Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[Podłoże] Tetra Plant Complete Substrat

Opinia, test, uwaga

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

[Podłoże] Tetra Plant Complete Substrat

Post autor: zulix »

Podłoże otrzymane do testu od przedstawiciela firmy na nasz rejon (serdecznie dziękuję oczywiście). Mam nadzieję, że do opisu podłoża przyłączą się i inni byli lub obecni użytkownicy. Prosiłbym podawać jednak tylko swoje opinie i uwagi a nie zasłyszane z Internetu.

Zastanawiałem się jak sklasyfikować podłoże i dla kogo jest ono adresowane. Inaczej test - ewentualne porównanie nie miałby sensu. Wynika to z różnorodności rozwiązań. W ostatnich latach w akwarystyce zmieniło się bardzo wiele począwszy od nawożenia pełną linią NPK (co kiedyś było traktowane jako herezja - proszenie się o glony) tak i w przypadku podłoży od jałowych po wręcz solidnie "podrasowanych" nawozami. Małą rewolucję wprowadziło też przywrócenie do łask ziemi jako podłoża podżwirowego w akwariach. Nie w sposób porównać w żaden inny sposób niż budżetowy przykładowo substratów roślinnych ADA i żwiru płukanego.

Na początek więc przedstawienie/sklasyfikowanie produktu:
Z tego co wiem podłoże sprzedaje się w opakowaniach 2,8 kg oraz 5,6 kg. Wiaderka wyglądają tak:
Obrazek
Na próżno szukać polskiej wersji językowej.
Po otworzeniu puszki znajdziemy na wierzchu instrukcję:
Obrazek
(również bez PL).
Substrat wygląda następująco:
Obrazek

Obrazek
a więc jest to mieszanka żwirku zwykłego, porowatego (typu lateryt) i kwaśnego torfu.

Wg opisu jest to:
TetraPlant CompleteSubstrate - jest to gotowe do zastosowania podłoże, które zawiera substancje humusowe poprawiające prawidłowy rozwój roślin.
Skład: wysokiej jakości mieszanka żwiru z naturalną wysoką zawartością żelaza i mikroelementów powoduje dynamiczny rozwój systemu korzeniowego, a także zapewnia optymalne przyswajanie składników odżywczych przez rośliny w akwarium.
Zarówno wg opisu jak i wyglądu można szacować, że podłoże Tetra Complete Substrate leży tak (w mojej opinii) w 1/3 drogi od podłoży jałowych do podłoży bardzo obfitych. Znajduje to i odzwierciedlenie w cenie, która nie jest z tych najwyższych. Mimo tego przy odpowiednim prowadzeniu akwarium podłoże powinno spełnić swoja rolę i będzie zdecydowanie lepsze od płukanego żwirku. Stąd klasyfikuję odbiorcę jako osobę początkującą nie mającą full sprzętu i wymagających roślin a nie mającą czasu na szybkie dokształcenie się pod każdym aspektem - szukająca nieco "gotowców" w postępowaniu. Na tym podłożu powinno się dać (co zamierzam sprawdzić) poprowadzić bezproblemowo akwarium dla początkujących typu LT.

Dlaczego zamiast promować akwaria LT na praktycznie darmowej ziemi zdecydowałem się na test podłoża, które jednak coś tam kosztuje? Akwaria na ziemi promowałem wiele lat i stwierdzam, że zawsze są one nieco utrapieniem dla początkujących. Te ciągłe problemy początkujących o rodzaj ziemi, o siatki o grubości warstw, o odmulanie itp. potrafi zniechęcić niejednego. Niestety w przypadku prowadzenia akwarium na ziemi zdarzają się problemy z glonami i inne nieprzyjemności, które osoby rozpoczynające przygodę często zniechęcają. Wiem coś o tym bo byłem nawet kiedyś w administracji forum "Serwis akwarystyki LT" (niestety serwis padł). Czasem problemem numer 1 było "gdzie ja w zimie znajdę kretowisko?". No i rozbieżności jaką ziemię należy mieszać z jaką gliną itd. - przerażające dla początkującego.
Czasem takie osoby wolą zapłacić i robić schematycznie będąc pewnym, że "to musi wyjść".

Stąd w styczniu zdecydowałem się postawić akwarium 91 litrów dla moich nowych krewetek i raczków na wspomnianym podłożu firmowym: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18372
Zgodnie z opisem producenta wiaderko nadaje się na akwarium 100-120 l a więc u mnie będzie dobrze.
Na początek sypiemy podłoże:
Obrazek
Potem żwirek (w tym zbiorniku wykorzystałem bazalt):
Obrazek

Oczywiście akwarium zostało zaraz zalane wodą z kranu (GH = 18, kH = 15). Ponieważ miało to iść w kierunku krewetek to dodałem porcję kwasu siarkowego aby zbić kH do około 3.
Na drugi dzień do zbiornika trafiły krewetki i raczki CPO.
Pierwszy test polegał na wlaniu nieco wody o znanych parametrach do zlewki z podłożem i sprawdzeniu tych parametrów po jakimś czasie:
Obrazek
(wygląda niechlujnie bo przypomniałem sobie o zdjęciu już prawie podczas czyszczenia sprzętu).

Po tygodniu zaobserwowałem spadek kH i gH o około 2 stopnie niemieckie. Zmieniono wodę na świeżą i po kolejnym tygodniu wykonałem ponowny pomiar i teraz już bez zmian wartości parametrów. Pomiary w akwarium nie wykazały w ogóle różnicy. Stąd podłoże będzie należeć do tych, które praktycznie nie zmieniają parametrów wody w akwarium.
Próbowałem nawet nieco rozhuśtać wartości parametrów wody w akwarium aby zobaczyć czy podłoże ustabilizuje pH, ale tak nie było. Stąd przydatność podłoża dla krewetek nie jest tak duża jak podłoży dedykowanych (choć nadal mam tam krewetki więc "da się").

Akwarium po starcie miało postać:
Obrazek

Poza życiem
- Światło: 3x24 W Juwel'a (okazało się po pomiarach prądu, że świeci to 3x18 W) - 1 świetlówka jest poza akwarium więc praktycznie jest to 36 W na 91 l akwarium - standard początkującego, czyli 0,3 - 0,4 W/l
- nie ma CO2 bo mi szkoda robali,
- podaję "węgiel w płynie".
- nawożenie delikatne: raz na tydzień
- podmiana odstaną kranówką 20 l na tydzień (po uzdatnieniu kwasem siarkowym),
- KH ok. 0-3, pH 5,5-6,5 (pomiary za pomocą pH metru),
- GH ok. 18
- filtracja; kubeł Eheima 2224,
- liść migdałecznika, korzeń itp.
- temperatura: standard, rzędu 25
- podmiana 20-30% tygodniowo.

Życie
- kilkanaście gatunków roślin, głównie łodygowców średniozaawansowanych
- kilka rodzajów krewetek; CR, CB, hybrydy, Snowwhite, Bluepearle
- Mikrorazbory Galaxy
- ślimaki

Do nawożenia zdecydowałem się użyć nawozu Tetra PlantaMin aby kontynuować test tego nawozu. Nawóz podawany jest wg wskazań producenta.

Akwarium ma 3 miesiące więc można podsumować co się wydarzyło.
1. Dojrzewanie akwarium bez problemu - obsada przeżyła.
2. Po wrzuceniu szyszek z olchy część krewetek padła - moja wina nie związana z testem :( - brak doświadczenia z "lepszymi" krewetkami".
3. Mikrorazbory się wycierają i co jakiś czas pojawia się coś młodego.
4. Raczki CPO rozmnażają się bez problemu.
5. Część roślin oczywiście nie dała rady. Co mnie zaciekawiło to kiepsko rosła blyksa japońska. Blyksa Auberta zmarniała wobec HT, ale jest w całkiem dobrej formie - jasnozielona, choć niższa. Rośliny trawnikowe rosną bardzo powoli (np. ponikło igłowate), wyciąga je ku górze (np. wąkrotka "japan") lub padły (np. wodna gwiazda). Tu niestety widać braki światła.
Dobrze rośnie większość łodygowców (heteranthera, nadwódki, kabomby, wywłócznik) które posadziłem, ale większość przebarwiających się zwykle ma barwę zieloną (diplodis, część gatunków ludwigii). Nieliczne tylko (alternathera i ludwigia repens) są czerwone lub brązowawe. Dobrze rosną "korzeniowce" tj. żabienice, które mam, różdżyce. Takie rośliny jak mikrozoria, mchy czy wątrobowce to sprawa oczywista - dobrze się mają.
6. Wygląd obecny:
Obrazek
7. Najbardziej istotna dla części ludzi sprawa: GLONY nie była tu problemem na żadnym etapie przez te 3 miesiące. Szyby przecieram raz na miesiąc. Nie przeżyłem żadnego zmasowanego ataku glonów.

Niedawno postawiłem drugi zbiornik na tym podłożu wyłącznie dla raczków CPO. Leję tam kranówkę a więc wodę twardą i o wysokim pH. O obserwacjach też poinformuję w swoim czasie.

Obecnie mogę więc sprecyzować wniosek, że:
Podłoże nadaje się do wykorzystania przez osoby początkujące i daje duże szanse bezproblemowego prowadzenia tego akwarium.
Ważne aby początkujący nie przesadził z:
- ilością ryb,
- przekarmianiem
- itd., itd. czyli miał mimo wszystko jakąś choćby elementarną wiedzę na temat akwarystyki
i zapewnił
- odpowiednią liczbę roślin mniej wymagających.
Według mnie podłoże będzie się zachowywać poprawnie długie miesiące jeżeli go niewyeksploatujemy tj. nie damy do akwarium HT z małym nawożeniem do wody gdzie rośliny szybkorosnące mogą go szybciej wyjałowić.

oraz nie porównywał z akwariami kolegów typu "full wypas" bo wtedy można wpaść w kompleksy :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”