Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

[126] Akwarium 126. - kali555 - ogólne

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bartosss
Posty: 1951
Rejestracja: 06 kwie 2010, 12:33
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12x 28,5L
Płeć:

Post autor: Bartosss »

kosiarka i jedziesz z tym zielskiem :roll:
a tak poważnie to fajny klimacik, wrzuć zdjęcie po wycince
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Bartosss pisze:kosiarka i jedziesz z tym zielskiem :roll:
W takim gąszczu trzeba będzie cięższym sprzętem wjechać :mrgreen:
Zbiorniczek :tak: Lubie taką dzicz ;)
Pozdrawiam Darek :)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Dziś rozrobiłem KNo3. Kiedyś nawiązała się dyskusja dotycząca zaoszczędzenia na demineralce. Wcześniej robiłem roztwór 25g do 500ml i lałem 10ml, teraz proporcjonalnie wygląda to tak: 50g do 500ml i dawkowanie 5ml, gdzie objętościowo o połowę mniej trzeba będzie lać do zbiornika.
Rośliny zarosły całe akwarium, ryby nie mają miejsca do pływania. Postaram się dziś wieczorem zarzucić zdjęcie przed wycinką :D no i po wycince.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Stan na chwilę obcną

Obrazek

Trzeba przeciąć trochę ziela, bo ciemnica się zrobi całkowita :)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Zbiornik wygląda teraz tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2012, 6:25 przez kali555, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
OKO
Posty: 2180
Rejestracja: 04 sty 2011, 22:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: mam
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: OKO »

kali555, już po dożynkach, a tu jeszcze zbiory nie zebrane?? :D
Czekam na zdjęcie po przycince. Jak na razie to fajny busz. ;)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Już po przycince.Wczoraj przygotowywałem się cały dzień do tego - zabawa z przygotowaniem kranexu. Było wielkie odkurzanie. Wyciągnąłem kanapki doniczkowe z mchem, pod spodem było pełno syfu. Po odmuleniu tego co było pod spodem, ułożyłem puzzle doniczkowe tak, żeby nie zostawić prześwitów, i trawniczek z mchu coraz to ładniejszy. W tym gąszczu, nawet nie zauważyłem, że korzeń, który był z tyłu się przewrócił i leżał tam dobry miesiąc pewnie. Cały mech, który był na nim, troszkę podupadł; postanowiłem go przetrzebić. Szukałem siaty po pomidorach albo cytrynach i nie znalazłem. Było dość późno, a nie miałem już siły jechać do sklepu po cytrynki. Zrobiłem inaczej, wpakowałem korzeń na swoje miejsce, już bez mchu, ale za to z pelią, która dotąd błąkała się gdzieś po akwarium. Zrobiłem też trochę miejsca i wyciągnąłem drugi korzeń. Limnofila się tak rozrosła, że płożyła się po tafli wody, przysłaniając światło. Wcześniej poprzycinana, zaczęła rozrastać się trochę na boki. Jest soczyście zielona, a przy powierzchni przebarwia się pięknie na fiolet, co u niej normalne.
Postanowiłem się przyłożyć do przygotowania wody. Dzień wcześniej odstawiłem trzy wiaderka, a dnia następnego założyłem napowietrzacz. Dodatkowo, chcąc wzbogacić wodę w garbniki, dodałem trochę zielonej herbaty - woda zabarwiła się na piękny kolorek. Po wlaniu jej do akwarium, troszkę ciemno się zrobiło. Dlatego też nie zrobiłem jeszcze zdjęć, bo woda brązowa :) Poczekam do następnej podmiany, jak wszystko się ułoży po sajgonie.
Dodatkowo zabrałem się za poprawienie wysłużonej już gąbki filtracyjnej - obciąłem tu i tam. Gabarytowo jest teraz mniejsza i przepustowość filtra się zwiększyła.Nie chciałem zbytnio ciąć, żeby nie zmniejszać drastycznie powierzchni filtracyjnej (ale o to się nie boję, nie takie cuda z filtracją przerabiałem :)).
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2012, 9:39 przez kali555, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zdzislaw
Posty: 2997
Rejestracja: 21 paź 2010, 17:50
Imię: Zdzisław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: RIO 180
Płeć:
Wiek: 76

Post autor: zdzislaw »

kali555 pisze:Już po przycince
No i bardzo dobrze, bo obawiałem, że za chwilę ten gąszcz mogą pierwotniaki wykorzystać i "mlekiem zakwitną".
kali555 pisze:Wyciągnąłem kanapki doniczkowe z mchem, pod spodem było pełno syfu.
Dobry przykład, jak sobie radzić, by trawniczki z mchu nie tylko były ładne, ale i nie sprawiały kłopotów w akwarium.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Pomyślałem, że odświeżę kotleta. Na chwilę obecną zbiornik wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Czekam aż ziele się rozrośnie. Od czasu jak spaliła mi się świetlówka i zostało 2x18W nie nawoziłem niczym i tak wszystko stało. W listopadzie zrobiłem restart. Pełne oświetlenie mam od ok.dwóch tyg. (4x18W).Od dwóch dni dawkuję sole i ocet, no i czekam na efekty :D
Wielkie podziękowanie dla Zulixa za wgłębkę :)
Hecarim22
Posty: 13
Rejestracja: 27 sty 2013, 19:32
Imię: Hecarim22
Lokalizacja: Żołynia
Płeć:

Post autor: Hecarim22 »

Po restarcie octowe szaleństwo czas zacząć od nowa ;)
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Akwarium na stan obecny

Oświetlenie: 4x18W wszystko day light jak na razie, w przyszłości zapodam jakiegoś Groluxa :)
Podłoże: ziemia ogrodowa, na to żwirek
Nawożenie: CO2, sole, mikro plus Intermag, ocet
Ogrzewanie: grzałka Elite 150W, termostat
Filtracja: Aquael Turbo Filter 650
Obsada, na razie myślę co będzie

Flora: Blyxa, Heniek, rotala gdzieś tam jest, kabomba, rogatek, Jawa Moss (pływa sobie, pasuje przymocować), kryptokoryna nana, i reszta jak na zdjęciu
Obrazek

Fota troszkę nie oddaje soczystości zieleni, robiona telefonem. Ale jak uda mi się uruchomić Soniaka, to zapodam lepszej jakości

Tutaj z aparatu
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2018, 12:06 przez kali555, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

to z przed 4 lat mi się bardziej podobało
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Dziennik pokładowy na chwilę obecną
Akwarium prosperuje całkiem przyzwoicie. Odstawiłem niestabilną bimbrownię. Tak, wiem, najlepsze rozwiązanie to butla, i w przyszłości może tak zrobię.
Dlaczego odstawiłem bimbrownię? Dlatego, że raz jak przyjechałem do domu, wchodzę do pokoju, a rybki w akwarium pływają pod powierzchnią i się duszą. Przyczynę upatruję też w dość szczelnej pokrywie. Zrobiło poduchę z CO2 zwyczajnie. Wyrzuciłem to w pierony. A po drugie, za duże skoki ph. Brak możliwości korygowania podawanego CO2.
Światło mam 0,57 W/L, teraz jedynym zewnętrznym źródłem węgla jaki podaję to ocet (odsyłam do eksperymentu o occie, jeśli ktoś ma wątpliwości dlaczego to robię), wcześniej się sprawdził, dlaczego teraz ma się nie sprawdzić? Może się nie sprawdzić, ale wolę myśleć pozytywnie. Dawka którą obecnie podaję to 5ml, rybki pływają zdrowe i zadowolone, jak rośliny zareagują, zobaczymy.
Zmiejszyłem ilość podawanego KH2PO4 o połowę, ponieważ miałem stężenie N do P 10:2. Jeśli wierzyć książkom i ogólnej opinii to nie powinno być gloniska przy tych proporcjach, ale jak doświadczenie pokazuje, kiedy miałem stabilne akwarium, proporcje te nie miały większego znaczenia na pojawienie się glonów. Ale tak jest zalecane, to niech będzie, dążę do tego w takim razie.
Zastanawiam się jeszcze nad podawaniem Mg dodatkowo, ale stwierdziłem, że jeśli wodę mam średnio twardą, to raczej nie powinno go brakować. Bo z tego co się orientuję, to im woda twardsza tym więcej go jest. Jeśli się mylę, niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu :) Mile widziane wszelkie komentarze.
Ciekawostka: Limnofila Aromatica gdzieś zanika. Początkowo pięknie rosnąca, teraz przestaje mieć przyrosty. Coś tam rośnie, ale nie wiem czy przetrwa.
Gdzieniegdzie glonik się panoszy. Ale już nawet nie obwiniam tych zaburzonych proporcji N:P tylko niestabilne, niedojrzałe jeszcze akwarium.
To by było na tyle z dziennika pokładowego na dzisiaj. Aktualki foto nie zamieszczam, ponieważ akwarium po przycince i nie ma się czym chwalić. Jak odrośnie (jeśli odrośnie), to wrzucę.
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: kali555 »

Dziennik pokładowy na teraz:

Rośliny szaleją... Rybki zdrowe. Dawka octu podniesiona do 8ml. Wszystko śmiga jak w rakiecie. Dzisiaj jak nie zapomnę zamieszczę foto.

Pozdrawiam Wszystkich śledzących temat
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

8 ml dziennie?? tygodniowo czy jak??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Ogólne”