Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Mój pierwszy zieleniak [112L]

Akwaria w stylu: Holenderskim, Nature, Ryuboku, Iwagumi

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Mój pierwszy zieleniak [112L]

Post autor: roton »

Witam.
Pochwalę się swoim baniaczkiem i mam nadzieję że mogę zagościć w roślinnych bo te najbardziej mi się podobają. Wcześniej zbiornik był w ogólnych ale spróbuję i chcę iść w kierunku zielarskim 

Parę informacji o zbiorniku: (wiem że na razie nie wygląda to dobrze):
- typowe nieprofilowane 112l (80x35x40)
- oświetlenie przerobione (2x Osram Duluxstar 11W 6500K + 5x led w tym 3x3,5W oraz 2x 1,3W 6400K)
- Podłoże – ziemia do kwiatów na to 3-4 cm żwirku kwarcowego 1-3mm ( nie jestem zadowolony z podłoża)
- CO2 24h z bimbrowni przez korek lipowy, rozpuszczalność ok.
- Filtrowanie – kubeł Aquael Midi Kani 800 (od dołu ceramika, zeolit, wata, gąbka) dodatkowo jakiś wewnętrzny dosyć spory ale nazwy nie znam – ma gąbkę oraz koszyk w węglem aktywnym.
Parametry – to co mogłem zmierzyć: GH:23, KH:14, NO3:40, pH:7,4, Fe: 0,25-05. Parametry fatalne wiem o tym zwłaszcza KH i azot. Próbuję zmniejszyć KH Aquacidem.
- Nawożenie – tu jest problem – nie mogę ustabilizować akwarium. Codziennie daję 5ml Carbo i 4ml K+. Do tego sole (potas, fosfor, azot) oraz mikro Akwan extra z Akwanawozów.

Rośliny różnie się zachowują czasem lepiej reagowały na sam węgiel w płynie po kilku dniach widać braki, dołożyłem makro w solach i znów źle, dołożyłem mikro – lepiej na tydzień i znów źle…zwariować można. Nie podam nazw roślin bo nie znam wszystkich - dopiero raczkuję. Z tego co znam to kryptokryna 2 gatunki, bakopa karolińska, blyksa auberta, henio duży, Hydrocotyle tripartita, Języcznik australijski, kabomba karolińska, pistia. Mam jeszcze sporo innych roślin w drugim baniaku ale pierw muszę w tym dobrać odpowiednie nawożenie bo rośliny trochę fiksują a potem dosadzę i poukładam bo teraz jak widać aranżacji i dobrego rozplanowania tutaj nie ma

No i problemy na razie takie:

- Problem niektórych roślin to czernienie i brązowienie brzegów liści raczej tych dolnych i starszych. Szybkość wzrostu też nie powala. Ale nie wszystkie rośliny tak reagują – są i takie co ładnie i szybką rosną. Blyksa – gniją liście zewnętrzne i chyba mi padnie. Szkoda mi też dużego henia bo tak liczyłem że porośnie 1 plan a on marnie rośnie a tylko 4 listki od góry zielone a reszta szaro – brązowe…Na tą chwilę mam atak jakiejś szarej narośli na roślinach i korzeniu zwłaszcza na drobnolistnych. Taki śliski glut. Pewnie wymiana 50% wody pomoże bo azotu za dużo…

Zwierzątka to tylko 2x żałobnica, mieczyk, molinezja. Niedługo będzie tylko 1 ławica jakiejś drobnicy.

Ponieważ jestem bardzo początkujący proszę o dobre rady i motywującą krytykę. Wygląda to wszystko źle i wiem o tym ale nie mam zamiaru się poddać. Ponoć wiedza i doświadczenie rozwiązuje problemy w akwarystyce. Trzeba do tego dążyć. Mam jeszcze drugie akwa 112 l jako tymaczasową przechowywalnię roślin ale tam już jest wszystko na bakier  Jak doprowadzę do porządku dam w galerii. Przy okazji muszę i chcę podziękować mojemu przewodnikowi w zieleni Krzyśkowi (Cris) Dzięki niemu coś już wiem i mam roślinki! Czekam na opinie i pozdrawiam!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Zobaczymy co Ci wyjdzie z tego :lol:
Będę śledził Twój wątek.
Jedyne co mnie martwi to Twoje światło- ale czas pokaże.
Mam nadzieję że wszystko będzie ok.
Trzymaj się.
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Światło wygląda w rzeczywistości nieco lepiej i mocniej. Na zdjęciu ciemno trochę a to dlatego że nie umiem jeszcze robić dobrych fotek akwarium i musiałem mocno ściemnić moją kompaktówkę. Cris, doradzisz coś z tym nawożeniem...?
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Jak zarośnie będzie super!
Niestety Nasza woda jest bardzo twarda ja teraz leję ro ale wcześniej zakwaszałem wodę tzn zbijałem ph i kh za pomocą kwasu.
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

ja daję rady bez RO :mrgreen:
Lejesz kwacha i po sprawie :roll:
Lej tylko potas i carbo a jak cos widocznego się będzie działo to rob foty liści w powiększeniu i ktoś coś poradzi na bank. Ja nie lałbym mikro jeszcze na Twoim miejscu.
no i zauważyłem że masz mało ryb to lej azotu...ale mało na początek - zacznij od minimalnej dawki

[ Dodano: 2014-09-20, 21:21 ]
wroć - nie lej azotu bo masz NO3:40 :roll:

[ Dodano: 2014-09-20, 21:21 ]
za dużo nawozisz chyba- skasuj wszystko oprócz potasu z soli i carbo
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Tak mi się wydaje chyba że przenawoziłem! Krzysiek jest jakaś różnica między potasem firmowym z Planta Gainer (bo taki mam i leję) a robionym z soli? Który lepiej dać? No i z azotem raczej się wstrzymam :mrgreen: bo mam za dużo...Dzięki za rady schodzę z wszystkiego i daję tylko K i Carbo. Będę dawał znać co się dzieje. A tak poza tym już prawie się nastawiłem na zmanę podłoża na Aqua Substrate II - ziemia robi za dużo niespodzianek i mało stabilna jest...tak czy nie ?
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Róźnica jest taka że sole są wydajniejsze i tańsze.Poza tym jesteś w stanie sobie dobrać dokładnie dawkę. Ziemia jest spoko podłożem ale wymaga na początku więcej pracy. Ja po roku eksperymentów dopiero (może mi się tylko zdaje) opanowałem prowadzenie bańki na ziemi ale powiem Ci że miałem ASII i nie umywa się do bańki na ziemi. Może kiedyś mi będzie dane przetestować ADE ale przerabiałem kilka substratów i dla mnie ziemia jest najlepszą opcją...
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

co jak co ale napewno za mało światła, zamiast narazie kupować AS2 to zainwestuj w świetlówki,
lej tylko carbo i potas
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Niestety poniosłem porażkę. Od 2 dni szary glut objął wszystko w akwarium. A dziś rano masakra - zielone nitki i inne syfy niemal wylazły z baniaka. Poza tym znów z podłoża z ziemi wylazły mi białe robale :evil: Robię teraz restart i zobczymy co dalej...wrzucę fortki wieczorem.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

Zrobiłem restart wczoraj a dziś już problemy ze świeżym baniakiem. Dzisiaj woda jak mleko a na roślinach biały ciągnący się glut i sporo białych nitek. Cóż to się stało?? Mierzyłem dzisiaj tylko NO3 i wynosi 0. Obsana to 12 neonek. Podłoże to sam żwirek bazaltowy 1-3mm wspomagany kulkami nawozowymi. Czy to minie i ustabilizuje się czy coś trzeba zrobić ??
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Robert to tak:
1.Jedź do Majstra i kup 10 l ziemii do paprotek lub coś w tym stylu
2.Kup sobie jakies tanie podłoże do akwarium na wierzch(filtus floran albo Manado)
3.Kup sobie zgrzewkę browara i wygospodaruj wolny wieczor.
4.Wypierdziel wszystko z akwarium
5.Wypij pierwsze piwo
5.Obsyp boki akwarium na wysokość 5 cm podłożem(nie ziemią) na około- szerokość takiego paska max 5 cm
6.Wypij drugie piwo
7.Wyciągnij ziemię z worka i wybełtaj ją z wodą tak żeby sie lepiej ubijała ale nie zrobiło błoto(jak zanętę jak łowisz ryby)
8.Wsyp ta ziemię do akwarium max 4 cm warstwa nie naruszając podłoża usypanego wcześniej
9.nasyp na ziemię resztę podłoża - warstwa około 5-8 cm grubości
10.Wygładź ekierką:) koniecznie he he
11.Wlej wodę do połowy nie rozpierdzielając ziemii
12.Wsadź zielsko i zalej do pełna
13.Wypij pozostałe piwa
14.Jak nie masz co z tymi neonkami zrobić (wpuścić do innego baniaka) to je wpuść ale licz się że coś padnie
15.Nie nawóź przez tydzień niczym i tyle
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

Lepiej tego bym nie napisal xD po za tym chyba tak doradzalem koledze na pw nie lej na starcie nawozow ewentualnie kup carbo i potas z aqua artu i lej zgodnie z instrukcja.
Awatar użytkownika
roton
Posty: 265
Rejestracja: 13 sie 2014, 10:13
Imię: Robert
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: 300 + 112 + 25
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: roton »

No tak macie rację...Kolejny restart mnie czeka. Nie lałem nic oprócz Carbo i potasu ale dałem wczoraj po zalaniu żywe kultury bakterii żeby przyspieszyć dojrzewanie i chyba tu źle zrobiłem. Mam sporo tego bazaltu - nada się na tą ziemię czy lepiej kupić coś lepszego ? Ogólnie rośliny są w dobrej kondycji, nawet henio ruszył tylko ten glut biały i woda mleczna.
Awatar użytkownika
maxio69
Mecenas
Posty: 922
Rejestracja: 04 sie 2013, 22:11
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk/Mirocin
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: maxio69 »

To glut i woda pewnie po tym jak dales bakterie tak?
Co to za bakterie i ile tego wlales raczej jak to glut z tych bakteri to zniknie
Awatar użytkownika
Cris
Posty: 739
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:28
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Mirocin
Akwarium: 720 +25+10
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: Cris »

Robert zainwestuj w podłoże tak jak Ci pisałem nie dawaj tego bazaltu bo może to nie być bazalt.....
Pozdrawiam Krzysiek
---------------------------------
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=7999- tak było kidyś
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=19883- a tak jest obecnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwaria Roślinne”