Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pokrywa ze spienionego PCV, pytania

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Pokrywa ze spienionego PCV, pytania

Post autor: Mania »

Hej posiadam płytę ze spienionego PCV o grubości 1cm w rozmiarze 1metra kwadratowego.
Akwarium mierząc długość i szerokość ma 70cmx35cm (bez kilku milimetrów) , jeśli to ważne to pomierzę dokładnie.

I chciałabym się dowiedzieć indywidualnie akuratnie na tą pokrywę z tymi wymiarami, bo nie umiem sobie poradzić z obliczeniami, resztę już z chłopakiem zrobię, tylko chciałabym to wyciąć raz a dobrze. Czy będzie ktoś tak miły i pomoże ?
Kolega z forum mi pomagał z wymiarami ale go nie ma a nie bardzo wszystko rozumiem.
pierwszy komplet (2 pasków po 71cm i 2 po 35cm)
drugi komplet ( 2 po 70cm i 2 po 34 cm)
pokrywa 70x35cm
Czy to dobre wymiary ?
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2014-04-16, 20:00 ]
Przeniosłam temat do odpowiedniego działu. Dżoena
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Grubość płyty 1cm

Pierwszy komplet: 2 x 72 cm, 2 x 35 cm
Drugi komplet: 2 x 70 cm, 2 x 33 cm

pokrywa około 70 x 35
Około, bo trzeba przewidzieć jeszcze odrobinę luzu, tak żeby zamykała się swobodnie, plus miejsce na zawiasy. Ile dokładnie - nie potrafię powiedzieć. Ja u siebie ciąłem na wymiar akwarium, minimalny luz zrobiłem papierem ściernym, jeśli chodzi o zawiasy - zastosowałem listwowy i około 3 mm odcinałem nożem do tapet (moja płyta miała 8 mm grubości, przyłożyłem łatę i parę cięć - od strony zawiasów nie musiało być super równo)
Przy cięciu uwzględnij szerokość cięcia (!!!) - zależy od piły jakiej używasz. Wymiary, które Ci podałem są to wymiary "netto" przyciętych płyt. Inaczej będziesz mieć szpary.
Wysokość pierwszego kompletu = wysokość korony;
wysokość drugiego kompletu:

wysokość korony "minus" ile cm korona zachodzi na akwarium "minus" grubość płyty (u Ciebie 1 cm), tak aby pokrywa chowała się w koronie.
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mania »

Dziekuje za odpowiedz czyli drugi komplet ma sie opierac na szkle ?
Te dwa komplety klejqe ze soba ? Co do luzu bierze,my to pod uwage. Co do ciecia bedzie ciete nozem do tapet :)
Shrimps
Awatar użytkownika
APAP75
Posty: 125
Rejestracja: 01 cze 2013, 10:38
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: APAP75 »

Dokładnie tak - pierwszy "komplet" nachodzi na akwarium, a drugi opiera się o jego wierzch. Co do cięcia nożem płyty 1 cm... odważne. Daj znać jak Ci poszło. Ja przycinałem tylko jeden bok - całości bym się nie odważył ;)
Płytę na miejscu pocięli mi w chemii Rzeszów na Boya.
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mania »

Wiem że lepiej na miare przycięte ale posiadam płyte w całości :/ teraz muszę się bawić. Okej czyli wszystko rozumiem. Dziś może uda mi się to powycinać. Dziękuje za pomoc, jeśli będę potrzebowała pomocy to na pewno napisze.

Czy wysokość pierwszego kompletu 10cm a drugiego 7cm będzie odpowiednia ?
josepf26
Posty: 99
Rejestracja: 23 cze 2011, 16:50
Imię: Józef
Lokalizacja: rzeszów
Akwarium: 126, 200
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: josepf26 »

10 to dosc sporo, sprawdz sobie jaką masz wysokość zbiornika,
ja swoją przy wysokości zbiornika zrobiłem na 8 cm i jest na prawde wystarczająca:)
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mania »

Przy wysokości 40cm 10 cm to prawda sporo :) czyli radzicie 8 a drugi komplet 5 ?
przy świetlówkach 2x T8 ?

[ Dodano: 2014-04-17, 10:34 ]
wycinam z wysokością 10cm najwyżej jak bedzie za wysoko to się przyszlifuje :) moja pierwsza pokrywa DIY także trzeba eksperymentować a lepiej za dużo niż za mało :)
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

Przy świetlówkach T8 8cm to za mało. Około 2cm zachodzi na akwa 1cm by oprzeć wieko i zostaje 5cm na świetlówki = za mało na T8. 10cm to minimum. Nie licząc odbłyśników które przy T8 pasowało by zamontować.
charta non erubescit
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mania »

Skapitulowaliśmy, pokrywa wyszła jako tako, ale było strasznie krzywo... :( dobrze że płyta była za darmo.
Dziś poszliśmy do Chemii Rzeszów i Pan nam wyciął płyty z 0,5cm. Trochu krzywo i w jednym z pasków było po 3cm za dużo. Ale przy wycinaniu nie ma zwrotów a dopiero w domu zobaczyliśmy.
Zapłaciłam za wszystko (paski i pokrywa) o grubości 0,5cm. coś koło 40zł. Teraz tylko poszukam zawiasów :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”