Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Projekt Dicke Bertha (Gruba Berta) :)

Wszystko co potraficie zrobić sami, aby odciążyć budżet. Pomysły, rysunki, fotorelacje...

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Projekt Dicke Bertha (Gruba Berta) :)

Post autor: Arreczeq »

Witajcie

Jako, że moje Rybeny podrosły i filtry 2+1 (bio + mechanik) nie dawały rady z NO2 (mechanik też napchałem keramzytem) postanowiłem wykonać samemu filtr najpierw z rury wucetowej zew. fi 400 mm, ale ze względu na cenę dekielków ( około 120 zł/szt.) temat odpuściłem.
Następnie znalazłem coś takiego:
Obrazek
Beczka do kiszenia ogórków 65 literków.
Zacząłem zbierać osprzęt i intensywnie studiować literaturę (fora :) ) na temat filtrów podobnej konstrukcji. Jak zgłębiłem temat dałem sobie spokój - za dużo "pałowania" z obsługą. W moim przypadku akwarium jest tak usytuowane, że tylko obok mogę coś postawić a i tak dostęp jest do duszy ;) - będzie widać w czym rzecz na next fotkach.

Jedziemy dalej z koksem ;)
Sump
Obrazek
Ale zaszalałem z rysunkiem znaczy się z wielkością :)

Sump z akwarium połączony na zasadzie naczyń połączonych za pomocą rur wucetowych 2x50 mm na 75 mm wylot do sumpa - orientacyjna wydajność takiego układu min. 10m3/h (praktycznie około 20m3/h)
Sump stoi obok akwarium bo tylko tam mam miejsce, jest obsługiwany przez 2 pompy obiegowe Hydor LC 40 (wydajność 1 pompy to 2800 l/h).
Zastosowałem niekonwencjonalny układ obiegu wody w sumpie jak i w akwarium (nie znalazłem identycznego wykonania); polega to na tym, że jedna pompa wciąga wodę z komory pomp i poprzez grzałkę i UV wyrzuca wodę do akwarium (filtracja BIO czyli standard), druga zanurzona też w komorze pomp lecz zasysa wodę poprzez prefiltry z komory wstępnej a następnie poprzez dyfuzor CO2 wykonany z filtra narurowego wyrzuca wodę do akwarium - pracuje tylko jako bardzo wydajna filtracja mechaniczna.

Fotki układu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pompy
Obrazek

Teraz parę wyjaśnień dotyczących układu:
1. w komorze wstępnej tylko gruba gąbka przy pierwszym progu.
2. na przed ostatnim zdjęciu widać gąbkę do dokładnej filtracji z progiem przelewowym w przypadku zapchania gąbki - bez progu istnieje groźba przelania wody w akwarium.

Filtracja działa prawie tydzień i sprawuje się wg mnie idealnie - NO2 poniżej 0.05 mg/l zero paprochów i brudu w akwarium (woda + dno).
Muszę dorobić deszczownice gdyż prąd wody wylatującej jest tak duży, że na drugim końcu akwarium rośliny leżą przy dnie co zauważyłem bardzo pasuje Kosiarkom - ryby lubią widać bardzo silny prąd wody bo ciągle pływają w strumieniu wylotowym 8)

Obsada została zredukowana lecz wyrosła więc bardziej brudzi.
Ostatnio zmieniony 03 maja 2014, 19:47 przez Arreczeq, łącznie zmieniany 8 razy.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Nie lepiej zredukować obsadę? :D
Czytałeś o "beczce Xenona"? Pewnie tak, ale jeśli nie, to polecam ;)
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Czytałem lecz sump to zupełnie inna bajka - bardzo żałuje, że na początku nie zrobiłem sumpa tylko kupiłem kubełki :(
Obsługa bajecznie prosta a samo czyszczenie to poezja :mrgreen:
W beczce za dużo kombinacji z uszczelnieniem dlatego odpuściłem temat.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

W tym tygodniu przetestowałem szczelność przelewu - układ pracuje na podciśnieniu więc musi być szczelny ( nie łapać powietrza z zewnątrz). Rury połączone standardowymi uszczelkami do rur wucetowych bez doszczelniania.
W okolicy wymieniają słupy energetyczne więc w tym tygodniu występuję planowane przerwy w dostawie prondu ;) średnio po 8h.
Dla bezpieczeństwa pompy mam wyłączone jak idę do pracy - a dlaczego to temat następnego konkursu z super nagrodą 8)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
rademenes1982
Mecenas
Posty: 144
Rejestracja: 10 wrz 2012, 19:55
Imię: Radek
Lokalizacja: Gorlice , Rzeszów,Poczdam
Akwarium: 182 ow - CW
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: rademenes1982 »

na jednym ze zdjęć widzę grzałkę przepływową , możesz napisać jaki to model i jak się sprawuje?jak ją porównujesz do konwencjonalnych grzałek ?
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Grzałka Hydor 300W 16/22 przyłącze. Bardzo wydajna grzałka jak i dokładna, nie zmniejsza przepływu, sprawuje się bez zarzutu od prawie 2 lat.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Tydzień temu obie pompy zaopatrzyłem w prefiltry więc woda z całym "syfem" przechodzi przez złoża i dopiero jest filtrowana przy pompach. Zrobiłem to ze względu na krewetunie, które się legną w sumpie.
Czyszczenie (wymiana wkładów) zajmuje teraz 40 sekund :mrgreen: i jest wykonywana zależnie od spadku wydajności max do 2 razy w tygodniu.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam ”