Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Po4 a No3 i reszta parametrow

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Po4 a No3 i reszta parametrow

Post autor: Krzysiek2908 »

Witam wszystkich akwarystow :)

Panowie i Pani mam takie pytanie poniewaz moje prametry wody wygladaja tak

akwarium 140l
oswietlenie 1w/l
co2 24/7
kh7
ph7


po4 - 0.6 mg/l

no3 - 25 mg/l

k - nie wiem ale podaje kalium potassium z easy life i tam pisze ze zalecana dawka zwieksza tygodniowo 4 ppm potasu podaje wiec podwojnie codziennie

Fe - 0.25 mg/l

chodzi mi o to ze z tego co wiem to mam zly stosunek co do po4 a no3, i mam chyba przez to troche glonow tzn. na szybie takie zielone smugi, i troche na roslinach i nie wiem czy powinienem zwiekszyc po4 tak do 2, 2,5 mg/l, i czy to nie spowoduje jeszcze wiekszego wysypu glonow? przez za duze stezenie po4 w zbiorniku?. Bo stosunek chyba powinien byc 1:10 pomiedzy po4 a no3? ale nie wiem czy na tak wysokim poziomie nie grozi to plaga glonow. czy powinienem obnizyc no3?, ale z tego co czytalem to gdy zwieksza sie po4 to obniza sie no3 i np jak by mi zeszlo no3 tak do 10,15mg/l to obnizylebym wtedy po4 do 1mg/li i tak bylo by ok? czy poprostu zwiekszyc po4 tak zeby byl stosunek 1:10 z no3 i nie bedzie glonow?



z gory dziekuje bardzo za porady i wskazowki

[ Dodano: 2014-09-30, 23:04 ]
Prosze zamknac ten temat napisalem w zlym dziale
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Nie chcę się jakoś wymądrzać, bo i sam też wiedzy wielkiej nie mam, ale ze swojego doświadczenia powiem Ci, że te wszystkie stosunki to można sobie wsadzić.... w tłumik. Teoretyzować można na wiele tematów. Miałem w swojej przeszłości roślinnej różne stosunki i obecność glonów wcale a wcale od nich nie zależała. No może kiedy miałem tyle PO4, że test barwił się na mocny fioletowy, to akurat w tym przypadku wszystkie problemy z pełną odpowiedzialnością mogę zwalić na PO4.

Jak dla mnie masz dwie drogi do wyboru. Pierwsza, to zmniejszenie oświetlenia - jest go za dużo. Jeśli chcesz mieć akwarium ozdobne, to nie trzeba Ci tyle światła...... wiem, wiem. Wystarczy wejść na byle jakie forum, żeby przeczytać, żeby pchać tyle światła ile się da. A guzik z pętelką. Trzeba dać tyle światła ile jest konieczne, a nie ile wlezie.
To tak tytułem wstępu, bo nic nie napisałeś o baniaku. Nic o obsadzie roślinnej, rybach, o podmianach, czym podmieniasz.

Dobrze. Jeśli jednak nie chcesz zmniejszać oświetlenia, to musisz wybrać drogę "pędzenia" roślin. Musisz zatem się zaopatrzeć we wszystkie możliwe testy, żeby w porę wychwycić niedobory, które przy takim oświetleniu będą się zmieniać jak w kalejdoskopie.
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

Może u mnie problem tkwi w tym ze nawożenie gotowymi nawozami z easy life, kiedyś miałem problem z po4 nie spadało wogole, zacząłem podawać Fe i zaczęło spadać widocznie chyba tego mi brakowało, zakupie sole i zrobie taki nawoz jaki powinien byc, co do oświetlenia to nie bede kombinowal bo mam wisząca lampę 6 tub
3x grolux daje czerwone światło
3x nue pamietam nazwy ale chyba sa to 10000k białe światło
Wode podmieniam raz w tygodniu zależy sobota albo niedziela 36l 3 wiadra, woda z RO mieszana z kranówka 5:1 co daje mi po4 - 0.8mg/l no3 - 15mg/l nie wiem tylko jak z Mg i K bo nie mam testu. Z nawozeniem to wyglada u mnie tak leje wszystko z easy life
Dawki podzieliłem na dzienne
Potas pisze żeby lac 10ml na 100l i niby to podnosi 4mg/l na tydzień ja wyliczylem 14ml bo mam 140l akwarium, ale ze niby potasu może byc wiecej w akwa to daje podwójna dawkę czyli 28ml na tydzień na dzień wychodzi 4ml
Po4 narazie nie podaje, po podmianie w niedziele miałem 0,8 zobaczę kiedy go braknie i wtedy sie dowiem ile mi jedzą rośliny, przynajmniej tak myśle :)
No3 tez nie podaje nawet nie mam, a tak pozatym to i tak mam za duzo
Fe tez z easy life podaje tak jak zalecają i pisze ze podnosi sie do 0,5mg/l u mnie cały czas jest 0,25mg/l myśle ze jest ok
Mikro tez z easy life profito leje tak jak zalecają

Zmierzę jeszcze to no3 przed podmiana w sobotę albo niedziele i zobaczę czy cos spada, ja nie wiem może mam złe testy z sera no3 jak myślicie? I dziwi mnie to ze nawet w wodzie RO no3 wynosi 15mg czy to jest normalne?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

W wodzie z RO, NO3 powinieneś mieć 0. Jeśli jest inaczej, to albo test jest do wyrzucenia, albo membrana w filtrze do wymiany. Spróbuj zmierzyć innym testem u kogoś innego. Wtedy wszystko będzie jasne.

Mierzysz PO4? Ile wynosi stężenie zaraz po podmianie, a ile przed. Dobrze zrozumiałem, że PO4 w ogóle nie podajesz?

Nie prawdą jest, że potasu możesz lać więcej. Zrodził się ten mit nie wiem gdzie i do tej pory jest powszechnie panującym mitem. Potasu podawaj dwa razy mniej niż stężenie NO3.

Co do żelaza to tak jest. Nie ma co wierzyć w to co na etykiecie jest napisane. Tzn. zachęcam do przeczytania, bo jakiś punkt wyjścia jest potrzebny, ale to już musisz doświadczalnie. I test nie zawsze też pokazuje wiarygodnie. Ogólnie jeśli wszystkie makro są na swoim miejscu (tutaj potrzebne są testy), to wtedy zacznij kombinować z żelazem.

Profito lej jak producent każe.

Poza tym masz same roślinne świetlówki. To nie tak ma być. Świetlówki roślinne, to tylko uzupełnienie, a nie główne oświetlenie.
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

no tak PO4 nie leje bo jak mierzylem to po podmianie mam 0.8mlg/l, podmiane tak jak pisalem robilem w niedziele wczoraj mierzylem to PO4 bylo 0.4mgl/l wiec spada zmierze jeszcze jutro i zobacze ile bedzie, jak nie bedzie nic to bede wiedzial ze w ciagu tygodnia rosliny jedza wiecej jak 0.8mgl/l wiec bede musial podac PO4 i dobrac stosunek do NO3.
Co do potasu to podaje 2 razy wiecej jak zalecane ale to i tak powinno podniesc go o 8mgl/l na tydzien jesli jest tak jak pisze producent a niby zalecane stezenie to od 20-30mgl/l. A jesli chodzi o testy to nie mam mozliwosci zrobic u kogos innego bo nie mam tutaj znajomych akwarystow (mieszkam w londynie) chyba bede musial kupic nowe testy na NO3, jakie polecacie? Z mikro to narazie nie bede zbyto kombinowal bo nie mam testow wiec bede laj tak jak pisze producent, najpierw chce dobrac odpowiednie stosunki makro, ze swiatlem tez narazie odpuszcze mysle ze to nie jest jakis wielki problem majac takie swiatlo, co2 tez podaje z butli i na tescie mi pokazuje ok, mierzac ph i kh to chyba tez jest ok

dziekuje za wszystkie rady


ps. czy mozliwe ze bylaby to wina membrany skoro PO4 jest 0, kh 0, Fe0 0, tylko NO3 15
Ostatnio zmieniony 01 paź 2014, 21:53 przez Krzysiek2908, łącznie zmieniany 1 raz.
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Krzysiek2908 pisze:mieszkam w londynie
No to fajna Wólka
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

no mam tak napisane bo tam sie urodzilem :)

ps. zmienie
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Czy to Wólka Niedzwiedzka
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

Tak wolka niedzwiedzka :) a co moze bywasz tam?
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Nie bywam ,ale jak hodowałem gołębie wysokokotne to jeździłem na pokazy do Sarzyny i po gołębie do Brzózy Królewskiej
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

o widzisz golebie powiadasz tez kiedys mialem kilka sztuk :) pocztowe,
Brzóza 6km odemnie

ok ale chcialbym powrocic do tematu, moze polecilbys mi jakies dobre testy na NO3, napewno doswiadczenie masz wysokie prowadzadz 2 akwa :)
debrzyna
Posty: 2931
Rejestracja: 11 mar 2011, 18:18
Imię: Janusz
Lokalizacja: Puszcza Sandomierska
Akwarium: 350, 250
Płeć:
Wiek: 73
Kontakt:

Post autor: debrzyna »

Ja używam Jbl . Nie czytałem złych opini na ich temat Tylko nie poprawiaj sposobu ich wykonywania Znam takich co z oszczędności robia test w 5ml 1 miarka i 3 krople i wtedy są zdziwieni co sie dzieje z NO3
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Zapamietaj jedna rzecz nie ma dobrych testow czy to NO3 czy innych kropelkowych.

Najlepszymi testerami sa rosliny i staraj uczyc sie czytac z roslin to zaprocentuje w przyszlosci.

Powiem Ci jak kiedys porownywalem wszelakie testy kropelkowe z fotometrem...za glowe sie zlapalem.

Zeby nie bylo,wybor nalezy do kazdego z osobna.
Krzysiek2908
Posty: 40
Rejestracja: 13 lis 2013, 15:57
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Londyn
Akwarium: 140l
Płeć:

Post autor: Krzysiek2908 »

No ja wiem ze nie ma testów 100% wiarygodnych, ale warto mniej wiecej sie zorientować co jest w wodzie:)
I tak jak piszesz zwracają szczególna uwagę na rośliny ale wiesz nie jest to takie łatwe.
Zakupie testy z jbl powiem tak mam na PO4 z jbl i wydaje mi sie ze jest ok
Zobaczymy spróbuje utrzymać te stosunki makro i wtedy zobaczę jak to wszystko działa i czy bedzie ok a jak nie to bede musiał cos kombinować :)

Dzieki za wszystko
macek.g
Mecenas
Posty: 321
Rejestracja: 25 lis 2010, 15:37
Imię: Marek
Lokalizacja: UK-Debica
Płeć:

Post autor: macek.g »

Jeszcze jedno skoro ph-7 kh-7 to bardzo malo podajesz CO2,wrecz znikomo,z tego co podajesz mozna wyciagnac sporo wnioskow,jesli masz tyle swiatla to u ciebie poprostu rosliny gloduja z braku wegla i skladnikow pokarmowych.

Oczywiscie mozemy gdybac jaki rodzaj stosujesz oswietlenia,ale jesli jest to wartosc okolo 100 umoli przy podlozu... .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”