Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Biotop ''Bliskiego Wschodu'' Tureckie Garra rufa

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tarnawa
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:57
Imię: Tarnawa
Lokalizacja: Malbork
Płeć:
Wiek: 28

Biotop ''Bliskiego Wschodu'' Tureckie Garra rufa

Post autor: Tarnawa »

Witam wszystkich.
Jestem nowym forumowiczem, więc postaram się jakoś zacząć.
Miałem już kilka biotopów, lecz jeden zwrócił moją szczególną uwagę. Biotop bliskiego wschodu jest trudnym i nieznanym biotopem, ja jednak opiszę krótko rybę z tego właśnie biotopu. Do niedawna posiadałem Garra rufa (brzanki ssące) chciałbym się pochwalić doświadczeniami, z hodowli i rozmnażania tych ryb. Jestem już użytkownikiem innego forum ''Elbląskie Forum Akwarystyczne" i tam umieściłem dość szczegółowe informację na temat brzan ssących. Jako, że jestem autorem tego tekstu pozwolę sobie napisać ten artykuł tutaj.

Witam wszystkich.
Niestety ostatnio pozbyłem się ryb z biotopu ''Bliskiego Wschodu" ze względu na zmianę obsady, jednak nadal mam kontakt z tymi rybami.
Przez okres który je posiadałem udało mi się rozmnożyć te ryby, oraz zaobserwować kilka ciekawych zachowań tej ryby. Co prawda jest już inny wątek konkretnie o Garra rufa ale właśnie tu chciałbym się podzielić informacjami ze względu na to, że temat tan jest obszerniejszy i informacje z różnych źródeł mogę tu zamieszczać. Ale do rzeczy dziś zajmę się konkretnie obserwacją i zachowaniem ryb Garra rufa. Chciałbym też z góry zastrzec, że są to tylko moje jeszcze niesprawdzone informacje i spostrzeżenia ( mało lub brak danych na ich temat w internecie i książkach). Tak więc może zacznę od ich zachowania w grupie. Posiadając spore stado ok 60 sztuk, zauważyłem, że nie panuje w nim żadna hierarchia, w czasie posiłków panuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Ryby nie są płochliwe ( puknięcie w akwarium powoduję gromadę ryb przy pokrywie akwa ) ale za to chaotyczne ( ryby pływają po całej toni wody, rozproszone, gdy z pokrywy akwa skapnie kropla wody, na ''hurra'' wszystkie lecą do góry i bez opamiętania przepychają się ). Brzany ssące ( bo tak też można nazywać Garra rufa ) są wszystko żerna począwszy od roślinnych pokarmów suchych, przez ochotki i inne mrożonki, skończywszy na narybku własnym lub innych ryb( widziałem miesięcznego osobnika 2-3 cm który pływał trzymając w pysku małego ok 1 cm gupika ) Garra rufa nie atakują roślin, a raczej czyszczą je z glonów ruchami podobnymi do kosiarek, lub zbrojniczków. Co więcej mają szybką przemianę materii i dużo wydalają, mimo 2 filtrów i cotygodniowego powierzchownego czyszczenia dna, po miesiącu żwir był ''czarny" i strasznie brudny, co jednak bardzo dobrze działało na moje roślinki, bez nawozu i żadnych witamin rosły naprawdę bardzo szybko, co dziwne szczególnie szybko rosła bacopa, która rosła szybciej od ''trawki'' co mnie osobiście dziwiło najbardziej. Ryby te są stadne i powinno się je hodować co najmniej w kilkanaście sztuk. Pominę już właściwości lecznicze tych brzanek, które są wykorzystywane w ''SPA", jednak pragnę powiedzieć, że naskórek ludzi i zwierząt kopiących się w wodach np Turcji jest sporą częścią ich naturalnego pokarmu. W trakcie hodowli tych ryb udało mi się kilkakrotnie rozmnożyć te ryby, jednak tylko raz to zaplanowałem. Zrobiłem to tak: kilka największych sztuk ( brak możliwości rozróżnienia płci < możliwe że samice są mniejsze i mają lekko zaczerwieniony odcień, lub też siny, oraz dorosłe samice pękate w partiach brzusznych> to tylko moje obserwacje). Niezaplanowany rozród był zwykłym znalezieniem malutkich ryb w akwa ogólnym, a w zaplanowanym działałem wykorzystując wiedzę z rozmnażania innych ryb : wyłowiłem kilka ok 6-8 szt największych ryb, część zaczerwienionych z pogrubionym brzuchem, i wsadziłem je do drugiego zbiornika 80 l ze świeżą wodą o niższym poziomie wody ok 15-20 cm { patrz gurami dwuplamiste } temp wody co dziwne obniżyłem o kilka 2-3'C z 26 do 23-24' C. Na dno zbiornika dałem kępy roślin { patrz danio, brzanka } a szkło pozostawiłem beż zaciemniania, szczególnie ważne w zarówno hodowaniu jak i rozmnażaniu tych ryb jest natlenienie wody, musi być intensywne ( po ok 1-2 h ryby te bez powietrza padają ). Parametry wody są nie zbadane ( zwykła kranówka z dodatkiem uzdatniacza wody, twarda ( w Malborku ) Po 2 dniach ryby odłowiłem z powrotem do akwa ogólnego, ( nie zauważyłem żadnych innych niż zwykłe zachowania ryb przez okres pobytu w akwa tarliskowym ) a samego akwa tarliskowego nie ruszałem( ale zauważyłem kilka jaj sporej ikry, która pływała pod powierzchnią wody a była koloru jasno żółtego. Po ok tygodniu zauważyłem 3-4 młode po ok 0,5 - 1 cm które zacząłem karmić zwykłym pyłem z pokarmu suchego, oraz żółtkiem jaja kurzego. Możliwe, że popełniłem błąd że czekałem aż dwa dni z odłowieniem tarlaków bo wówczas mogły zjeść sporą część ikry.Młode są już spore, i pływają razem z dorosłymi osobnikami. Mam nadzieję, że pomogłem osobą które interesują się hodowlą tych ryb ( szczególnie chorym na choroby skóry, łuszczycę itp, które chcą mieć te rybki dla własnych potrzeb ).
PS nie czuję się wybitnym hodowcą ryb, jednak jestem bardzo zadowolony, że udało mi się rozmnożyć te ryby, oraz zaobserwować niektóre zachowania Garra rufa, mimo tego, że nie znalazłem żadnych albo bardzo mało informacji na ich temat.
Mam nadzieję, że temat się przyda.
Pozdrawiam Tarnawa!

Źródło : ''Elbląskie Forum Akwarystyczne''

Poprawiłam literówki- Dżoena
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2013, 14:52 przez Tarnawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
leszcz25
Posty: 629
Rejestracja: 10 paź 2009, 13:53
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Szczepanów
Akwarium: 300, 27, 27
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: leszcz25 »

Bardzo ciekawy i rzeczowy artykuł.
Dziękuję
Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !
I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.


Pozdrawiam
Andrzej L.
Awatar użytkownika
Tarnawa
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:57
Imię: Tarnawa
Lokalizacja: Malbork
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Tarnawa »

A ja dziękuje za opinie. Ciesze się, że mogłem pomóc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biotopy i aranżacje”