Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Restart po raz III

III bo tak jest i III na forum pod rząd

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Saint
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:37
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 98l
Płeć:

Restart po raz III

Post autor: Saint »

Witam,
planuję właśnie restart mojego 98l akwa.
Technika:
- zestaw Aquael 98l czyli baniak + marne oświetlenie 1*18W (dokupione 1x24W)+ filtr Fan2 (który uważam, że daje radę)
Obecnie akwa ala Walstad czyli ziemia ogrodowa + żwirek w podłożu, bez CO2/nawożenia itp,.

Fauna:
kirysek panda*3, otosek, gupiki (3 dorosłe, 2 wyhodowane, 3 troszkę młodsze- i cała masa białka :), 1* glonojad.

Flora (przy życiu aktualnie):
Echinodorus Wiridis (żabienica- zostały marne 3 liście)
cryptocoryna Nana (kryptokoryna)
Vallisneria gigantean (nurzaniec)
Ludwigia sp.

Ozdoby:
2 korzenie

Planowany restart wynika przede wszystkim z chęci przeniesienia akwarium do korytarza (miejsce bardziej uczęszczane niż sypialnia gdzie aktualnie się znajduje, mniej niż salon ale w salonie nie ma miejsca) - mam tylko nadzieję że miejscówka nie wpłynie zbyt stresująco na ryby.
Ponadto rezygnuję z ziemi/Walstad ze względu na:
- kiepskie nawożenie naturalne - zależy mi na ładnych roślinkach,
- nie wymaga zbytniej opieki co przekłada się na stan całego akwarium.

W związku z restartem podłoże chciałbym zmienić na aktywne, na dzień dzisiejszy zdecydowanie ASII. Ponadto odkrywam akwarium i inwestuję w belkę 2*24 jak tutaj -przy okazji-ktos korzystał z usług tego sklepu?. Ponadto planuję wprowadzić krewetki stąd pytanie czy ASII mieszać z AS SS czy sobie darować. No i bimbrownia DIY-nie wiem czy zmieszczę ale jeśli pokombinuję to uruchomię.

Postaram się zamieścić kilka(naście) fotek jak już zgromadzę nowe roślinki, sprzęt i zacznę na dobre.
----
edit: flora
Ostatnio zmieniony 07 paź 2014, 21:04 przez Saint, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Ziemia w podłożu nie zawsze równa się Walstad :P
Gdy dołożysz światła, CO2, nawozy to już będzie HT na ziemi. To zresztą Ci polecam. Masz już stabilne, dojrzałe akwarium więc można spuścić wodę tyle aby przenieść i ponownie zalać z wynalazkami typu CO, nawozy i lepsze światło. Na pewno lepiej na tym wyjdziesz niż robiąc rewolucję na nowym podłożu. Podłoża aktywne zmieniają parametry wody, szczególnie na początku. Co do bimbrowni to niestety wymaga dużo zachodu aby poprawnie działała. Jeśli planujesz akwarium roślinne na dłużej to zainwestuj w "normalny" system CO2 z butlą. Jak ci nie spasuje to ceny butli nie spadają więc dużo nie stracisz. Bimbrownia jest zarówno zawodna, niemożliwa do regulacji i wymagająca sporo zachodu.
Co do sklepu z linku to akwaryści Częstochowscy dość solidnie na niego narzekali. Chodzi o terminy. Zamawiasz coś co jest "na stanie" i czekasz np. 2 tygodnie. Ja osobiście tam nie kupowałem więc to tylko zasłyszane opinie z wspomnianych forów lokalnych.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
sky
Mecenas
Posty: 588
Rejestracja: 26 wrz 2012, 20:39
Imię: Arek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: sky »

proponowałbym w filtr zainwestować zamiast w podłoże
Awatar użytkownika
AcidDrinker
Mecenas
Posty: 50
Rejestracja: 23 wrz 2014, 20:23
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 128, 300
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: AcidDrinker »

W owym sklepie stany magazynowe są wirtualne. Jeśli coś jest dostępne, znaczy jedynie tyle, że mogą to sprowadzić. A że nie zawsze akurat jest więcej chętnych na produkty z danej hurtowni to się czeka aż będzie więcej zamówień. Tak się przejechałem kompletując sprzęt do swojego pierwszego zbiornika. Wszystko co chciałem było, do sklepu mam w linii prostej może z 1km, po prostu bajka. Jak po dwóch dniach od złożenia zamówienia zadzwoniłem się zapytać kiedy mogę odebrać, to zostałem zbesztany przez "bardzo miłą" panią, że wszystkiego to oni mieć nie mogą i mam czekać na info o odbiorze, bo aktualnie jest tylko część rzeczy. Odebrałem więc część rzeczy i zapomniałem o sklepie. Po trzech tygodniach dostałem informację, że już mogę odebrać zamówiony towar.
Śmiech na sali.

Pewnie właściciel będzie mi groził sądem za taką opinie :D kolegów z Częstochowy straszył :D
Awatar użytkownika
Saint
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:37
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 98l
Płeć:

Post autor: Saint »

Dzięki za opinie. Co do sklepu z Częstochowy to też czytałem te opinie i suma summarum poszukałem i znalazłem taniej i na pewno w dobrym i sprawdzonym sklepie internetowym z Krakowa :)

Co do zmiany podłoża jednak zdecydowany jestem na substrat. Choćby ze względu na konieczność przeniesienia akwarium co przy 15l nasiąkniętej ziemi będzie problematyczne, poza tym moim zdaniem ziemia do końca nie spełnia swojego zadania-może to tylko słabe światło, może brak CO2 a może ziemia więc wolę zadziałać kompleksowo skoro już mam okazję. No i wpływ substratu na wodę na pewno będzie korzystny (obecnie PH.ok.7, GH 16

Wodę oczywiście zachowam w jak największej ilości co mam nadzieję pozwoli mi też przeprowadzić całą operację w ciągu jednego dnia i bezboleśnie dla ryb.

Filtr, tak jak pisałem moim zdaniem daje radę w tym litrażu. Myślałem o wymianie, na kubełek ale póki co fundusze trochę mnie ograniczają a sama wymiana filtra to mniej kłopotliwa sprawa.

------------------
edit:
Planowana aranżacja
Obrazek
Legenda:
Obrazek

Chętnie czekam na ewentualne sugestie.
Na pewno zastanawiam się nad wyrzuceniem jednego z korzeni i
Awatar użytkownika
Saint
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:37
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 98l
Płeć:

Post autor: Saint »

Sorki że jedno pod drugim ale kontynuacja.
Więc akwa zrestartowane (od wtorku). Póki co wszystko dąży ku poprawie. Twardość wody i pH spada czyli podłoże działa. Do obsady dołączyły krewetki (dzięki PanG)

Jeśli chodzi o florę aktualnie Alternanthera cardinalis, Hemianthus callitrichoides, Eleocharis parvula i Echinodorus aschersonianus, cryptocoryna Nana, Vallisneria gigantean i
Ludwigia sp. kilka listów może odżyje . Dla krewetek na pewno jakiś mech jeszcze przybędzie.

Niestety nie robię wszystkiego na raz więc światło do dzisiaj było 1x18W :| , dzisiaj zainstalowałem 2X24W (z belki) a 18W zostanie zainstalowane dodatkowo (najprawdopodobniej za 2 tygodnie).
W przyszłym tygodniu zamawiam również, po zastanowieniu i konsultacji kubełek hw302 i będę się starał uruchomić bimbrownię -zastanawiam się czy przy okazji wina nie robić :sylwester:

Zdjęcie poglądowe na drugi dzień po resecie.
Czekam na uwagi :P

Obrazek
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

TO jest mały heniek czy utricularia gramnifolia?
Awatar użytkownika
Saint
Posty: 6
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:37
Imię: Bartek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 98l
Płeć:

Post autor: Saint »

Po lewej Eleocharis parvula po prawej mały heniek.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

A to młody parvula wygląda ja utricularia graminifolia :)
Przy 2x24W powinno być fajnie. Choć może sprawiać problemy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 58

Post autor: zulix »

Sorki że jedno pod drugim ale kontynuacja
U nas nie stanowi to problemu. W takich tematach jak twój źle by było jakby było inaczej.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”