Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie żółtodzioba ;)

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Nawożenie żółtodzioba ;)

Post autor: motylek »

No to zaczynam. Najpierw dokładnie o zbiorniczku co i jak, a potem reszta.

Zbiornik - kostka 27l
Oświetlenie - Deco Light 11W 6500K
Podłoże - bazalt
Roślinki - mikrosoria, anubiaki, pelia, wąkrotka, bolbitis i mała kryptokoryna
Parametry - PH 7, KH 8, GH 12, NH3 0, NO3 5.
Nawożenie - Ocet i potas. Od Wczoraj makro i mikro.
Długość świecenia - 8.5h
Podmiany wody - co tydzień 20%
Filtracja - Pat Mini z większą gąbką skręcony o jakieś 30%
Obsada - krewecie Tiger 8x, krewecie Red Cherry 8x i rybcie, które są u mnie tymczasowo: Bystrzyk Amandy 2x, Razbora Plamista 2x i karłowata 2x.

Na dzień dzisiejszy jest nieco glona nitkowatego głównie na anubiasie, ale już go przysłoniłem oraz na większych liściach mikrosorium (glon nitkowaty). Bolbitis zrobił się lekko brązowy na samych końcach listków ( tylko kilku ) i pelia też zaczęła leciutko brązowieć.
Od dziś zmniejszam dawkę octu do 1ml dziennie, a nawożenie zaczynam od 1,5ml dziennie tak jak pisze w instrukcji choć producent twierdzi, że mogłoby być 2ml jednak wolę nie ryzykować aż tak- najpierw makro potem mikro w takiej samej dawce co drugi dzień. Kryptokoryna czy będzie rosła w bazalcie tego nie wiem, ale dostała pod korzeń jakiś specyfik (kapsułka) z żelazem.
Roślinek nie przycinam bo i tego nie potrzebują. Pelię też zostawiam w spokoju, a niech sobie rośnie. Na mikrosoriach są też małe czarne plamki, ale tragedii nie ma. Roślinki ogólnie w dobrej kondycji choć mogłyby być w lepszej, stąd moja próba z makro-mikro. Będę aktualizował co jakiś czas i wrzucę oczywiście fotki.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

motylek pisze:Nawożenie - Ocet i potas. Od Wczoraj makro i mikro.
....
....
....
Od dziś zmniejszam dawkę octu do 1ml dziennie, a nawożenie zaczynam od 1,5ml dziennie tak jak pisze w instrukcji choć producent twierdzi, że mogłoby być 2ml jednak wolę nie ryzykować aż tak...
Wybacz ale bez informacji co to za makro i mikro temat raczej nie przyda się nikomu :(
Podawanie czy to 1, czy 5 ml "nawozu" nikomu nic nie powie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Wybaczam. W opisie są zawarte składniki makro i mikro i stężenia przy 10ml dziennie na 100l. Stężeń nie będę podawał, chyba że jest potrzeba, tylko podam skład. Makro: magnez, potas, siarka, no3, po4, żelazo. Mikro: bor, cynk, mangan, miedź, molibden, inny.

[ Dodano: 2014-05-07, 18:49 ]
To jeszcze stężenia 10ml na 100l wody.

Mikro dzienne - bor 0.006, cynk 0.006, mangan 0.022, miedź 0.0061, molibden 0.00095, inny 0.00013.
Makro tygodniowe - bor 0.048, cynk 0.048, mangan 0.167, miedź 0.0368, molibden 0.0067, inny 0.00090.

Makro dzienne - magnez 0.96, potas 3.72, siarka 1.03, NO3 0.98, PO4 0.1087, żelazo 0.0384
Makro tygodniowe - magnez 6.64, potas 26.01, siarka 7.21, NO3 6.86, PO4 0.76, żelazo 0.2688.

Chyba dobrze przepisałem.

[ Dodano: 2014-05-07, 20:17 ]
Jest trochę zmian - przesunąłem "wszystko" w róg, żeby łatwiej było odmulać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

motylek pisze:To jeszcze stężenia 10ml na 100l wody.
o widzisz - teraz można się połapać co dodajesz :0
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Kryptokoryna po dwóch dniach wystrzeliła w górę. Mówię poważnie. Wypuściła jeden nowy listek i zaczęła się "rozkładać" na boki. Troszkę nią miota ruch wody, ale ni cholery nie idzie ustawić inaczej filtr.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

No to doczekałem się plagi ślimaków. Jeszcze nie ma tragedii, ale wyciągnąłem dziś ze 30. Helenki moje to jakieś nieroby. Dokupie chyba jeszcze ze 2 sztuki.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Doczekałem się też potomstwa ;) Malusie krewecie - chyba Tigerki.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

motylek pisze:No to doczekałem się plagi ślimaków. Jeszcze nie ma tragedii, ale wyciągnąłem dziś ze 30.
Jaka to plaga :) Ostatnia moja akcja to 500 szt.świderków
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Hehe to ładna armia :) No, ale po kilkadziesiąt ślimaczków dziennie z takiej kosteczki jest lekko wkurzające.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Nawożenia makro - mikro zacząłem 06.05. i od tego czasu wiele zmian nie ma. Roślinki są zieloniutkie, glonów tyle jest ile było wcześniej (czyli mało). Jedynie ma mikrosorium są te czarne plamki, choć jakoś szczególnie się nie powiększają. Mogłem wcześniej pomyśleć o przycince tej roślinki (podgnitych listków itd.), ale zrobię to przy następnej podmianie wody. Łatwo będzie ją wyciągnąć bo przymocowana jest do kamola - zobaczymy czy później ładnie się odbije.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

NO3 trochę skoczyło i jest teraz 20. To przez makro czy mikro? Nic niby nie zdechło i żadnego przykrego zapachu nie ma.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

W mikro nie ma NO3
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

motylek pisze:To przez makro czy mikro?
przez wodę do podmianek, przez makro, albo przez karmienie, przez gnicie, albo przez mikro (najmniej prawdopodobne, ale gdy jest go za mało to wchłanianie makro nie działa). Na takie wartości NO3 najlepiej skutkują podmianki.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Zmniejszę makro do 1ml. Nic nie zgniło, a karmienie raz dziennie. Następna podmiana będzie większa.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Przed jutrzejszą podmianą wody NO3 - 30.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”