Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nawożenie octem w miękkiej wodzie - trochę chemii

Makro, supermakro, mikro - jak sobie z tym radzić i zapewnić piękne rośliny w akwarium?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

edeks pisze: Jeśli powyższe obliczenia się prawdziwe, to aldehyd wcale tak wydajny nie jest. Zatem gdzie jest haczyk? Jeśli węgiel z aldehydu nie różni się niczym od węgla z octanu, dlaczego w produktach Carbo nadal stosowany jest aldehyd, skoro octan jest kilkakrotnie bardziej wydajny? :/
powodów pewnie jest kilka:
- nie zmienia ph ani twardości
- działa sam w sobie jako odkażacz więc walczy przy okazji z innymi plagami
- ekonomia, marketing i kasa
- nie ma zapachu octu (więc to się łączy z tym powyżej bo kto by płacił za ocet 20zł?)
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Właściwie to chodziło mi o jednakowe wartości tych pozycji:
Obrazek
ale liczbowo wychodzi na to samo.
edeks pisze:...gdzie jest haczyk? Jeśli węgiel z aldehydu nie różni się niczym od węgla z octanu, dlaczego w produktach Carbo nadal stosowany jest aldehyd
Aldehyd rozkłada się (wg badań w ciągu 6 godzin) a więc jakieś badania były prowadzone (o occie i octanach nie słyszałem). Aldehyd ma działanie antyglonowe też przydatne.
Być może jest łatwiej wchłaniany przez rośliny - były kiedyś wywody spider72'a na ten temat, ale to raczej "poszukiwania".

Nie jest jednak prawdą, że aldehyd zawłaszczył wszystko. Są preparaty bez niego, np. Tetrowski CO2 plus. Podobno nie można go przedawkować. Stąd podejrzewam, że są tam sole degradowalnych kwasów (lub coś podobnego). Sole wg mnie mogą się "zepsuć" w roztworze. Aldehyd ma działanie antybakteryjne więc mu to nie grozi.
No i poza tym jak ludzie kupują to się sprzedaje.

Nie mam wiedzy z mikrobiologii więc nie wiem, czy cały ocet biodegraduje się tak szybko jak aldehyd. gdy nawozimy jednak miesiącami nie powinno mieć chyba znaczenia czy powstaje CO2 z porcji podanej wczoraj, czy tydzień temu. Ważne aby się nie kumulowało w nieskończoność i nie prowadziło do jakichś niekorzystnych związków przejściowych. Na pewno w warunkach beztlenowych ocet i octany mogą być redukowane do aldehydu - to jest bardziej trujące. Będąc składnikiem DOC będzie niekorzystnie wpływać na ekosystem.
Wszystkie substancje pochodzenia naturalnego są jednak biodegradowalne - w końcu natura miała miliony lat na wypracowanie każdego szczebelka ekosystemu. Według mnie ważne jest więc zapewnienie warunków tlenowych i nie powinno być problemów.

Nie są to wyłącznie moje przypuszczenia i "zaklinanie natury". Robiłem pseudoeksperymenty: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... nem+potasu i byłem zadowolony. Może niedługo wrócę nawet do octanu bo mam butelkę proszku do utylizacji.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
edeks
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2014, 13:20
Imię: Zenon
Lokalizacja: Skawina
Płeć:

Post autor: edeks »

zulix pisze:Aldehyd rozkłada się (wg badań w ciągu 6 godzin) a więc jakieś badania były prowadzone (o occie i octanach nie słyszałem).
Trochę poszperałem w sieci i znalazłem poch-owskie karty charakterystyki substancji. Informacja o aldehydzie 24%:
Biodegradacja: 78%/28d. Łatwo eliminowalny. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.
Karta octanu:
Biodegradacja: 49%/5d. Dobrze biodegradowalny.
Więc albo te badania o 6 godzinach były fundowane przez koncerny akwarystyczne, którym zależało na korzystnych wynikach badań, albo znów ja coś zrozumiałem na opak. Wszak nie trudno było znaleźć w googlach kartę charakterystyki i trudno jest mi uwierzyć, że nikt wcześniej do niej nie zaglądał :/ Mimo wszystko widzę ogromne rozbieżności.
zulix pisze:Sole wg mnie mogą się "zepsuć" w roztworze.
Masz na myśli pleśń, grzyby i bakterie czy jakieś reakcje chemiczne? Te pierwsze można wykluczyć (przedłużyć trwałość) po zastosowaniu konserwantów, które stosuje się na przykład podczas konserwowania nawozów macro.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dobra robota :)
Trudno jest mi dyskutować bo się nie znam :( - przyjąłem to co czytałem jako rzecz sprawdzoną.
Wydaje mi się, że sformułowanie "łatwo eliminowalny" jakoś sugeruje, że jednak łatwo się rozkłada. Nie wiem co to znaczy; "Biodegradacja 78%/28 d". Nie oznacza to, że np. rośliny nie mogą go "łyknąć" wcześniej. Dla bakterii aldehyd jest trujący więc stąd pewnie dłuższa trwałość.

Gdyby jednak było aż tak źle to aldehyd by się koncentrował w wodzie co jak wiadomo nie jest zbyt dobre dla życia w akwarium. Doszloby do "przedawkowania" rzędu 20X co wydaje mi się niezbyt możliwe.
Stąd temat jest nadal do zastanowienia. Jak mi się będzie chciało to sam zrobię analizę po dodaniu aldehydu po X godzinach.

Co do octanu to info, które znalazłeś jest bardzo miłe :)

Oczywiście nawozy (również i octan) można zabezpieczyć przed psuciem.

Szukałem też nieco w prasie naukowej ale niestety wywaliło mi 3000 artykułów po słowach kluczowych "kwas octowy, biodegradacja" więc po przejrzeniu tytułów kilkudziesięciu dałem sobie spokój :(
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawożenie roślin”