Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Altum Peru

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Altum Peru

Post autor: MariooT »

Jako, że w sklepach pojawił się altum peru postanowiłem przyjrzeć się rybie i dowiedzieć się skąd się wzięła i czy jest rzeczywiście altumem czy nie :). Skalarem peruwiańskim nazywa się P.leopoldi Żaglowiec Leopolda. Jednak ryba w sklepie w żadnym wypadku go nie przypomina. Przede wszystkim leopoldi jest mniejszy oraz ma inny stosunek długości ciała do wysokości.

Zdjęcie przedstawia rybkę, którą zakupiłem pod nazwą altum peru w sklepie w Rzeszowie
Obrazek

Zacznę od specyfikacja gatunków i odmian barwnych Pterophyllum Podział rodzaju jest bardzo problematyczny i prawdopodobnie jest więcej gatunków ryb należących do tego rodzaju. Uważa się że np. ryby zaliczane do odmiany P.altum są odmiennymi gatunkami. Na pewno już wkrótce możemy spodziewać się kolejnej rewizji tego rodzaju na podstawie badan genetycznych.

Pterophyllum
Pterophyllum Altum

Przykłady odmian barwnych Pterophyllum scalare:
Pterophyllum scalare
Pterophyllum spec. BELEM
Pterophyllum scalare BRAZIL
Pterophyllum sp. Rio Negro
Pterophyllum sp. Rio Nanay
Pterophyllum spec.Manacapuru Red Shoulder
Pterophyllum sp..Manacapuru
Pterophyllum spec.Rio Momon Red Spot
Pterophyllum sp. "Rio Nanay Red Spot"
Pterophyllum sp. Cururo
Pterophyllum sp. Rio Jatapu
Pterophyllum sp. Rio Tapajos
Pterophyllum sp. Xingu
_________________________________________
- Pterophyllum dumerilli
- Pterophyllum leopoldi

Po kolei

Pterophyllum Altum (Orinoko) Żaglowiec wysoki. Piękna, ale i wymagająca ryba, ale czy nasz altum peru z Paderewskiego ma z nią coś wspólnego ?
Obrazek

Pterophyllum spec. BELEM
Obrazek

Pterophyllum scalare BRAZIL
Obrazek

Pterophyllum sp. Rio Negro
Obrazek

Pterophyllum sp. Rio Nanay
Obrazek

Pterophyllum spec.Manacapuru Red Shoulder Skalar Czerwonogłowy również dostępny w handlu
Obrazek

Pterophyllum sp..Manacapuru
Obrazek

Pterophyllum spec.Rio Momon Red Spot
Obrazek

Pterophyllum sp. "Rio Nanay Red Spot"
Obrazek

Pterophyllum sp. Cururo
Obrazek

Pterophyllum sp. Rio Jatapu
Obrazek

Pterophyllum sp. Rio Tapajos
Obrazek

Pterophyllum sp. Xingu
Obrazek

Pterophyllum dumerilli
Obrazek

Pterophyllum leopoldi Już dziś wspominany skalar peruwiański. Jeśli ktoś widział te ryby w sklepie to na pierwszy rzut oka widać, że to nie on
Obrazek


Powyżej wymieniona lista odmian rodzaju Pterophyllum, może i jest stworzona na potrzeby marketingu, a ile sprzedawców tyle nazw. Zawierają one jednak ważną informację otóż miejsce w którym zostały wyłowione. I to podsunęło mi następujące wnioski.


Wniosek.
Nasz Altum Peru zapewne należy do Pterophyllum, lecz na pewno nie jest Altumem czyli żaglowcem wysokim. Handlowcy wymyślili dla niego taką nazwę ze względu na kształt pyszczka podobnego trochu do altuma. Ryba nie ma nic też wspólnego z P.leopoldi zwanym peruwiańskim, jak już wcześniej napisałem w ogóle go nie przypomina. Jest on natomiast dzikim pobratymcem naszych poczciwych, od tylu lat znanych, różnobarwnych Pterophyllum scalare tylko charakterystyczne dla altumów wcięcie w okolicach pyszczka zrobiło z niego dostojniejszego kuzyna.

Drugi człon nazwy altum peru ułatwił mi sprawę ponieważ przyglądałem się dokładniej rybom wyławianym na terenie Peru czyli:
-Pterophyllum sp. Rio Nanay
-Pterophyllum spec.Rio Momon
Zdjęcia są marnej jakości, ale ryba w sklepie jest bardzo podobna do Pterophyllum spec.Rio Momon.
Ostatecznie można wysnuć wniosek, że Altum Peru jest Pterophyllum scalare wyłowionym w rzece Amazonka na terenie Peru w Rio Momon

Są to jednak moje wnioski i wcale nie muszą być prawdziwe. Jeśli ktoś ma inne zdanie niech się ze mną podzieli.

Źródło z którego korzystałem, również ze zdjęć http://www.amazon-exotic-import.de
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 18:31 przez MariooT, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

A teraz po co to robię, czyli drążę temat?
Otóż zajmuje się akwarystyką już parę lat i nie wystarcza mi w akwarium mieczyki, gupiki i różnobarwne skalary od pokoleń rozmnażane w niewoli i nie mające już dawno nic wspólnego z naturalnym środowiskiem. Szukam czegoś innego nowego i ciekawego. Fakt, że ta ryba jest zwykłym skalarem, może nawet mniej efektownym od tych "kolorowych", ale ma w sobie dziką krew. Wygląda tak jak te co pływają w jeziorze w naturalnym środowisku i nie zatraciła naturalnych zachowań.

Na dole strony skalary z Częstochowy
http://akwa-mania.mud.pl/wystawy/czesto ... chowa.html
Ostatnio zmieniony 15 lut 2015, 18:34 przez MariooT, łącznie zmieniany 2 razy.
Markiz

Post autor: Markiz »

O ile ja sie zajmowałem skalarami napiszę jedno-te hodowane w niewoli zatraciły całkowicie instynkt opieki nad ikrą....
Markiz

Post autor: Markiz »

Obrazek

Świętej pamięci moja duma - sięgał krawędzi kartki A4 rozłożony - i to nazywam porządnym skalarem-niestety od zakupu kilku takich w 2007 nie widziałem podobnych :/

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 18:22 przez Markiz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Markiz skalar ładny, ale ja niecierpie skalarów z weloniastymi płetwami ze względy na ich nienatutralnie opadnięty ogon. Jest on dla niech zacieżki i tak zwisa, przez co ryba ma utrudnione ruchy i wygląda to moim zdaniem nieestetycznie
Ostatnio zmieniony 13 lis 2009, 14:48 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: rogalik »

Nie wiem jaka jest cena tych skalarów ze sklepu przy ul. Paderewskiego, ale w Krakowie przy ul. Królewskiej facet ma pterophyllum altum-żaglowiec wysoki z odłowu w cenie 200 zł za sztukę :D I po tych rybach widać od razu, że są inne od wszystkich skalarów sprzedawanych po kilka złotych w zoologikach.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Tak oczywiście, ze oryginalne altumy są inne od zwykłych skalarów, Ale chodzi o to, że w handlu pojawiły się altumy tzw peru i to sieje zamieszanie. Widzisz w sklepie, że pisze altum przynosisz do domu i zonk okazuje się, ze to zwykły skalar. To jest oszustwo ze strony sprzedawców. Nie mówię, że akurat w Res-galu oszukują ponieważ te ryby są pod tą nazwą sprzedawane w całej Polsce i to jest troszkę naciąganie kupujących. Ten skalar powinien być sprzedawany pod nazwą skalar peru.

Np ta aukcja.To nie altum tylko skalar z odłowu
<Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 20:26 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
arecki680
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2011, 19:11
Imię: ARKADIUSZ
Lokalizacja: Kamień Pomorski
Płeć:
Wiek: 55

Post autor: arecki680 »

marioo naprawde musze sie z toba zgodzić w 10000000000 % to oszustwo , klamstwo , chamstwo i naciaganie ludzi zdzierstwo brak slów
slalar altum to cudowna rybka
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Odkopię trochę temat :)
No i szkoda, że aukcja, którą podał MariooT, nie została zarchiwizowana, bo już nie ma szans na obejrzenie :(
Swoją drogą- czy ktoś u nas na forum hoduje jeszcze te ryby?
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Miałem owe "altum" peru. Bardzo ładna, niebiesko lśnąca ryba w kropy. W tej chwili hoduję manacapuru, czarne i półczarne welonowe (40 cm) i krótkopłetwe. Nabyłem od śląskiego hodowcy red shoulder manacapuru, ale mają rok i żadnego red, a co dopiero shoulder...
Manacapuru jest swoisty - ikra tylko na wiosnę (właśnie odłożyłem :D ), rozmiar XXL (średnica ciała 10 cm, wysokość z płetwami 30 cm), oko czarne.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Witek Miszczak pisze:W tej chwili hoduję manacapuru
Ja właśnie z tymi przygodę zaczęłam :D Są u mnie od 3-ch tygodni. Już widać, że zachowania mają całkowicie inne :D Jestem nimi zachwycona- nie sądziłąm, że skalary mogą być takimi ciekawymi rybciami :D
Markiz

Post autor: Markiz »

ja odkąd mam dyski żałuje że jednak nie wróciłem do skalarów :(
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Żałuj! Dyski przerobiłam. Nie zakochałam się w nich tak, jak w skalarach ;) Może i nie mają tak pięknych kolorów, jak palety, ale te ryby po prostu są ciekawe! Nawet mój tato się nimi zachwyca ( chociaż do tej pory siedział z nosem przyklejonym do szyby baniaka słonego)
Markiz

Post autor: Markiz »

bawiłem się w skalary od 2003-nie trzeba mi reklamować :P
będzie dom to będzie jak ja tylko chce :P
Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Firma
Posty: 287
Rejestracja: 18 kwie 2012, 15:15
Imię: Witek?
Lokalizacja: Brzustów/Będków
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Witek Miszczak »

Cóż, przez 30 lat przeszło przez moje szkła sporo ryb (może pare tysięcy wliczając odmiany?), a do skalarów raczej mój stosunek był oziębły. Może kiedyś zachciało mi się hodować standardy i tyle. Jak zobaczyłem pierwsze altum orinoko... to nadal mnie trzyma i planuję się z tym zmierzyć. Peru i manaki to przedsmak, ale całkiem dobry. Zgadzam się, że zachowanie manaków znacznie różni się od skalarów hodowlanych. Mam 3 akwaria z narybkiem: w jednym skalary czarne, w drugim półczarne i w trzecim manacapuru, więc wiem co mówię/piszę.
Troszku się rozmazałem - sorka. W każdym razie polecam, ale do zbiorników 400+.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”