś błędy to proszę o poprawienie mnie... może komuś się przydadzą te wiadomości i zdjęcia..



Pozdrawiam.. Sebastian
Ostatnio zmieniony 01 lis 2012, 16:59 przez SebeX, łącznie zmieniany 2 razy.
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Dobra robota, nic nie cieknie?
Wywal wegiel i zeolit jesli masz w srodku, szkoda miejsca. :) Tylko przez pierwszy miesiac sie przydaje choc nie jest to niezbedne.
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

posiada bardzo dużo materiału filtracyjnego
Czyli ile? Fajnie Ci to wyszło, poszukaj na forum tematu kolegi bols88, już kilka lat temu opisywał taki patent, mogłyby Cie zaciekawić uwagi po pewnym czasie stosowania.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
SebeX
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2012, 8:49
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Borek/Bochnia
Akwarium: 248l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: SebeX »

polak.krk pisze:Dobra robota, nic nie cieknie?
Zupełnie nic nie cieknie...
polak.krk pisze:Wywal wegiel i zeolit jesli masz w srodku, szkoda miejsca. Tylko przez pierwszy miesiac sie przydaje choc nie jest to niezbedne.
Nie mam anie jednego ani 2

comatose pisze:Cytat:
posiada bardzo dużo materiału filtracyjnego


Czyli ile?
Jesli dobrze obliczyłem to 8l na materiał filtracyjny...
comatose pisze:Fajnie Ci to wyszło, poszukaj na forum tematu kolegi bols88, już kilka lat temu opisywał taki patent, mogłyby Cie zaciekawić uwagi po pewnym czasie stosowania.
Na pewno poszukam aktualnie stosuje ten filtr od czerwca i nie narzekam...
napewno to nie jets filtr mechaniczny...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Fajny. Miałem pokazać szwagrowi aby sobie zrobił ale jakoś zapomniałem o tym kol. bols88. No to teraz mamy 2 rozwiązania :)
Zawsze to satysfakcja z własnej pracy.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
kfjat26
Posty: 580
Rejestracja: 11 cze 2010, 10:24
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Humniska
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: kfjat26 »

Witam

Chyle czoła. Nie ma to jak konstrukcja DIY. Zawsze chwale i podziwiam ludzi robiących coś z niczego jak to mówią "tymi ręcami"

Pozdrawiam
Kiedy jestem w parku i widzę imiona kochanków wyryte na drzewach wcale nie uważam tego za romantyczne... Po prostu dziwi mnie jak wiele osób przychodzi na romantyczne spotkania z nożem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sero
Posty: 562
Rejestracja: 17 wrz 2010, 8:57
Imię: Jacek
Lokalizacja: Straszęcin
Akwarium: 550l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: Sero »

kfjat26 pisze:Chyle czoła. Nie ma to jak konstrukcja DIY. Zawsze chwale i podziwiam ludzi robiących coś z niczego jak to mówią "tymi ręcami"
podpisuję się pod tym dwoma ręcami :tak:
550 DiscusTank
Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
bols88
Posty: 270
Rejestracja: 14 lis 2009, 14:13
Imię: Paweł
Lokalizacja: Gniewczyna
Akwarium: 240
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: bols88 »

No jestem, jestem, bo mowa o mnie ....

Widzę że kolega SebeX też lubi majsterkować.

Link do mojego filtra
Filtr z rur kanalizacyjnych

Filtr czeka na lepsze czasy w piwnicy.

Kilka rad i uwag:
- uważaj na wycieki, jak poleci to wszystko,
- ja zakleiłem dno i wieko, a widzę że Ty masz wieko tylko na zatrzaskach,
- masz dużo łączeń na rurkach do i z filtra, więc większa szansa na przecieki,

Na necie można znaleść też inne projekty, koncepcje i wykonania. Dla tych którzy chcą, będą, robią taki filtr polecam zapoznanie się z takimi projektami, przestudiowanie za i przeciw, i naukę na błędach innych.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 03 lis 2012, 22:55 przez bols88, łącznie zmieniany 1 raz.
240 - moje akwa.
Awatar użytkownika
SebeX
Posty: 57
Rejestracja: 28 sie 2012, 8:49
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Borek/Bochnia
Akwarium: 248l
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: SebeX »

zulix, kfjat26, Sero,
dziękuje Koledzy nic takiego jak się chce to sie wszystko da..
bols88 pisze:Kilka rad i uwag:
- uważaj na wycieki, jak poleci to wszystko,
- ja zakleiłem dno i wieko, a widzę że Ty masz wieko tylko na zatrzaskach,
- masz dużo łączeń na rurkach do i z filtra, więc większa szansa na przecieki,
Zero wycieków filtr trzyma się bardzo dobrze a na rurach nie ma prawa woda cieknąć bo są tak połączone jak w większości instalacji w nowych domach klej specjalny i zgrzewane są..
Dolne denko tez jest tak sklejone..
A co do górnego to zatrzaski wytrzymują ciśnienie wody z instalacji bo z ciekawości podpoiłem pod węża ogrodowego i włóczyłem wodę na ful nie puściły wiec jestem spokojny bo wiem ze pompa w akwa takiego ciśnienia nie jest w stanie wywołać..
bols88 pisze:Link do mojego filtra
Filtr z rur kanalizacyjnych
Bardzo fajnie ze połączyłeś te 2 watki ze sobą.. Jeśli ktoś sie skusi na wykonanie czegoś podobnego to będzie miał materiały poglądowe w jednym miejscu..
michalxm1
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2014, 19:31
Imię: Michał
Lokalizacja: śląsk
Akwarium: 200
Płeć:

Post autor: michalxm1 »

Mam zamiar zrobić podobny filtr jak tutaj przedstawiony do akwa 200l napędzany dwoma pompkami z filtrów AQUA SZUT 750. Problem w tym że miejsce mam tylko za akwarium ale poziomo. Max fi150, długość tak jak akwa żeby nie wystawało czyli do 1 metra. Czy filtr takiej budowy będzie się sprawdzał jak będzie poziomo?? ewentualnie zrobić z jednej strony wlot a z drugiej wylot. Jak to będzie działać waszym zdaniem???

pozdrawiam
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Poziomo też powinien hulać ;) A taki filtr jest świetną opcją dla filtracji biologicznej ;)

Poziomo możesz właśnie zrobić to z wylotami po przeciwnych stronach, tylko wtedy przy 1m rury będzie potrzebna jedna pompa powiedzmy 1500l/h ;)
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

może być problem z ciśnieniem, używałem podobnego wynalazku, jak położyłem poziomo to wypchnęło mi jedną z zatyczek :D dno musisz dobrze przykleić, ja kleiłem w środku silikonem, a z zewnątrz dopiero żywica epoksydowa dała radę, na górę te zatrzaski jak dla mnie super pomysł ;) tylko musisz inaczej zrobić obieg wody niż w tej opcji.
Awatar użytkownika
akwa_mielec
Mecenas
Posty: 530
Rejestracja: 13 cze 2012, 12:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: [53] Roślinne
Płeć:
Kontakt:

Post autor: akwa_mielec »

Coś wspaniałego taki własnoręcznie zrobiony filterek! Podziwiam umiejętności i chęci !
Larwa mać!
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Nie za cieńki napęd do takiego filtra ?

Osobiście myślałem nad podobną konstrukcja na pompie EHEIM 3400 i złożu - jakieś 60-120 litrów na rurze kanalizacyjnej 315/2000 mm. Chwilowo jednak jestem na etapie konstrukcji paneli LED więc projekt leży w szufladzie. Oczywiście taki filtr dla zbiorników min. > 500 l.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
ziemian
Posty: 1545
Rejestracja: 30 paź 2011, 15:08
Imię: Marcin
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: BW 200l, BW 100l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: ziemian »

Przy rurze ok. 1m fi 160 pompa 1500-2000l/h powinna dać rady, tak mi się wydaje, że kolega będzie zadowolony. Zwłaszcza, że będzie rura poziomo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”