Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wegiel kamienny

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Wegiel kamienny

Post autor: suplement »

Tak się zastanawiam nad u życiem węgla kamiennego jako skał dekoracyjnych, jest łatwy w obróbce więc można mu nadawać ciekawe kształty.

Tutaj mam pytanie, czy ktokolwiek z Was już testował jego szkodliwość na żywe organizmy ?

Sam węgiel jako tako nie stanowi zagrożenia i nie zmienia parametrów wody (chyba, że ją zmiękczą, ale mogę się mylić), natomiast:

Piryt "złoto głupców" te małe złotawe żyłki FeS2 (nadsiarczek żelaza) - jak wiemy siarka jest szkodliwa, więc trzeba szukać czystych brył. Po kontakcie z powietrzem i wilgocią utlenia się tworząc tlenki, wodorotlenki oraz siarczany żelaza.

Można też często podmieniać wodę i podobno będzie ok przy niewielkich ilościach pirytu.

Tam gdzie występuje piryt pojawia się też miedź oraz arsen, a to już trucizny konkretne.

Z tego co się wyszukałem to piryt można traktować kwasem azotowym, ale nie mam dostępu do takich rzeczy i nie wiem co za ustrojstwo powstanie jako następne (nie chciało się uczyć chemii) :P

Tak więc czy ktoś metodą prób i błędów stosował to "czarne złoto" w akwarium ?
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Węgiel po wypłukaniu jest całkowicie bezpieczny. Aby wspomniane rzeczy się uwolniły do wody ta musiałaby być ona kwasem. Nawet węgiel "z żyłkami" jest niegroźny.

Największy problem z węglem....to jego lekkość.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 1 raz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: suplement »

Skoro Jarek mówi, że bezpieczny to się nie będę zastanawiał i robię aranżację z użyciem węgla.

Zastanawia mnie jedno:
zulix pisze:Największy problem z węglem....to jego lekkość.
Chyba myślisz o węglu drzewnym, a ja kamiennym (taki żarcik, nawet nie wiem jak będzie zachowywał się w wodzie, ale wydaje mi się, że jest dość ciężki).
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Węgiel kamienny nie jest tak ciężki jak żwirek :P
Miałem podłoże TZDK (spiek porowaty) i przy każdym lekkim ruchu wszystko pływało. Myślę, że z węglem będzie podobnie. Nie mówię o węglu drzewnym bo ten w ogóle pływa po wodzie :P

Oczywiście napisz swoje spostrzeżenia - może przesadzam :)

Węgiel dobrze jest nieco wymoczyć. Może on zawierać fenol i inne związki o mniej przyjemnym działaniu. To jednak zależy od stopnia zmineralizowania. Jak wiadomo jest węgiel co się źle pali (ten jest bardziej "kamienny") i lepiej palący się czyli bliższy "węglowi".
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Węgiel kamienny to ok 1,15-1,35 g/cm3 - więc nieco cięższy od wody :)

Jestem ciekaw akwarium z węglem - tego jeszcze nie było :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

cherry_ukasz pisze:tego jeszcze nie było :mrgreen:
Ja kiedyś miałem elementy wystroju z węgla - takie pseudoskałki. No, ale co to za skałki, które się przewracają pod wpływem prądu wody :P
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: suplement »

Raczej nie popływa sobie, będą to kawałki co najmniej wielkości pięści więc powinno być ok.

Zaraz kilka sztuk trafi do miski by sobie nabrał wody w płuca, a czy wszystko będzie w porządku to okaże się za jakiś czas. Dam znać co zaobserwowałem, czy rybą nie wyrosną nogi, a krewetki nie zaczną latać do światła 8-)
30 litrów robaków
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

suplement pisze:krewetki nie zaczną latać do światła 8-)
to po terpentynie... Nie wiem jak z młodszym pokoleniem, ale za moich czasów mówiło się, że jak się ktoś zachowuje jak ADHD-owiec (wtedy nie było takiej choroby) to chyba dostał terpentyny do ....
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
suplement
Mecenas
Posty: 260
Rejestracja: 01 sty 2010, 15:34
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Płeć:
Wiek: 38
Kontakt:

Post autor: suplement »

Tygodniowy test zakończony, a wyglądał tak:

10 l. wody + 2 kg węgla + filtr (tylko z gąbką) + 20 ślimaków świderków + 5 Gupików Endlera + Otosek (podobno bardzo wrażliwe rybki wiec do testu jak znalazł)

Wynik:

Trochę osadu na dnie (nie wypłukałem go dokładnie) oraz 100% przeżywalność wszystkich stworzeń.

Aranżacja nowego zbiornika ruszy pełną parą z dodatkiem węgla w tle.

P.S.
Węgiel faktycznie jest lekki i małe kawałki w dużym prądzie wody mogą latać.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2013, 11:40 przez suplement, łącznie zmieniany 1 raz.
30 litrów robaków
Ramzes
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2013, 11:35
Imię: Michał
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Akwarium: 120l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Ramzes »

Witam jestem nowy na forum :) szukałem w internecie informacji wlasnie o wpływie węgla kamiennego na flore w akwarium...

Jako ze jestem górnikiem to dostęp do odpowiednich brył nie stanowi problemu :P w Swoim akwarium mam dosc dużą bryłę węgla na ktorej jest "złoto głupców" :). Wpływu na ryby nie zauwazyłem jednak od momentu załozenia tego akwarium i wlozenia tego wegla nie pojawiaja mi sie glony. Co lepsze ciezko utrzymać zywe rośliny... Dlatego moje pytanie czy to moze być wina wlasnie tego węgla czy szukać gdzie indziej przyczyny...

podłoże w akarium to biały piasek a filtr mam kaskadowy( standard gąbka na dole węgiel aktywny i wapienne kawałki)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ramzes pisze:moje pytanie czy to moze być wina wlasnie tego węgla czy szukać gdzie indziej przyczyny...
Według mnie są to inne powody. Jak wspomniałem pewne związki typu fenol mogą nieco zabezpieczać przed mikroorganizmami a może nawet powodować nieco kłopotów z roślinami, ale to ostatnie wydaje mi się rozsądne jedynie na początku. Przy odpowiednich podmianach wody szkodliwe substancje szybko się wymyją z warstw powierzchniowych węgla.
Ponieważ piszesz:
Ramzes pisze:podłoże w akarium to biały piasek a filtr mam kaskadowy( standard gąbka na dole węgiel aktywny i wapienne kawałki
wnioskuję, że masz mało wprawy w akwariach roślinnych i przez to sugeruję, że należy:
Ramzes pisze:szukać gdzie indziej przyczyny...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Tak mi wpadło a'propos węgla - aranżacja z antracytem to może być szlagier na Śląsku ;)
Awatar użytkownika
akwarystyczny24
Firma
Posty: 293
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:33
Imię: Zespół sklepu
Lokalizacja: Świdwin
Płeć:

Post autor: akwarystyczny24 »

Ja z doświadczenia wiem że węgiel kamienny jako dekoracja w akwarium nie do końca się sprawdzi,ale to też zależy od wielu czynników jak chociażby pozostałe elementy dekoracji,podłoże czy same rybki jaki chcemy hodować. Na sama faunę jak i ph wody także ma to istotny wpływ.
http://www.akwarystyczny24.pl/
Największy, Specjalistyczny Sklep Akwarystyczny
Oferujemy Akwamonety, Akwaloterię, Rabaty 24%, Wysyłkę 24H i 5000 produktów.
Gagaris
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2013, 10:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Trzciana
Akwarium: 98 l
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Gagaris »

I ma ktoś już jakieś zdjęcia z użyciem węgla kamiennego w akwarium?:)
Pozdrawiam Dawid
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”