Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[chemia] testujemy test JBL na zawartość PO4 wody

recenzja, opinia, uwagi do testu

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

[chemia] testujemy test JBL na zawartość PO4 wody

Post autor: zulix »

Dziękując za uprzejmość przedstawicielowi firmy Zoolog, Panu Romanowi z całą przyjemnością kontynuuję testy udostępnionych mi preparatów marki JBL.
Obrazek
Z tego co wiem firma zoolog jest bezpośrednim dystrybutorem marki JBL na rynek Polski.

Tym razem był to test do określania zawartości PO4 w wodzie.
Obrazek

Wniosek końcowy na początku bo wiem, że większość może być znudzona szczegółami... :P

stwierdziłem że otrzymany produkt: test do oznaczania zawarości PO4 wody okazał się bardzo dobry w zastosowaniach akwarystycznych

Polecam szerokiej rzeszy akwarystów.

Tu mój podstawowy zestaw młodego chemika (nie mylić z chomikiem, ten ma się dobrze).
Obrazek
Wykorzystano prosty sprzęt laboratoryjny typu zlewki, pipety, kolby stożkowe, zwykle klasy B oraz oczywiście odpowiednie odczynniki, te były klasy "czysty do analizy" marki ChemPur.

Na początek należało przygotować roztwory wzorcowe. Roztwory te powinny posiadać ściśle określony skład. Roztwory przygotowano korzystając z wagi o podwyższonej precyzji (cena ok. 1000$):
Obrazek
i kolb miarowych.
Wybrano fosforan sodu, który odpowiednio wysuszono przed sporządzeniem roztworów wzorcowych. Nie podaję szczegółów wykonania roztworów wzorcowych bo te nie zainteresują nawet chemika.

Po przygotowaniu roztworów przelano je do roboczych pojemników:
Obrazek

metodyka dokonywania pomiarów z wykorzystaniem testów JBL-a?
Zestaw złożony jest z:
Obrazek
a więc celki pomiarowej z podziałką, łyżeczki do dozowania odczynnika 1, strzykawki do odmierzania wody, odczynnika 1 i 2 oraz skali pomiarowej i instrukcji. Dla skompensowania zabarwienia wody wykorzystano patent porównywania wody z barwnikiem z czystą, badaną wodą, przesuwaną nad nadrukowaną skalą barwną. Dzięki temu przykładowo barwa zażółconej wody której odcień, po dodaniu barwnika, byłby przez to fałszowne jest kompensowane.
Sposób dokonania pomiaru jest dobrze opisany w instrukcji (no może z 1 drobną nieścisłością). W instrukcji pisze zatem, że do 2 probówek należy wlać 10 ml wody (lepiej byłoby napisać "po 10 ml wody"). Następnie wsypuje się "odczynnik 1" w ilości małej łyżeczki i po jego rozpuszczeniu 10 kropli odczynnika 2. Po odczekaniu 10 minut można odczytać wynik.
Wykorzystując skalę barwną na dole, na białych kołach należy postawić próbkę z odczynnikami a na górnej próbkę z czystą wodą. Dla wygody można skorzystać z szarego stojaka którym przesuwamy zawartość obu probówek. Gdy barwy obserwowane barwy zrównają się odczytujemy wynik.
Tu pokazałem tylko próbkę badaną - przy idealnie bezbarwnej wodzie można sobie podarować próbkę wody.
Obrazek

Wyniki
We wzorniku barw testu JBL-a sa pokazane barwy roztworów o stężeniach: <0,02 mg/l, 0,05, 0,1, 0,2, 0,4, 0,6, 0,8, 1,8 mg/l.

Zobaczmy jak się mają pomiary testem JBL-a wobec wartości jonów PO4 ustalone w roztworach wzorcowych.
Roztwór badany / wynik pomiaru (w mg/l)
1 / 0,8
0,75 / 0,6
0,5 / 0,4
0,25 / 0,2
0,1 / 0,05 - 0,1 (tu nie byłem pewien, który pomiar wybrać)
Wyniki pomiarów są zatem doskonałe ponieważ w teście JBL-a nie można zmierzyć takich wartości jak były sporządzone roztwory - wynik był jednak bliski najbliższej wartości na skali pomiarowej testu JBL.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 1:00 przez zulix, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”