Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dokarmiamy zbrojniki-Samodzielne przygotowanie karmy.

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasztanowiec
Posty: 30
Rejestracja: 02 wrz 2014, 15:54
Imię: Robert
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Dokarmiamy zbrojniki-Samodzielne przygotowanie karmy.

Post autor: Kasztanowiec »

Witajcie. Dziś opiszę kilka sposób na urozmaicenie diety częstym mieszkańcom akwariów jakimi są ''glonojady'' zbrojniki. Jak i zahaczę nieco o historię opowiadając jak to z karmą wyglądało kiedyś.
Dawniej w sklepach nie było płatków,mrożonek, sporadycznie można było gdzieś dostać dafnie.Ba,nawet sklepów zoologicznych nie było :D Czym więc akwaryści karmili swoje rybki?

Sposobów było kilka. Najbardziej znanym i pamiętanym jest chyba połów planktonu (Daphnia magna,Daphnia pulex) oraz oczliki.
Łowiło się drobną siateczką wykonaną z gazy młyńskiej lub innego materiału. Skorupiaki te występują od kwietnia do końca pazdziernika w stawach,jeziorach,rowach o małym pogłowiu ryb,a ich ilość bywa tak duża że wywołują miejscowe zaczerwienienie lub zazielenienie wody. Oczliki natomiast występują cały rok. Dziś możemy kupić w sklepie za grosze żywy pokarm od wyboru do koloru taki jak ochotka,oczliki,rozwielitki,tubifex,wodzień. Wszystkie uwielbiane przez ryby i jest to bezpieczniejsza metoda niż samodzielny połów z którym możemy zawlec do wody pasożyty lub drobnoustroje chorobotwórcze. Należy pamiętac że wody 20 i więcej lat temu były czystsze niż obecnie. Złowiony plankton skarmiało się od razu po wypłukaniu,lub suszyło i tak powstawała otrzymawało się naturalną dafnię.Larwy komarów,ochotki ,wodzienia,czy rureczniki poławiało się tak samo. Większe ryby takie jak pielęgnicowate czy kiryśniki można karmić tymi samymi zanętami jakie stosuje się w wędkarstwie lub-dzdzownicami wykopanymi na komposcie. Niby istnieje ryzyko zarażenia czymś, ja karmiłem kiryśnika długi czas tylko wypłukanymi dzdzownicami jako urozmaicenie,jakoś nic mu nie było.

Muszki owocowe.

Dobry pokarm dla ryb powierzchniowych z małym pyszczkiem (kardynałki,danio,pstrążenice)
Zazwyczaj występują w niewielkiej ilości w każdym domu. W internecie znajdziecie gros sposobów jak hodować, ja po prostu wkładam skórke jabłka do słoiczka,w sezonie letnim potrafi się ich zlecieć kilkadziesiąt w 1 dzień - nie wiem z kąd sie tyle ich bierze. Następnie zakręcam słoik ,wstawiam do lodówki żeby się trochę ''otępiały'' . Pozniej dolewam wody ,wstrząsam i wlewam do akwarium.
Można też samodzielnie hodować plankton ,ale zwyczajnie jest to mało opłacalne.

SAMODZIELNE PRZYGOTOWANIE MROŻONKI

Przepis ten jest dla zbrojników ale inne ryby też chetnie skorzystają z takiej karmy.

Bierzemy: (skład przykładowy)
Gotowana marchewka
Kalarepa
Kalafior
Ogórek,może być surowy ,pozbywamy się pestek,
Jabłko -surowe lub podgotowane
Jajko gotowane na twardo.
Inne owoce i warzywa do wyboru,ważne żeby nie było pestek.
Wszytko to trzemy na drobnej tarce do jednej miski,mieszamy ,miksujemy. Zależnie od konsystencji masy ,ale dolewanie wody nie powinno być potrzebne. Można dodać startych na pył płatków dla ryb. Wlewamy do kostkarki,do zmrażarnika i za parę godzin karma gotowa. Skarmiamy najlepiej po zgaszeniu światła tak aby zbrojniki jadły bez przeszkadzania ze strony innych ryb.

Co jeszcze można podawać?
Sparzona sałata
Surowy lub podgotowany ogórek
Pomidor
Papryka
Jabłko
Liść mniszka lekarskiego sparzony
kabaczek
Dynia
Brzoskwinia
Ziemniak gotowany (plasterek)
Arbuz.
Zawsze usuwamy pestki z warzywa lub owocu. Kawałek warzywa nacinamy na kratkę aby ułatwić glonkom jedzenie.Wszystkie warzywa zawsze gotujemy bez soli. Nie każdy owoc czy warzywo zatonie, robimy tak że przebijamy kawałek przez łyżeczkę i umieszczamy w akwarium
Nie powinno się pozostawiać takich resztek dłużej niż 3 dni.

Karma suszona. Przepis jak wyżej tylko że bez jajka, zamiast mrożenia suszymy w piekarniku. Ważne by wysuszyć od razu dobrze ,gdyż nie do konca spreparowana może nam pleśnieć. Taka suszonka zależnie od składników tonie od razu lub chwilę po namoczeniu.
Jak prosiliscie,dzielę się doświadczeniem,artykuł przykładowy skopiowany z naszej strony. Nie chciałbym tutaj zaśmiecać swoimi wątkami monologami zwłaszcza że rozpisuję sie bardzo czasami ,ale jak się podoba moge wrzucać coś częsciej.
Na naszej stronie znajdziecie więcej domowych sposobów dla odciążenia budżetu. Wystarczy i prosćiej polubić żeby otrzymywać najnowsze artykuły. :D

Pozdrawiam.
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

No no super :D
Gratulacje :brawo:
Widzę że będziemy mieć kolejnego akwarystę który bardzo wzbogaci nasze forum o kolejne przydatne tematy :mrgreen:
Tylko...
Kasztanowiec pisze:Nie każdy owoc czy warzywo zatonie, robimy tak że przebijamy kawałek przez łyżeczkę i umieszczamy w akwarium
A nie jest to nie bezpieczne???
Ja bym bardziej wykałaczką przebił i w podłoże wcisnął ;)
Kasztanowiec pisze:Jak prosiliscie,dzielę się doświadczeniem,artykuł przykładowy skopiowany z naszej strony

I dobrze-nie każdy ma facebooka więc to jest dobry pomysł skopiowania ze strony na forum :D
Kasztanowiec pisze:Nie chciałbym tutaj zaśmiecać swoimi wątkami monologami zwłaszcza że rozpisuję sie bardzo czasami
To nie jest zaśmiecanie tylko wzbogacanie forum o kolejne doświadczenia ;)
Kasztanowiec pisze:ale jak się podoba moge wrzucać coś częsciej
Dobry pomysł :tak:
Kasztanowiec pisze:Wystarczy i prościej polubić żeby otrzymywać najnowsze artykuły
tylko nie każdy ma FB więc:
Kasztanowiec pisze:moge wrzucać coś częsciej
:tak:

To tyle ;)

Jest coś na temat więc nie jest to OT :P
Awatar użytkownika
Kasztanowiec
Posty: 30
Rejestracja: 02 wrz 2014, 15:54
Imię: Robert
Lokalizacja: Poznań
Płeć:

Post autor: Kasztanowiec »

Co do łyżeczki,nie jest to nijak niebezpieczne,zawsze tak robie, wykałaczkę to moje by zaraz wykopały i poleciało by wszystko do góry. Można też używać specjalnych krążków ceramicznych.

[ Dodano: 2014-09-02, 22:12 ]
We współpracy z forami jestem już ostrożny,czasami poruszam kontrowersyjne treści i nie każdy ze mną sie zgadza.A ludzie zazwyczaj nie potrafia się wypowiedzieć i na tym poprzestać tylko leci od razu hejt i obśmianie. A to że ktoś z tym czym innym ma inne doświadczenia nie musi oznaczać że każdy ma tak samo,wszystko zależy od tego jak prowadzi zbiornik,obsady,biotopu i szeregu innych drobnych czynników.Na przykład za ten artykuł który się Tobie spodobał na innym forum sponsorowanym otrzymaliśmy bana. :mrgreen:
kondzio20005
Posty: 1431
Rejestracja: 20 mar 2013, 17:21
Imię: Konrad
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 54L, 31,5L
Płeć:
Wiek: 23

Post autor: kondzio20005 »

Kasztanowiec pisze:wykałaczkę to moje by zaraz wykopały
A no jak tak...
Kasztanowiec pisze:leci od razu hejt i obśmianie
U nas tak nie ma :D
Kasztanowiec pisze:A to że ktoś z tym czym innym ma inne doświadczenia nie musi oznaczać że każdy ma tak samo,wszystko zależy od tego jak prowadzi zbiornik,obsady,biotopu i szeregu innych drobnych czynników
Z tym się zgadzam np. jeden trzyma bojownika z krewetkami i jest OK, ale drugi powie że to najgorszy błąd bo mu wszystkie krewety zjadł-to zależy na jakiego się trafi itp...
Trochę nie na temat 8-)
Kasztanowiec pisze:Na przykład za ten artykuł który się Tobie spodobał na innym forum sponsorowanym otrzymaliśmy bana
...

Ja już kończę tutaj pisać bo nie mam co pisać w temacie bo i zbrojników nie mam,ale w przyszłości może... to mi się to przyda i to bardzo 8)
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

kondzio20005 pisze:Trochę nie na temat 8-)
Taki mały standardzik ostatnio...
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kasztanowiec pisze:na innym forum sponsorowanym otrzymaliśmy bana
Niestety coraz więcej ostatnio powiązań finansowych forów z "kimś". Też mam pewne niemiłe doświadczenia tego typu. Komercjalizacja forów też nam się nie podoba i mam nadzieję że do nas nie dotrze.

Mam nadzieję, że mimo wszystko jakoś tam będziemy ze sobą współdziałać :)
Karola pisze:Trochę nie na temat 8-)
Taki mały standardzik ostatnio...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”