Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Tu będą prezentacje/testy produktów otrzymanych od wytwórcy/hurtowni/sklepu....

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
rafal.gorzow
Posty: 106
Rejestracja: 28 lut 2011, 21:51
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Akwarium: 460, 450, 112, 64
Płeć:
Wiek: 44
Kontakt:

Nowe podłoże IchthyoTrophic PROH2O

Post autor: rafal.gorzow »

Pewnie mało kto wie ale firma IchthyoTrophic, którą większość pewnie kojarzy jako producenta pokarmów mrożonych dla ryb, ma w swojej ofercie coś więcej niż tylko jedzenie dla ryb. Oprócz znanych pokarmów mrożonych można kupić firmowane przez nich pokarmy lifilizowane, korzenie "japońskie" a ostatnio także podłoże do akwarium. I właśnie ostatnio w moje ręce trafiło do przetestowania, prosto od producenta, podłoże IchthyoTrophic PROH2O.


Podłoże opisane jest na etykiecie jako BIOAKTYWNY GRUNT AKWARIOWY i nazywa się PROH2O.

Obrazek

Obrazek

Co możemy na temat podłoża wyczytać na opakowaniu? Producent zamiesza krótki opis swojego produktu:

PROH2O - aktywne biologicznie podłoże akwariowe produkowane na bazie granulowanej gliny. Granulacja w przedziale 1-4mm umożliwia roślinom silne zakorzenienie i zapewnia jednocześnie znakomitą cyrkulację wody w podłożu. Zapobiega to procesom gnilnym, jak również, w sposób naturalny, zapewnia długotrwałe zaopatrzenie w mikroelementy zawarte w glince.

PROH2O wytwarzane jest metodą spiekania minerału w temperaturze 1200 st. C. Drobnoziarniste, mikroporowate i sterylne grudki o strukturze keramzytu charakteryzuje stosunkowo wysoka gęstość masy. Mikroporowata struktura we wnętrzu ziaren oferuje idealną przestrzeń życiową dla denitryfikacyjnych bakterii beztlenowych. Jednocześnie na dobrze dostępnej powierzchni mogą osiedlać się bakterie nitryfikacyjne, co funkcjonuje dodatkowo jako doskonały filtr biologiczny

PROH2O - aktywne biologicznie podłoże akwariowe oddziałuje pozytywnie na faunę i florę akwariową nie tylko poprzez filtrację oraz zaopatrzenie w mikroelementy. Do efektu dobrego samopoczucia mieszkańców akwarium przyczynia się także ciepła, brązowoczerwona barwa podłoża, imitująca dno akwenu w licznych tropikalnych biotopach.


Tyle producent. Teraz moje spostrzeżenia. Może zacznę od zdjęć samego podłoża:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszy rzut oka podłoże podobne jest do JBL Manado, a jeszcze bardziej do produktu czeskiej firmy Karej Rataj o nazwie Aquaclay Ground. Jednak to jest pierwsze wrażenie. Gdy podłoże wziąłem w rękę od razu zauważyłem różnicę w wadze tego podłoża i wspomnianych wcześniej produktów konkurencyjnych - podłoże firmy IchthyoTrophic jest cięższe, co jest plusem, bo łatwiej będzie się w nim sadziło rośliny. Druga, ważna cecha która odróżnia ten produkt od produktów JBL i Rataja to to, że "PROH2O aktywne biologicznie podłoże akwariowe" nie pyli tak bardzo jak tamte podłoża. Tyle da się zauważyć na pierwszy rzut oka. Czas na "testy wodne".


Dzień 1.
Parametry wody RO, którą zalane zostało podłoże:
pH: 6,5
KH: 0
GH: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 15

Podłoże bez żadnego płukania umieściłem w zbiorniku.

Obrazek


Po zalaniu i zamieszaniu podłoża woda zrobiła się mętna. Niewielka część podłoża wypłynęła. Więc dobrze jest to podłoże na początku przepłukać i zebrać to, co nie chce zatonąć.

Obrazek

Obrazek


Po jednym przepłukaniu i ponownym zalaniu zbiornika miłe zaskoczenie. Woda jest kryształowo czysta! Kto miał do czynienia z podłożem JBL Manado albo Karel Rataj Aquaclay Ground ten wie, ile czasu trzeba poświęcić na jego płukanie. W przypadku podłoże Ichthyo Trophic PROH2O wystarczy jedno płukanie! Duży plus w porównaniu z konkurencją.

Obrazek

Obrazek


Na uwagę też zasługuje ciekawy kolor podłoża.

Parametry wody chwilę po zalaniu:
pH: 6,5
KH: 0
GH: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 20


Dzień 2.

Nie jest źle. Na pewno coś z podłoża się do wody dostało, o czym świadczy wzrost przewodniości wody. Twardość wzrosła nieznacznie, zobaczymy jak będzie w kolejnych dniach.

Parametry wody:
pH: 6,6
KH: 1
GH: 2
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 70

Obrazek


Dzień 13.

Nawet ruszenie podloza nie powoduje zmetnienia wody. Od kilku dni parametry wody są stałe. Parametry wody ustabilizowaly się na poziomach:
GH: 8
KH: 6
pH: 6.8
TDS: 180 (moja woda kranowa ma dwukrotnie więcej, wiec nie jest to dużo)
NO2 i NO3 niemierzalne.


Dzień 20.

Po kolejnym tygodniu parametry nie uległy już zmianie, więc podłoże oddało już to co miało oddać do wody. Podejrzewam, że gdyby je porządnie wypłukać a nie tylko tak jak ja zrobiłem - zalać wodą, zamieszać, zlać i zalać ponownie - to prawdopodobnie wpływ na parametry wody byłby niewielki.


Najważniejsze. Cena!
Podłoże sprzedawane jest w 5 litrowych pojemnikach widocznych w pudełkach. U producenta takie opakowanie podłoża można kupić za... 12 zł. A więc cena porównywalna z ceną zwykłego żwiru kupowanego w sklepie akwarystycznym.



Krótkie podsumowanie.
Biorąc pod uwagę cenę podłoża, Ichthyo Trophic PROH2O jest doskonałą alternatywa dla JBL Manado z kilku powodów:
1. Cena - tańsze od Manado
2. Masa - cięższe od Manado, więc łatwiej się sadzi rośliny
3. Nie brudzi twody tak jak Manado, więc nie trzeba go godzinami płukać
4. Nie podnosi twardości tak bardzo jak Manado
5. Wygląd - ma bardziej nieregularne kształty niż Manado.
Obrazek
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 287
Rejestracja: 29 mar 2010, 21:27
Imię: Darek
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 240l,
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: daroo »

A czy na pewno powinno się to podłoże płukać nim trafi do zbiornika?
Czy przy płukaniu nie eliminuje się jakichś składników? - co może wiązać się z częściową utratą właściwości podłoża.
Ile czasu potrzeba na skrystalizowanie wody bez wstępnego płukania?
daroo
rafal.gorzow
Posty: 106
Rejestracja: 28 lut 2011, 21:51
Imię: Rafał
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Akwarium: 460, 450, 112, 64
Płeć:
Wiek: 44
Kontakt:

Post autor: rafal.gorzow »

Testy pokazały, że nie jest to podłoże typu AquaSubstrate czy Amazonia. A raczej podobne do JBL Manado. Płukanie na pewno nie zaszkodzi.
Obrazek
walher
Posty: 2
Rejestracja: 08 mar 2012, 13:39
Imię: waldek
Lokalizacja: opolskie
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 55

Podłoże

Post autor: walher »

Ja zastosowałem omawiane podłoże i wg mnie jest wiele lepsze od JBL manado, które też mam w drugim zbiorniku - lepsze zakorzenianie roślin, cięższe.
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

No w końcu coś na moja kieszeń ;-)
Może warto wstawić ten ciekawy temat na inne fora:-)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

thomas.bham pisze:Może warto wstawić ten ciekawy temat na inne fora:-)
Kolega jest z innego forum i właśnie wstawił gościnnie na nasze.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

zulix pisze:Kolega jest z innego forum i właśnie wstawił gościnnie na nasze.
To dobrze, drażni mnie jedno forum w szczególności którego właściciel mam bardzo dużą wiedzę którą mógłby chociaż w części się podzielić chociaż to nie w jego interesie ale z drugiej strony prowadząc take forum oszczędza mega pieniądze na badaniach marketingowych potencjalnych klientów, trendów rynku itp.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

I część z nas już z tego forum już znikło (jeśli dobrze kojarzę). Tak czy siak czasem ludzie traktują fora jako zagrożenie własnej egzystencji. Okazuje się jednak zwykle, że ich obawy są bezsensowne.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
thomas.bham
Posty: 73
Rejestracja: 15 sty 2014, 21:22
Imię: Tomek
Lokalizacja: Birmingham/Kalisz
Akwarium: 200L
Płeć:
Wiek: 41

Post autor: thomas.bham »

zulix pisze:I część z nas już z tego forum już znikło (jeśli dobrze kojarzę). Tak czy siak czasem ludzie traktują fora jako zagrożenie własnej egzystencji. Okazuje się jednak zwykle, że ich obawy są bezsensowne.
Ja osobiście uważam ze to jest nie zdrowa sytuacja.
Tak naprawdę to jest ewidentna inwigilacja urzeczowników dla czerpania korzyści nie tylko finansowych ale i informacyjnych i możliwość manipulacji dość wąskiego i szczelnego środowiska akwarystów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prezentacje i testy powierzonych produktów”