Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Poziomy zasolenia wody

akwarium morskie, hydroponika, uprawy emersyjne roślin

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Poziomy zasolenia wody

Post autor: mirekkon »

Witam

ponieważ słabo znam temat zasolenia wody, zwracam się do kogoś kto dysponuje wiedzą na temat poziomu zasolenia wody morskiej dla różnych mórz chodzi o zakresy od do dla danego morza,

jaki jest poziom zasolenia w akwarystyce morskiej standardowy (optymalny) oraz minimalny i maksymalny, uznawany przez akwarystów

oraz jak to wygląda w hydroponice? od jakiego poziomu do jakiego można uznać za optymalny - czy poziom zasolenia (nawożenia) wody w hydroponice zależy od oświetlenia i ilości roślin? innymi słowy czy dla większej ilości roślin i mocniejszego oświetlenia stosuje się podwyższone dawki czy też jest przedział ustalony którego należny się trzymać

czy ktoś ma do czynienia z emersyjną uprawą roślin opartą tylko na wodzie bez podłoża? jak wygląda sprawa zasolenia (nawożenia) jaki jest optymalny przedział


zależy mi na krótkiej zwięzłej odpowiedzi lub linku w którym te zagadnienia są opracowane - ale nie ogólnie tylko konkretnie, najlepiej od użytkowników akwariów morskich, hydroponik lub upraw - jakie parametry zasolenia utrzymujecie? i jakie warunki muszą być spełnione dla tego poziomu

teoretyczne linki do wiki mnie nie interesują sam sobie mogę tam znaleźć tomy opowiadań

z góry dziękuję za odpowiedzi

[ Dodano: 2014-08-07, 12:20 ]
dodatkowe pytanie do morszczaków

czy zakres 32-32 promili można traktować jako standardowy/optymalny?

Zasolenie Gęstość Przewodność
‰ g/dm3 mS/cm

32 1,0211 49,0
33 1,0218 50,4
34 1,0226 51,7
35 1,0233 53,1
36 1,0241 54,5
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

standardowo w morskim utrzymuje się od 1,023 do 1,026
czasem ktoś robi mniej czy więcej ze swoich specyficznych powodów

z uprawą hydroponiczną to raczej nikt nie robi specjalnego poziomu zasolenia, pilnuje się tylko nawozów - konkretnych receptur dla konkretnych roślin i oświetlenia

tak samo piszesz o dawkach a potem o stężeniach - wiadomo że dawka dzienna nawozów zależy od masy roślin i oświetlenia (w skrócie od tego ile zużyją) ale stężenie w wodzie stara się trzymać na optymalnym dla konkretnej rośliny poziomie

pozostaje tylko szukanie informacji jak będziesz wiedział co masz zrobić

domyślam się że nie masz zamiaru hodować roślin a zrobić sterowniki do takiej hodowli i musisz wiedzieć w jakich zakresach parametrów i ich dokładności się poruszać żeby zrobić jeden uniwersalny układ który będzie miał zastosowania w jak największej ilości przypadków a równocześnie kosztował jak najmniej

więc dla 95% morszczaków zakres 1,020 do 1,030 będzie wystarczający, ale dla pozostałych 5% przydałby się zakres 1.000 do 1.030 a pewnie i pojawią się 0,1% takich którzy chcieliby hodować jakieś wysoko zasolone dziwolągi morskie czy roślinne i chcieli sterować większym zasoleniem :-)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

cyklista: pisząc sole nie chodzi mi tylko o sól kuchenną NaCl ale ogólnie, w hydroponice te nawozy to też sole różnych pierwiastków w 98% przypadków, i aby utrzymać ich poziom mierzy się EC i odpowiednio dodaje nawozów/soli lub wody

co do stężeń to raczej zależy mi na ogarnięciu wszystkiego jednym zakresem bo tak jak piszesz przymierzam się do budowy czegoś sensownego

co do zasolenia morskich akwariów to są tacy - jak czytam w necie - co wykraczają ponad 1.032 do 1.035 jak w morzu czarnym, ale wtedy tak jak piszesz hodują jakieś dziwolągi

chyba jak zrobię zakres od 1.010 do 1.040 będzie ok (myślę również o akwariach solankowych i innych tego typu wynalazkach chociażby dorzecza wielkich rzek, np: inkubatory krewetek)

szukam teraz wzoru do przeliczania gęstości [g/dm3] na konduktywność w [ms/cm]
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Mirek zasolenie optymalne to 1.025 przy temp 25. Przy czym niektórzy w tym ja trzymają. W wyższych rejestrach 1.027-028. Tak wiec wydaje mi się że zakres 1.020-1.030 dla morszczakow wystarczy. Jak zrobisz elektroniczny miernik zasolenia to jestem pierwszy di testów i kupna ;)
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Grzechu: to żaden cud techniki ale zanim wykonam coś na czym oprę sprzedaż trochę czasu minie.

Nie zapomnij że mam strasznie dużo pracy z bieżącymi zamówieniami :)

ale będę pamiętał o beta-testerze ochotniku
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

jeszcze jedno pytanie

czy np takie urządzenie do stabilizacji powinno mieć pomiar temperatury czy tylko uwzględniać możliwość wpisania przez użytkownika wartości temperatury utrzymywanej?

każdy kto pomoże lub się sensownie wypowie w tym wątku zostanie potraktowany odpowiednio ... przy zakupach moich wynalazków ... zachęcam do współpracy
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

zeby to miało ręce i nogi powinno dodatkowo urządzenie na bieżąco winno badać temp i uwzględniać pomiar temp przy obliczaniu gęstości zasolenia. Cześć akwarystów ma dodatkowo termoregulatory od Ciebie wić może da się jakość urządzenia sparować. Pisze w tym tonie mając cały czas na myśli miernik zasolenia w trybie ciągłym, bo moim zdaniem to ma tylko sens.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

tak właśnie chodzi o miernik zasolenia w trybie ciągłym o i ewentualnych regulacji czy to w ogóle jest potrzebne? coś takiego jak regulacja zasolenia? w sumie część wody zawsze odparowuje co skutkuje podniesieniem zasolenia i wtedy można by dolać wody ale co w przypadku gdy zasolenie spadnie? trzeba by jakąś solankę do podnoszenia przygotować....


kiepsko to widzę

a co do temperatury to rzecz jasna każdy miernik oprócz elektrody musi mieć pomiar temperatury z dodatkowym czujnikiem który można by wykorzystać do sterowania grzaniem lub chłodzeniem i wychodzi mały sterownik do 2 niezależnych rzeczy z 4? wyjściami do sterowania lub 3 w zależności od potrzeby podnoszenia stopnia zasolenia

trochę dziś poczytałem i już mam nieco inny pogląd na to, tylko doświadczenia z solniczka brak dlatego proszę na forum o pomoc
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

Miro ja to widzę tak: najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie 3 Twoich sterowników (termoregulatora, miernika zasolenia, autodolewki) w jedno urządzenie. Po pierwsze pomiar temp jest moim zdaniem niezbędny dla prawidłowego sterowania miernikiem / sterownikiem zasolenia (to akurat oczywista oczywistość ;) ). Oczywiście pomiar nawet ciągły jest ok, bo i tacy akwaryści się znajdą, ale osobiście optowałbym za ciągłym pomiarem zasolenia z temp oraz sterowaniem zasoleniem za pomocą dolewki. Bo na zasolenie nie tylko wpływ ma parowanie które i tak jest np. gigantyczne, ale tu pośrednio załatwiam sprawę dolewką od Ciebie - stały poziom w sumpie przyjmujemy, że jest stałe zasolenie. Gorsza sprawa gdy dochodzi odpieniacz, który z pianą wywala spore ilości soli - tak więc więc przy dolewce permanentnie zbijamy poziom zasolenia. I tu tkwi pies pogrzebany, szczególnie przy większych systemach, gdzie parowanie jest spore jak i pienidła potrafią wywalić kilka litrów syfu do ścieku dziennie. Przykładowo u mnie dzienne uzupełnienie o RO to średnio 20 litrów dziennie a teraz przy upałach jeszcze więcej. Dodatkowo dzienny urobek z kubka odpieniacza to ok 2-3 litry na dobę. W przypadku utrzymania stałego poziomu zasolenia powinno się przygotować możliwość podnoszenia i zbijania zasolenia poprzez podawanie odpowiednio: RO lub Skondensowanej solanki (która ze względu na skiśnięcie powinna być odpowiednio zabezpieczona)
Tak więc reasumując wydaje mi się, że powinieneś przygotować kilka wersji mierika zasolenia: w wersji do jednorazowego pomiaru, ciągłego bez regulacji oraz ciągłego ze sterowaniem zasoleniem poprzez utrzymanie stałej temp (termoregulator) i uzupełniania wody RO/SOLANKI.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

hmmm, kilka wersji... to bardzo nie dobrze bo są spore koszty przygotowania urządzenia seryjnego takiego jak uPH-01 chciałem zrobić całą serię 01 różnych urządzeń, ale widzę że będzie problem z EC

termoregulator uTEMP-01
timer uTIMER-01
oświetlenie uLIGHT-01
wilgotność uHUMID-01
EC uEC-01

serię miał zakończyć kombajn uCXXXXX-01 gdzie XXXXX - nazwa sterownika
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

trochę poczytałem i do licencjatu byłbym gotowy... :)

sprawa wygląda tak że:

EC dla hydroponiki: 1.7-2.5 ms/cm - niby optymalny zakres ale zdarzają sie wartości mniejsze lub większe zależnie od upraw

EC dla akwarium morskiego: 50-55 ms/cm, podobnie jak w hydroponice, ale tu raczej zdarzają się wartości wyższe - niższe raczej nie

co do mórz to bywa naprawdę różnie, nie znalazłem jednolitych danych wskazujących na konkretne zakresy lub poziomy (może słabo szukałem) są tylko jakieś rozbieżne, nie mające wiele wspólnego nawet z poziomami akwariowymi,

stąd wniosek który mi się nasunął, że zasolenie w morzach nie jest stabilne i zależy od naprawdę wielu czynników

i podobnie jak w przypadku PH - w naturze PH i zasolenie wahają się na skutek działania wielu czynników, ale w akwarium lepiej mieć oba parametry ustabilizowane

ponadto dla zasolenia nie ma jednego światowego standardu przeliczania pomiarów:

USA Hanna, Milwaukee 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 500 ppm
European Eutech 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 640 ppm
Australian Truncheon 1 ms/cm (EC 1.0 or CF 10) = 700 ppm

ogólny galimatias i dosłownie wolna euro-amerykańsko-australijska przepychanka (jak się Putin dowie to i Ruscy będą mieli swoje mnożniki - oczywiście najbolszewsze), teraz dopiero zaczynam rozumieć dlaczego tak wiele osób ma problemy z pomiarem zasolenia na profilux :mrgreen:

Grześku: miałeś rację, trzeba zrobić pomiar EC lub zasolenia zintegrowany z termometrem bo inaczej nic z tego nie wyjdzie, a regulację zasolenia w akwa z wykorzystaniem dolewki oraz podawaniem solanki

muszę się z tym przespać....

pomiar EC już mi hula ale jest strasznie czuły na wszystko, faktem jest że zacznę jednak od hydroponiki, a może kiedyś przyjdzie czas na density meter lub salinity meter bo przecież to jest to samo po przeliczeniu
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”