Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przyducha nocą

dziwne zachowanie ryb

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Przyducha nocą

Post autor: obcy »

Nie wiem czy opisałem temat w dobrym dziale jeśli nie proszę o przeniesienie.
Problem polega na tym, że od ok. miesiąca ryby nad ranem przy zgaszonym świetle (świeci się od 12-22) ciężko oddychają i pływają tuż przy powierzchni wody. od roku poziom co2 na zaworku precyzyjnym jest skalibrowany na tym samym poziomie. Mało tego poziom Co2 zmniejszyłem do minimum. Wczoraj nawet szybciej wyłączyłem jego dystrybucję (zawsze jest włączony w tych samych godz co światło). Przebudziłem się dziś o 4rano i zobacyzłem że ryby jeszcze bardziej niż wcześniej mają problemy z oddychaniem, szybko podłączyłem napowietrzacz i na szczęście obyło się bez zgonów. Stały tester Co2 pokazuje wartość normalną na środkowym odcieniu barw. Temp 27-28 max 29 w dzień przez upały.
Zastanawiam się czego to wina. Temperatura raczej nie bo po zaswieceniu swiatła po jakimś czasie wszystko wraca do normy.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

obcy pisze:Stały tester Co2 pokazuje wartość normalną
A co pokazują testy Kh i Ph
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Wymus wieksze natlenienie poprzez falowanie powierzchni wody najlepiej wylotem filtra a jak nie ma takiej opcji to napowietrzacz ale nie na chwile tylko stale. To ze po zaswieceniu wraca wszystko do normy to normalne bo rosliny jak maja swiatło pobieraja z wody CO2 i wydalaja O2 a jak nie ma światła pobieraja O2 i wydalaja CO2 . Wysoka temperatura znacznie utrudnia rozpuszczanie o2 w wodzie i to tez swoje 3grosze dokłada podatkowo warto wyczyscic filtr bo brudnyfiltr raz ze ma zdławiony przepływ a dwa wysysa tlen z wody. Warto tez rozejrzec sie po zakamarkach akwarium czy gdzies sie nie nagromadziły jakies szczatki roslin i resztki pokarmu oraz krytycznym okiem spojrzec na liczebnośc obsady zwierzecej i obiektywnie odpowiedziec samemu sobie na pytanie: czy to jest jeszcze akwarium czy juz mrowisko;).Na koniez zmierz PH i KH oraz odśwież płyn w stałym tescie CO2
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

testow kh i ph nie mam rano wyraźnie widać ciemno niebieski pasek od stałego testu co2. Dozowanie co2 od tygodnia wyłączone. Na noc staram się nie zapominać o napowietrzaniu. Ryb jest tyle samo od roku, a nawet i mniej bo nie dawno padło mi kilka.
Zastanawiam się czy to nie może mieć jakiegoś związku ze zmianą nawożenia gdyż ostatnio podaje 20, 25 ppm (po10) azotanu pootasu i Azotan amonu i do tego intermag. Ktos zaraz powie, że to dużo jak na dzienna dawkę, jednak u mnie rośliny pałaszują takie ilości w dzień.
jeśli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Jakie duże akwarium i ile ryb ?

Jak dużo roślin to masz walkę o tlen w nocy.
Zamiast napowietrzania wystarczy falowanie tafli wody.
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
obcy
Posty: 157
Rejestracja: 25 cze 2012, 19:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: roślinne
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: obcy »

no i chyba znalazłem przyczynę. Nie podawałem 2 dni Azotan amonu i obyło sie bez napowietrzacza. Na 2 dzien podałem 15ppm azotan amonu no i po zgaszeniu światła o 12 w nocy wszyskie ryby ledwo dyszały przy powierzchni wody. Na szczęście późno chodzę spać i szybko zareagowałem. Dziś nie podawałem azotan amonu jest juz prawie 2 i wszytsko w najlepszym porządku. Dziwne to ale prawdziwe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”