Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Budowa SUMP-a fotorelacja by Atio :)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Budowa SUMP-a fotorelacja by Atio :)

Post autor: Atio »

Witam

Doświadczonych akwarystów niczym tu nie zaskoczę, mam jedynie nadzieję, że może w jakikolwiek sposób pomogę bardziej początkującym ode mnie.

Oto krótka fotorelacja z budowy mojego SUMP-a. To mój pierwszy filtr, który zaprojektowałem i wykonałem więc zaliczyłem kilka drobnych błędów ;) Całe działnie miało na celu wzmocnienie mojej filtracji około 10 razy (jestem zboczony w temacie filtrów).

Dane techniczne SUMP-a:

wymiary (cm): 150 dł x 44 szer x 35 wys
grubość szkła (mm): 6
pojemność brutto (L): 231
pojemność netto (L): 219,1
pojemność filtracyjna (L): 150
pompa: New Jet 50wat (4000-5000 L/H)
Sump posiada 11 komór filtracyjnych. Pierwasza i ostatnia są większe po 30 cm szerokości. Środkowe po 10 cm, a dwie przedostatnie po 6 cm.

Powierzchnia filtrująca jest ogromna. Tylko szancunkowo przeliczałem wychodzi około 90 - 100 km kwadratowych. Oczywistą rzeczą jest, że jest to dość spory szacunek ( ale nie chce wyjść inaczej :) ).

SUMP zamówiony w akwaresie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Tak wstępnie przemyślałem i zrobiłem mój nowy system filtracji.


Filtracja zaczyna się w kominie. Wypełniony około 25l biobali o średnicy 3 mm.

Obrazek

Następnie woda wpada do SUMP-a. Pierwsza komora to gąbka o dużej granulacji i około 40 litrów 3mm biobali (te co w kominie). Ta część sump-a jak i komin zbierają największe fragmenty zabrudzeń. Tu ciekawostka komora nr 2 jest tak zaprojektowana, że istnieje możliwość zamontowania małej hydroponiki.

Obrazek

Po wstępnym czyszczeniu mechanicznym woda trafia do etapu drugiego. Wałeczki ceramiczne.

Obrazek

Po ceramice zaczynają się kulki EHEIMA Substrat-pro, a następnie wata perlonowa i komora z pompą. Ostatnia komora jak chyba w każdym tego typu filtrze jest wielofunkcyjna - grzałka, podajniki nawozów, torfu, itp itd. Przy pompie zastosowałem jeszcze bypass do pierwszej komory. W ten prosty sposób moża nie czyniąc pompie szkody sterować ilością wlewanej wody.

Obrazek

Całość prezentuje się następująco:
Obrazek


Kilka uwag o popełnionych błedach:

1. Przy obliczaniu wielkości SUMP-a należy pamiętać, że gdy nie ma prądu to woda wraca z akwarium - Oczywista rzecz. Ja zapomniałem, że wraca wszelkimi drogami nie tylko kominem ale i rurką wlewową. Czyli liczymy ilość potencjalnej wody, którą ma przyjąć SUMP od najniższego punktu zasysającego wodę. Drobna rzecz ale mi uciekła. Na całe szczęście wlew i wylew są u mnie na zbliżonym poziomie.

2. Dźwięk, hałas itd - to już u mnie wyszło w praniu.Gdy użyje się rury odpływowej o zbyt dużej średnicy woda lecąca grawitacyjnie w dół robi odgłosy wodospoadu.

Obrazek

Jak widać na załączonym zdjęciu. Na początku miałem tylko rurę o kolorze żółtym - średnica 4 cm. Przed uruchomieniem filtra wszystko pięknie - duża średnica, woda bez problemu leci do sump-a. Po uruchomieniu okazało się, że ilość decybeli jest ogromna. Rozwiązaniem jest redukcja do przeciętnego wężyka z byle kubełka. Tu polecam PRAKTIKER - duży wybór odpowiednich kształetek.

To tyle - mam nadzieję, że może komuś to pomoże :)

Pozdrawiam Piotrek.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

Jestem pod wrażeniem konstrukcji. :tak:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

No... Widząc projekt na kartce rozrysowany- i teraz na zdjęciach... Różnica ogromna- wygląda na prawdę imponująco :) Projekt z rozmachem zrobiony i wbrew temu stwierdzeniu:
Atio pisze:Kilka uwag o popełnionych błedach:
sądzę, że przemyślany w każdym detalu.
Atio pisze:Gdy użyje się rury odpływowej o zbyt dużej średnicy woda lecąca grawitacyjnie w dół robi odgłosy wodospoadu.
Piotrek- popatrz na plusy! Zawsze możesz zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jesteś w romantycznej podróży np. w Brazylii, w dżungli i siedzisz przy wodospadzie...
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

Dżoena, u mnie dokładnie tak wyobraźnia pracuje, lecz u drugiej połowy nie znajduje to zrozumienia :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Atio pisze:lecz u drugiej połowy nie znajduje to zrozumienia
Twoja druga połowa może zawrzeć przymierze z moją drugą połową ;)
Rozumiem Cię doskonale :)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Dżoena pisze:Twoja druga połowa może zawrzeć przymierze z moją drugą połową ;)
Zabrzmiało to co najmniej.... dziwnie.

Fajny sump o wielkości mojego akwarium :P - a ja znowu nie wygrałem w totka i raczej w takiego sumpa nie zmieszczę.
masz fotkę z orurowania akwarium?
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

zulix pisze:Zabrzmiało to co najmniej.... dziwnie.
Miałam na myśli brak zrozumienia dla rybkowej pasji w nadmiarze :P
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

orurowanie sprowadzilem do minimum ze wzgledu na dzieci i dodatkowo co proste jak budowa cepa sprawdza sie najlepiej. Niemniej jednak fotki orurowania porobie i wystawie na podforaka.

[ Dodano: 2013-02-17, 17:47 ]
po zastanowieniu sie to cale orurowanie zostalo uwiecznione na fotkach powyzej ;) nie ma nic wiecej
Ostatnio zmieniony 17 lut 2013, 17:43 przez Atio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

No to Mistrzu dałeś do pieca - brawo !!!!
Pierwsza komora akurat ma idelane wymiary na odpieniacz ;)
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

gieniorek pisze: Pierwsza komora akurat ma idelane wymiary na odpieniacz ;)
A reszte się przerobi i zasalać można ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

W jednym się zgadzamy: nadfiltracja musi być :) Super jak na nowicjusza szacunek 8-)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

Dzięki chłopaki za miłe słowa. Teraz tylko czekać, żeby SUMP dojrzał. Myślę, że to nie ostatni mój projekt DIY ;).
jaciek
Posty: 243
Rejestracja: 25 kwie 2011, 10:29
Imię: Jacek
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 3300l, 2700l, 1400l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: jaciek »

Pełna profeska! Szacunek;) Choc ja bym zmienil jedna rzecz a raczej dwie. Pierwsza to umieszczenie wkladow w siatkach dzieki czemu zawsze latwiej wszystko powyciagac (lub powyciagac poszczegolne bardzej ubrudzone wklady) ale to juz kwestia wygody. A dwa w komorach gdzie woda idzie od dolu do gory zamiescil bym cos ala ruszt-siatke-kratke czy jakby to nie nazwac tak aby zloza byly utrzymywane w tej komorze ponad dnem, np na wysokosci wklejonej przegrody (u mnie to 3cm na dnem) dzieki czemu woda rownomiernie przeplywa od dolu cala powierzchnia komory-zloza:) Nie wiem na ile sie to sprawdza w praktycy ale wszyscy moji "sumpowi" znajomi tak maja i goraco polecaja. Rowniez i ja zrobilem tak w swoim pseudo-sumpie. Przede wszystkim jak woda??? Widac roznice?
Awatar użytkownika
Atio
Posty: 511
Rejestracja: 19 kwie 2011, 19:59
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kielanówka
Akwarium: 64L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: Atio »

jaciek pisze:Pierwsza to umieszczenie wkladow w siatkach
nie chciałem tego robić bo siatka to zawsze jakaś strata powierzchnii. Lepeij się układa luźny, sypki wkład. Z założenia te wkłady biologiczne będą mocno chronione przez ogromy wkład prefiltra - komin i 3 pierwsze komory.
jaciek pisze:zamiescil bym cos ala ruszt-siatke-kratke
- ciekawy pomysł, lecz myślę, że u mnie filtr jest dość szeroki i zanim dojdzie do zatkania sporo wody upłynie :)
jaciek pisze:Przede wszystkim jak woda???
za wcześnie by coś powiedzieć - bacznie obserwuję i mam nadzieję, że już taka filtracja wystarczy.
jaciek
Posty: 243
Rejestracja: 25 kwie 2011, 10:29
Imię: Jacek
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 3300l, 2700l, 1400l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: jaciek »

masz nadzieje? kurde taki sump i jeszcze automatyczna podmiana spokojnie ogarnela by moje akwarium i obsrajtuchy w nim plywajace. mysle ze bedziesz sie teraz mogl cieszyc praktycznie bezobslugowym akwa- no poza karmieniem, ale to juz czysta przyjemnosc:) mozna wiedziec ile kosztowala cie taka przyjemnosc?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”