Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Restart a nawożenie w nowym zbiorniku

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Restart a nawożenie w nowym zbiorniku

Post autor: pawel1973 »

Wystartowałem wczoraj z nowym akwarium 240L - IWAGUMI. Chciałbym się zatem poradzić bardziej doświadczonych furomiczów jak zacząć nawozić nowy zbiornik. Podam teraz dane, które pomogą w ocenie sytuacji:
1. Akwarium 240l ( netto 170l - skały grey moutain, keramzyt, jbl manado, tropica plant growth)
2. parę korzeni japońskich
3. woda z poprzedniego baniaka roślinnego ok. 100l wody + 30l osmoza +reszta kranówka
4.dozuję od wczoraj CO2 (rozpuszczanie przez filtr narurowy)
5. filtry przez cały czas tj od piątku do wczoraj cały czas pracowały
6. parametry wody dzisiaj to :NO3 -5, PO4 -0,1 , Fe - 0,05, K -15, Gh -12, Kh -8
7. oświetlenie na razie 6 godzin (myślę zwiększać o 1godz. co tydzień)

W poprzednim zbiorniku parametry miałem następujące: NO3 -10, PO4 -1, K-20, Gh -8, Kh -6, Fe -0,2

Jak się z wszystkim uporam to przedstawię fotorelację z zakładania baniaczka
Pozdrawiam i czekam na jakieś sugestie.
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Może ktoś podałby mi jakieś linki do poczytania ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawel1973 pisze:czekam na jakieś sugestie
Po mojemu to niema co sugerować Jeżeli było tyle starej wody i stary dojrzały filtr to pomału wszystko wróci do normy Tylko będzie chyba problem z określeniem czy wszystkie składniki nawozów są w odpowiedniej ilości bo to podłoże to możne ciągnąć je jak gąbka Przydałby sie ktoś kto ma akwarium na takim podłożu
No i przy podawaniu CO2 to pasowałoby mieć pod kontrola Kh i Ph
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Jutro zrobię kolejny pomiary wody i zobaczymy czy już rośliny coś pochłonęły. Myślę, że NO3 na poziomie 5 na razie wystarczy. Wskazania indykatora CO2 - kolor limonkowy czyli ok. Na dzień dzisiejszy to woda kryształ ( od samego początku podałem bakterie Stability - Seachema oraz Special Blend- microbe lift
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawel1973 pisze: zobaczymy czy już rośliny coś pochłonęły.
Weż pod uwagę to ze manado tez chłonie
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Chłonie i to dużo.....
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Zrobiłe ponownie testy i tak:
PH- 6.7, GH - 14, KH - 9 , NO3 - 5, PO4 - 0.15 , Fe -0.05, K -15. Nie wiem skąd przy PH 6.7(test jbl) Kh -9 i czy Gh 14 nie skoczyło przez kamienie a jest ich prawie 30kg. Jeszcze jedna sprawa czy można by było już w niedzielę podmienić wodę? Myślę, że dałbym więcej osmozy a mniejszą ilość kranówki. Co o tym sądzicie? I jeszcze jedna sprawa od niedzieli świecę 6godz. (90W - co wychodzi 0,52 W/l a mam możliwość jeszcze dołożyć 30W co da wtedy 120W czyli 0,7W/l) czy zatem włączyć dodatkowo czwartą świetlówkę ?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

pawel1973 pisze:Nie wiem skąd przy PH 6.7(test jbl) Kh -9
To nie tak Kh jest jako stała a podajac CO2 ustalamy Ph
Wode możesz podmienić nawet jutro Światła bym jeszcze nie dokładał
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Co2 dozuję 24/dobę. Wodę podmienię tak ok. 20 - 30% tylko wtedy pasowałoby podać jakieś sole bo na pewno NO3 będzie bliskie 0 no i pozostałe np. PO4, K, Fe też. Czy można już podawać mniejsze dawki nawozów czy jeszcze poczekać z tydzień ? Boję się, że rośliny mi padną z braku składników a mam takie:
Staurogyne repens , HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES 'CUBA' , ELEOCHARIS PARVULA ,Flame moss, Pogostemon helferi ,Hydrocotyle Tripartita sp.Japan , Rotala rotundofolia (R. Indica) , Hemianthus micranthemdides , PROSERPINACA PALUSTRIS, MICRANTHEMUM UMBROSUM, GLOSSOSTIGMA ELATINOIDES, ANUBIAS BARTERI var. NANA, bolbitis, microsorium trident
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Koniecznie poczytaj jak nawozić przy takim podłożu jakie masz, bo to ze testy pokazują mało to nie znaczy ze w podłożu nie ma . Namierz kogoś co ma takie podłoże to może ci podpowie co i jak
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Mam od paru dni problem a mianowicie pojawiło mi się trochę okrzemek i gdzieniegdzie cyjanobakterie. Rośliny , na których są oznaki sinic wycinam co się da to odmulam. Wczoraj wpuściłem 8szt. otosków i widzę, że po jednym dniu zrobiły robotę. Rośliny pokryte brązowym nalotem prawie w całości wyczyszczone, skały też prawie ok ale zostało im trochę miejsc do roboty. Wczoraj robiłem podmiankę 30l samą osmozą ponieważ Gh miałem na poziomi 14, KH = 10. Po podmianie Gh -11, Kh - 8. czyli parametry wg mnie się już poprawiły. Jeszcze inna sprawa to NO3. Po podmianie NO3 - wynosiło 0 podałem więc Kno3 wg kalkulatora i NO3 -5, PO4 - natomiast 0,15. Mam właśnie takie pytanie czy problem z sinicami to nie czasem zły stosunek N - P , może oświetlenie (1x30W sylvania aquastar, 1x30W life glo, 1x30W aqua glo, swiatło świecę 7,5 godziny). Reszta parametrów wody to Fe -0.02,
K - 15. Rośliny wydaje mi się, że stoją w miejscu choć ich przyrost jest b. minimalny. Część roślin kupiłem in- vitro, niektóre z nich już padły. Nie wspomniałem jeszcze, że przy starcie 100l wody miałem z poprzedniej aranżacji a reszta 70l osmoza + kranówka. Co o tym wszystkim sądzicie ?
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Ja mam to podłoże i przechodziłem dokładnie przez to samo.
Moja rada- cierpliwość, duże podmiany i mniej świeć i przestać nawozić.
generalnie zostaw baniak w spokoju na 4 dni i przejdzie...u mnie to pomogło i mam teraz czysto i woda kryształ...jedyne co zgineło to blyxa.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
pawel1973
Posty: 49
Rejestracja: 10 paź 2013, 6:41
Imię: pawel1973
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: pawel1973 »

Podmiany zrobić kranówką czy raczej RO bo jeśli podmienię 30% wody to praktycznie nic z nawozów nie zostanie jedynie śladowe ilości. Prawdę mówiąc o wolałbym RO bo znowu dzisiaj Gh 14 KH 10. Nie wiesz przypadkiem czy to podłoże chłonie azot i fosfor ?
podszum
Posty: 72
Rejestracja: 18 gru 2013, 0:12
Imię: Marcin
Lokalizacja: Nisko
Akwarium: 160
Płeć:

Post autor: podszum »

Ja też mam to podłoże, i miałem spore problemy na początku, nie wiem de facto czy nim spowodowane gdyż u mnie był typowy roślinnak, teraz wszystko się ustabilizowało, na starcie świeciłem po 3-4h połową mocy *tj. 0,5W/l wg. wskazówek kolegów z forum. Nawożenie zacząłem dopiero jakiś miesiąc po starcie, gdy na początku zacząłem podawać sam potas, algi prawie mnie zjadły potem walka z nimi węglem ... oj sporo się działo ... u mnie podmiany robiłem kranówą tylko i wyłącznie raz w tygodniu jakieś 25%
You'll never walk alone ...
Marcin Walko Fotografia
www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Mi do tej pory chlonie azot i fosfor.Jak z potasem to nie wiem bo nie mam testów. Ciezko sie na tym podłożu startuje roslinniaka. Są duże problemy z glonami i niedobory makro.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”