Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)

Nasze doświadczenia ze skorupiakami

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Aksolotl meksykański (Ambystoma mexicanum)

Post autor: Tomasz »

Aksolotl jest płazem ogoniastym, a właściwie jego larwalną formą. Wykazuje, więc wszystkie cechy właściwe dla nich. Posiada bocznie spłaszczone ciało z dość wysoką płetwą ogonową, dwie pary odnóży. Oraz jak wszystkie larwy płazów skrzela zewnętrzne. Trzy pary dobrze rozwiniętych skrzeli zewnętrznych występuje zarówno u osobników młodych jak dorosłych. Ubarwienie od ciemnopopielatego przez oliwkowe do brązowego z czarnymi plamkami. W handlu spotykane są również osobniki albinotyczne.

W naturze występuje tylko w dwóch jeziorach meksykańskich: Chalco i Xochimilco. Z tego względu został wpisany do Czerwonej Księgi gatunków ginących. Ze względu na łatwość chowu i rozmnażania wszystkie osobniki dostępne w handlu pochodzą z hodowli.

Aksolotl meksykański jest neoteniczną formą oznacza to, że całe życie występuje jako forma larwalna zdolna do rozmnażania się. W warunkach sztucznych doprowadzono do przejścia w formę dojrzałą przez zastosowanie kuracji hormonalnej (tyroksyną). Doprowadziła ona do zaniku skrzeli i przejściu na wodno lądowy tryb życia.

Aksolotle aktywność przejawiają podczas dnia i w nocy jednak należą do zwierząt ogólnie mało ruchliwych.

Dla 2- 3 osobników wystarczy zbiornik o wymiarach: 80x 40x 40. Na dno można dać warstwę żwiru i zasadzić rośliny o twardych liściach. Należy pamiętać o wydajnej filtracji i natlenianiu (oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie). Ważna jest również systematyczna podmiana wody ok.10-15% raz w tygodniu.

Światło powinno być umiarkowane do przytłumionego. Jeżeli dobieramy rośliny zwróćmy uwagę czy będzie ono wystarczające. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 15-22° C. Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle należy je zimować przez ok. 4-6 tygodni w temperaturze ok. 6- 10° C.

Aksolotle są typowymi drapieżnikami. Karmić je można rurecznikami, larwami ochotki (ostrożnie), innymi owadami wodnymi. Można podawać chude mięso wołowe, drobiowe i rybie. W handlu istnieje również dość duży wybór pokarmów mrożonych dla ryb akwariowych, które możemy z powodzeniem stosować w żywieniu naszych podopiecznych.

Po okresie zimowania ponosimy stopniowo temperaturę do poziomu ok. 20 ° C Samiec składa spermatofory do wody, które samica zbiera do kloaki. Następuje zapłodnienie wewnątrz ciała samicy, po czym składa ona 200-1000 jaj. Proces ten trwa 1-2 dni. Wskazane jest inkubowanie ikry w oddzielnym akwarium z wydajnie natlenianą wodą. Larwy lęgną się po ok. 15- 20 dniach. Po ok. 6- u tygodniach wyrastają im przednie łapy, a po następnych 2-óch tylne. Młode karmimy tymi samymi pokarmami, co dorosłe, pamiętając o ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Dojrzałość płciową osiągają w zależności od warunków po 1.5- 2 latach.

Uwagi: Aksolotle należą do łatwych w utrzymaniu zwierząt, należy tylko pamiętać o kilku podstawowych aspektach:

* Temperatura nie może być za wysoka doprowadzić to może do zaburzeń oddechowych.

* Należy pamiętać o utrzymaniu czystości( filtracja, podmiana wody) produkty przemian azotowych mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój i zdrowie naszego podopiecznego.

* Jeżeli chcemy rozmnażać aksolotle konieczne jest zimowanie. Natomiast, jeżeli nie zależy nam na przychówku nie jest ono konieczne.

* Nie dopuśćmy do zbytniego przegęszczenia (szczególnie osobników młodych) mogą się nawzajem obgryzać. Wprawdzie rany szybko się goją, a aksolotle wykazują dość znaczne możliwości regeneracji, to mogą stać się atakiem chorób grzybowych lub bakteryjnych.

*informacje zaczerpnięte z portalu www.terrarystyka.pl
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
gogi509
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 16:38
Imię: Paweł
Lokalizacja: Dublin
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: gogi509 »

Masz aksolotle?Bo mam problem ze swoim,ale to co jest w necie nie wystarcza
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy"
"Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe"
A. Einstein
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

PIsz na PW
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Z wątku wydzielimy nowy, z postów nie pasujących do "opisu gatunku" więc czasowo możecie tu podyskutować o problemach.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
hard8888
Posty: 120
Rejestracja: 29 sie 2011, 15:11
Imię: Krystian
Lokalizacja: Stlowa Wola
Akwarium: krewetkrarium 30l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: hard8888 »

Aksolotl...
Bardzo piękna ozdoba do akwarium, rzadko spotykana, bynajmniej przezemnie.
Znacie jakiś sklepy na podkarpaciu, gdzie można je kupić?
Zenonzlasu

Post autor: Zenonzlasu »

hard8888 pisze: bynajmniej przezemnie.
przynajmniej przeze mnie będzie lepiej ;-)

Zobacz w Iguana Nova - ostatnio tam widziałem.
Awatar użytkownika
Akuku.
Mecenas
Posty: 517
Rejestracja: 18 lut 2011, 20:38
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rzeszów-Zwięczyca
Akwarium: krewetkarium 27l
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: Akuku. »

A ja widziałem obok Majstra na przemysłowej :P
hard8888
Posty: 120
Rejestracja: 29 sie 2011, 15:11
Imię: Krystian
Lokalizacja: Stlowa Wola
Akwarium: krewetkrarium 30l
Płeć:
Wiek: 25

Post autor: hard8888 »

Mógł byś dopisać jeszcze, że najlepiej im w roztworze Holfertera i jaka ilość składników, na długość.Ale i tak jest fajnie napisane ;)
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

hard8888 pisze:dopisać jeszcze, że najlepiej im w roztworze Holfertera
Tu więcej na ten temat: http://www.terrarium.com.pl/forum/viewt ... p?t=168547

Pozdrawiam
Zabol
Posty: 91
Rejestracja: 01 mar 2012, 17:24
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów/Przewrotne
Akwarium: 45L,25L,10 I ....
Płeć:

Post autor: Zabol »

1. Temperatura 16-18 stopni
2. Dobre napowietrzenie wody
3. Duży żwir lub kamyki jako podłoże
4. Rybki jako pokarm.

I wasz Aksolot przeżyje troszkę może nie z 10lat ale do 7lat
Ostatnio zmieniony 21 mar 2012, 19:15 przez Zabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Zabol, już jeden Twój post wydzieliłem do giełdy. Nie widzisz, że dział w którym znajduje się temat to Opisy gatunków, a nie Chcę zdobyć. Chyba to drobna różnica?
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2013, 6:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Aksalotl

Post autor: muli9 »

Jako ciekawostke podam - że takie oto "coś" znajduje się w jednym z sklepów zoologicznych za 27zl. Jest to odmiana jaszczurki słodkowodnej.

Obrazek

więcej fotek:

https://www.google.com/search?q=aksolot ... ch&imgdii=_

Przeniesiono obrazy - SDD
Ostatnio zmieniony 11 paź 2015, 13:47 przez muli9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

muli9 pisze:Jest to odmiana jaszczurki słodkowodnej.
Chyba jednak płaza 8-) , aczkolwiek bardzo ciekawego.

Połączyłem tematy - crusta
Ostatnio zmieniony 10 sty 2014, 20:05 przez wisłok, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Ania198711
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2016, 19:07
Imię: Anna
Lokalizacja: sosnowiec
Akwarium: 60l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Ania198711 »

Witam mam pytanie kupiłam dziś żwirek 1-2 mm czy Aksolotl nic sobie przy jedzeniu nie zrobi ?
Jasper97
Posty: 66
Rejestracja: 22 sie 2012, 16:30
Imię: Daniel
Lokalizacja: Nowa Sarzyna/ Rzeszów
Płeć:

Post autor: Jasper97 »

Nie sądzę, to jest płaz mu to nie przeszkadza to tak jakbyś bał się o pielęgnice że podczas przesiewania piasku coś się jej stanie.
Jeżeli żwir nie ma ostrych krawędzi to nic mu się nie stanie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opisy gatunków”