Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Koszty związane z hodowlą twardych korali

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Koszty związane z hodowlą twardych korali

Post autor: cherry_ukasz »

Fakt, że SPSy(korale twarde) to większy wydatek niż przy koralach miękkich, bo i światło mocniejsze, mocniejsza cyrkulacja, większa dbałość o stabilność parametrów, ale wg mnie jest to warte tych kolorów, jakie maja SPSy, czego niestety miękasom brakuje 8-)

Dyskusja przeniesiona z tematu: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 088#168088
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 23:12 przez cherry_ukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Też tak uważam, twarde korale to jest to na co patrzy się najlepiej 8) Ale może jakieś łopatologiczne wyjaśnienie - ile na żarcie dla nich, jakieś suplementy, pierwiastki itp? miesięcznie powiedzmy w 200l?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2012, 22:01 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Hmm ciężko tak powiedzieć dokładnie ile, bo w jednym miesiącu kupisz i używasz przez pare kolejnych ;) Co do suplementacji, to prościej pójść w reaktor - droższe na początku, ale nie musisz się bawić w codziennie podawanie 3 roztworów :)
Wracając do karmienia korali i reszty suplementów to ja za najważniesze uważam:
- Mikroelementy - te na początku można odpuścić, ale wraz z rozrostem korali trzeba zacząć je dodawać. Koszt? Od 80 zł za zestaw starczający na ok 3 miesiące w 200 litrowym akwarium do...300 zł te najdroższe
- pokarmy - tu też szeroka gama, od mrożonek(5 zł), które masz spokojnie na 2 miesiące, przez 'w proszku- od 40 zł do 200 i może więcej), do różnych w płynie - też różne kwoty
- aminokwasy i witaminy - tu też Ci starczy na 3-6 miesięcy jak nie dłużej i koszty od 40 zl do 200 - w zależności od firmy.

Do tego dolicz jeszcze koszty testów....myślę, że na baniak SPSowy w sensie żarcie, suplementy...musisz liczyc ok 60 zł miesięcznie - a może i przesadzam... :D
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

A testy są potrzebne koniecznie? Bo w roślinnym to nie mam pojęcia po co je ludzie używają w ogóle :D
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Szczerze Ci przyznam, że sam rzadko je robię, ale tak - jednak są potrzebne. Wiadome, że z czasem dojdziesz do tego, że jak korale przestają rosnąć to brakuje tego, że jak glon to jest to, że jak nie polipują to tamto sramto i owamto. Ale mimo tej wiedzy, nie będziesz wstanie określić, ile tego wapna czy magnezu, czy innych strontów owontów jest w akwarium :P a trzeba pamiętać, że korale to nie rośliny, tylko zwierzęta i one jednak dłużej wytrzymają zanim pokażą, że je coś boli...tylko po co męczyć zwierzęta i swój budżet? Lepiej zrobić te 'gupie' testy raz na dwa tygodnie i spać spokojnie i nie zachodzić w głowę, czemu zwierzaki nie wyglądają jak powinny.


No i głowny powód, dla którego warto robić testy - możesz mieć średnio dobre parametry tj niewyśrubowane, ale ważne, żeby były stabilne a bez testów ciężko o to. A bez stabilnych parametrów zwierzaki nie będą rosły jak powinny
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

a najgorsze są rachunki za prąd :/
i tak na moim przykładzie:

-światło 190W/12h
-odpieniacz 45W/24h (w rzeczywistości pobiera trochę mniej, ponieważ nie jest obciążona w 100% z racji mieszania wody z powietrzem)
-obieg 38W/24h
-cyrkulacja 12W/24h
-grzałka (?)
-+ kilka drobiazgów jak automatyczna dolewka, wentylatorki (część chodzi na okrągło), oświetlenie w sumpie - ale tutaj koszty są znikome

a to niestety daje stały pobór prądu na poziomie 200W 24/7/365 ;)

co do pozostałych kosztów utrzymania to w moim przypadku jest to:

-balling (za kilogramowe opakowania na dzień dobry razem z solą bez soli trzeba dać 125zł + ewentualna przesyłka)
przy średnim dozowaniu 50ml/200l dziennie - koszt miesięczny to 6,56zł (może wzrosnąć nawet i dwukrotnie, w zależności od ilości korali w akwarium)
-wódka 5ml/200l/dzień - 6zł/miesiąc
-mikro 3 preparaty AF 70zł - 28zł/miesiąc (po tym jak doszedłem do dozowania 15ml/tydzień)
-sól - licząc 10zł/kg - 21zł/miesiąc
jedzenie:
~4 kostki mrożonek dziennie 20zł/miesiąc + szczypta dziennie liofilizowanej spiruliny i -alg nori
-reef buster 1/2 ampułki tygodniowo - 10zł/miesiąc
-aminokwasy - pewnie ze 30zł/pół roku
ColarE, ColarV, CoralB - dozowanie po 2-4 krople dziennie więc zapas jest pewnie na rok - ale na dzień dobry trzeba dać 150zł - a to daje jakieś 17zł/miesiąc

+ 100 różnych innych rzeczy nieprzewidzianych :) - życie również do tanich nie należy
pomijając korale na dzień dzisiejszy pływa u mnie:
-żółtek - 200zł
-chromis x5 - 100zł
-błazenki x2 - 100zł
-babka cintus - 80zł
-babka bicelatus - 80zł
-garbik - 30zł
-salarias - 60zł
-brzydal - 100zł
-dwie kewetki - 100zł
-dwa karby - 60zł
-4 ślimaki - 80zł
a ze zwierzakami wcale tak różowo nie jest, zanim trafiłem na babkę która nie padła, to zeszło u mnie 4 sztuki :/ - wszystko zależy od tego na co się trafi w sklepie - oczywiście koszty związane z dokładaniem życia są mocno rozłożone w czasie, chodzi i po prostu o to, że wydatki chyba nigdy się nie kończą :)

reasumując chemia i żarcie u mnie miesięcznie (głównie ta najtańsza chemia AF) wychodzi ~ 110zł + oczywiście prąd

Druga strona medalu, to zasadność ładowania do akwa niektórych preparatów? - kto to wie czy one są niezbędne :)

[ Dodano: 2012-12-31, 11:41 ]
a jeszcze tak mi przyszło do głowy, że zalecają wymianę świetlówek co pół roku :)
używam najtańszych po około 35zł sztuka, czyli 280/12 - 23zł/miesiąc :P
Ostatnio zmieniony 31 gru 2012, 10:54 przez Artur___, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

O kurde, gałązki opadają :evil:
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Ojj Kosmatos, nie przesadzaj :) Nie jest tak źle :) moje wyliczenia są troche mniejsze niż Artur__ :P Dasz rade ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Co do ballinga jeszcze - trzeba kupować gotowca czy można samemu robić? Tak patrzę na to http://www.ocean-life.pl/eshop/product. ... product=81 i CaCL2, NaHCO3 mam w domu, MgCL2 też kiedy śmiałem, może coś zostało i leży w piwnicy. Jest to podobne do tego http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6232 ?
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: Artur___ »

ja kupowałem w alchemie albo od gościa z NR - koszt to mniej więcej 25zł/kg
NaHCO3 kupuje w biedronce
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

NaHCO3 też mam pod dostatkiem. Bawiłem się w gotowego ballinga, ale się nie sprawdził - jednak parametry się rozjeżdżały 'nierówno'. Teraz widzę dopiero szybszy wzrost koralowców przy dozowaniu Ca,Mg i buforu kH wg potrzeby zbiornika a nie ballingiem
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”