FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[chemia] testujemy testy JBL na odczyn pH wody
Autor Wiadomość
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2013-08-04, 18:12   [chemia] testujemy testy JBL na odczyn pH wody

Dziękując za uprzejmość przedstawicielowi firmy Zoolog, Panu Romanowi z całą przyjemnością kontynuuję testy udostępnionych mi preparatów marki JBL.

Z tego co wiem firma zoolog jest bezpośrednim dystrybutorem marki JBL na rynek Polski.

Tym razem były to 3 testy do badania pH wody:


Wniosek końcowy na początku bo wiem, że większość może być znudzona szczegółami... :P

stwierdziłem że otrzymane produkty: testy do oznaczania odczynu pH wody są wyśmienite w zastosowaniach akwarystycznych co udowodnię poniżej nie na podstawie emocji i "widzimisię", ale serii badań niedostępnych dla większości akwarystów

Polecam szerokiej rzeszy akwarystów.

No to zaczynamy - zawartość testów:

Zestaw 1. pH 3-10


Jak widać na fotce 1 zestaw firmy JBL składa się z: probówki do pomiarów z podziałką, odczynnika do badania wartości parametru pH (10 ml), skali porównawczej oraz instrukcji.
Instrukcja jest krótka bo i pomiar nie jest skomplikowany. Poziom tłumaczenia jest całkiem dobry:

Taki mały "Michałek".... - probówka czyli miarka do testu była dla mnie super wygodna. Robiąc wiele testów jeden po drugim doceniłem dużą średnicę rury. Po obmyciu jej wodą RO mogłem wsadzić zwitek bibuły do osuszenia probówki. Nawet mój paluch się tam zmieścił. Niby mała rzecz a cieszyła. Oczywiście gdy nalewa się wodę strzykawką to obecność kropli wody RO w probówce nie ma znaczenia, ale czasem chcemy aby probówka była sucha.

Zasada pomiaru jest następująca:
- pobierana jest próbka 5 ml badanej wody (w założeniu należy ją pobrać do dołączonej probówki wykorzystując naniesioną podziałkę, ale może być i do innego zbiorniczka),
- do wody dodawane są 4 krople wskaźnika.
- porównuje się barwę wody w probówce z skalą barwną. Zmiany barw na wzorniku są dość wyraźne. Najtrudniej pracować w zakresie pH = 5-6 - tu czasem trzeba zawołać kobietę ;)

Zestaw 2. pH 6-7,6


Ten zestaw różni się od poprzedniego obecnością 2 probówek i stojaka do nich oraz strzykawki. Tu wodę do probówek wprowadza się za pomocą strzykawki - nie ma narysowanej podziałki na probówkach. Również i sposób odczytywania wyników pomiarów jest nieco inny. Tutaj 2 probówkę wykorzystujemy jako wzorzec. Chodzi o to, że często mamy do czynienia z wodą zabarwioną, np. żółtawą. W przypadku poprzedniego testu mogłoby to przekłamywać pomiar. Tutaj przekłamywanie jest zminimalizowane ponieważ jako odniesienie mamy wodę bez barwnika. Robi się to tak:
- pobierana jest próbka 5 ml badanej wody (w założeniu należy ją pobrać do dołączonej probówki, ale może być i do innego zbiorniczka),
- do wody dodawane są 3 krople wskaźnika.
- drugą probówkę napełnia się 5 ml tej samej wody, ale nie dodaje wksaźnika. Obie probówki umieszcza się na stojaku.
- Kładzie się stojak z probówkami na skali barwnej i porównuje się barwę wody w probówce ze skalą barwną patrząc od góry.

Probówka z wodą (bez wskaźnika) daje się na kolorowym nadruku a probówkę ze wskaźnikiem na białym tle. Pomiar jest dokonany, gdy znajdziemy takie położenie stojaka z probówkami, że obserwowane barwy w obu probówkach są praktycznie jednakowe.
Zmiany barw na wzorniku są dosyć wyraźne w świetle dziennym. W świetle sztucznym czasem są zbliżone - czasem nawet trzeba zawołać kobietę ;) a czasem nie uda się zobaczyć różnic. Wtedy nie warto tracić odczynnika i pomiar sobie odpuścić.
Zaobserwowałem 1 problem - taki mianowicie, że przy podaniu 3 kropli wskaźnika niektóre odcienie barwy były zbyt jasne i nie pasowały do żadnej pozycji wzornika. Należało wtedy dołożyć np. 2 kolejne krople wskaźnika - kolor się pogłębiał i odczyt był prostszy.

Zestaw 3. pH 7,4-9


Zestaw analogiczny do zestawu 2 różniący się tylko wskaźnikiem i wzornikiem co umożliwia badanie pH wody w innym zakresie pH. Zasada pomiaru identyczna jak poprzednio.

Roztwory testowe
Na początek należało przygotować roztwory wzorcowe. Roztwory te powinny posiadać ściśle określone pH. Takimi roztworami są bufory. Wykorzystano bufory cytrynianowe i fosforanowe aby objąć cały zakres badanych wartości pH. Bufory przygotowano z odczynników cz.d.a. i wyznaczono dokłade pH za pomocą laboratoryjnego pH metru (za ok. 1000 $). Niestety gdzieś mi zdjęcie zginęło :(
Roztwory buforowe miały wartości mocy jonowych typowe dla roztworów wody słodkiej i morskiej (dość losowo) a temperatura kontroli pH = 22 C.
PH-metr wzorcowano na roztworach buforowych - sklepowych:

Bufory te wykorzystano też w testach produktów.

Po przygotowaniu roztworów przelano je do roboczych pojemników:


Wyniki
(dla tych których interesują szczegóły)
Ponieważ są 3 testy i sporo pomiarów podaję tabelkę:

Czasem, wynik był całkowicie jednoznaczny, ale czasem był problem z rozpoznaniem i wtedy podałem 2 wyniki (drugi w nawiasach).

Wodę z akwarium sprawdziłem zarówno testami pH jak i sondą sterownika akwarystycznego Amazon 2. Różnica była duża więc sprawdziłem wodę na innym pH - metrze. Okazało się, że poprzedni był rozkalibrowany. Stąd podałem wynik "akwarium skorygowane" po kalibracji.

Wniosek końcowy

Stwierdziłem że wszystkie produkty: "testy pH" spełniają doskonale swoją rolę tj. mierzą bardzo wiarygodnie pH wody co mam nadzieję wykazały powyższe wyniki pomiarów.

Polecam go szerokiej rzeszy akwarystów.
  Akwarium: 250 + kostka 90
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)