Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dozownik nawozow Dennerle Dosator

Jak to działa? Po co? Jak dobrać? Jaki producent?

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Dozownik nawozow Dennerle Dosator

Post autor: tom.pol »

Czy ktos z was uzywal / uzywa do dzis w/w dozownik

Jestem ciekawy dzialania tego dozownika zarowno z nawozami Dennerle jak i nawozami innych firm .

Firma Dennerle na stronie portalu spolecznosciowego opisuje w ten sposob metode dzialania dozownika ...
... cyt
" Różnica gęstości powoduje, że nawóz jest wypychany do góry i spada kropla po kropelce do akwarium. "

A co jak zrobie podmiane i gestosc wody sie zmieni ???

Moze ci co uzywaja lub uzywali tego dozownika podziela sie uwagami ?
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

wrzuć link do tego dozownika
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Zwykle na forach zabronione jest linkowanie zewnetrzne
Jako ze wlasnie wychodze do pracy i nie mam czasu przegladac regulaminu wrzucam pelna nazwe dozownika do "wygooglowania"
dennerle dosator
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

tom.pol pisze:Zwykle na forach zabronione jest linkowanie zewnetrzne
To na przyszły raz prosimy o wrzutkę linku ;)
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Dzięki...
Znalazłem nieco większy opis w sklepie: http://www.sklepdennerle.pl/pl/p/DENNER ... ow-HIT/742

Hmmm. Nie znajduję dokładnych szczegółów konstrukcyjnych a oglądając samą rurkę kojarzy mi się to nieco z "perpetum mobile".
Dosator działa na zasadzie osmozy. Na skutek zamontowanej membrany półprzepuszczalnej nawóz &#8222;wędruje&#8221; do akwarium przez rurkę, popychany przez wodę.
Według mnie nie jesteśmy w stanie zapewnić jednakowego wypływu nawozu w czasie a jeszcze nawóz jest coraz bardziej rozcieńczony więc nawożenie z czasem spada.

Zapewne jest to wszystko tak przetestowane, że działa, przynajmniej jakiś czas i moje obawy są nieuzasadnione. Najkrótszy okres to dla jakiegoś tam wariantu to 7 dni a dla innego 4 tygodnie (wg opisu producenta) więc dawałoby radę to przeżyć jeśli procedura napełniania nie powodowałaby utraty szczelności (po której urządzenie nie mogłoby działać).
Osmoza to zjawisko przepływu roztworu o mniejszym stężeniu (np. czystego rozpuszczalnika - tu wody) do roztworu o dużym stężeniu. Stąd nawozy muszą być mocno skoncentrowane. Przepływająca woda zwiększa ilość nawozu i wtedy nawóz wypływa ze szczenie zamkniętego pojemnika. Widać, że nawóz się rozcieńcza i kolejne porcje wypływającego nawozu będą bardziej rozcieńczone. Przez to zmienia się barwa nawozu co jest wizualnym wskaźnikiem tego czy trzeba wymienić wkład. Jeśli jest tak jak pisze, że nawóz z pomarańczowego robi się bezbarwny to chyba ostatnie porcje nawozu nie powinny nawozić w ogóle.
Zabezpieczałaby temu jakaś elastyczna przegroda i podział rurki na część osmotyczną i transportową - pomysł do zastosowania przez producenta..
Kwestia jak bardzo może się rozcieńczyć nawóz i czy ma to przełożenie na nawożenie. Na oko pojemnik wygląda na malutki - na oko 30 ml a więc gdy popłynie np. 10 ml to nawóz rozcieńczy się z grubsza o 1/3. Wraz ze zmniejszeniem różnicy stężeń malej też szybkość przenikania wody przez przegrodę. Sumarycznie woda dostaje coraz mniejsze ilości nawozów. Jest tam niby tester momentu w którym urządzenie przestaje działać więc pewnie jest to przez firmę wypraktykowane ale budzi to jednak moje jakieś obawy. Membrana zapewne będzie działać idealnie przez pewien moment a potem zostanie przytkana glonami, czy pyłem. Wydajność nawożenia spadnie. Obawiam się, że reklamowe nawożenie akwariów 300 l u mnie mógłbym między bajki włożyć. Przy nawozach makra nie byłbym w stanie zrobić roztworów o tak dużym stężeniu. Przy małych baniaczkach może się to jednak sprawdzić.

To są tylko moje przemyślenia i jeśli się nie sprawdzą bo będę więcej niż zadowolony. Pomysł jest ciekawy i wart dopracowania. Chętnie bym przetestował takie urządzenie, ale kupować nie będę.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Ciekawi mnie na tej stronie facebooka wpis ktorego dokonal (jak sadze) przedstawiciel Dennerle ...
cyt. ".... Różnica gęstości wody powoduje, że nawóz jest wypychany do góry i spada kropla po kropelce do akwarium. ... "

Jestem zaciekawiony jak to sie ma do podmian wody ?

Ja chyba sie skusze na ten "sprzecik" jednak zrobie tak by nawoz nie wpadal do wody tylko bede go zbieral przez dobe do strzykawki co 24 godziny zmieniajac strzykawke .
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 49
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

moje pytanie czysto techniczne (i konkretne), w którym momencie ta membrana obrośnie glonem lub zatka się tak że urządzenie będzie kompletnie bezużyteczne? bo jeśli po miesiącu to jest jednorazówka

mnie to zakrawa na chłyt makertingowy :) i to działający (znaczy napędzający klientów ze względu na piękny opis)

jak ktoś to zakupi niech da znać na nie mam na razie akwa więc nie ma na czym testować a do mojej 30l bańki z gupolami szkoda cokolwiek podawać

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 paź 2014, 9:52 przez mirekkon, łącznie zmieniany 2 razy.
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

I wtedy będzie dobry test.
Jakby membrany były jednorazowe i tanie to odpadł problem z zatykania membrany.

Jakby dozownik był podzielony na część nawozową i część roboczą to by nie było rozcieńczania nawozu (a np. w części roboczej wsypywało by się zwykłą sól która jest tania) jednak pojawił by się problem z szczelnością i siła osmotyczną konieczną do pchania tłoczka.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

cyklista pisze:jednak pojawił by się problem z szczelnością
Myślę, że dobrze dopasowane coś w stylu strzykawki tłoka i dałoby radę. Trzeba by było taki pomysł przetestować bo obecny mi się nie podoba właśnie z powodów rozcieńczania nawozu i spadku szybkości wkraplania w czasie.
tom.pol pisze: jednak zrobie tak by nawoz nie wpadal do wody tylko bede go zbieral przez dobe do strzykawki co 24 godziny zmieniajac strzykawke
Chętnie zapoznamy się z wynikami. Sugerowałbym też, że jeśli miałbyś test np. Fe to mógłbyś zebraną ciecz rozcieńczać np. w 1 litrze RO (jak będzie za duże stężenie to rozcieńczyć bardziej) i zrobić testy co tydzień. Dlatego piszę o Fe bo kolor sugeruje, że to nawóz głównie mikro (makro też nie udawałoby się upchać w tak małej objętości).
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
tom.pol
Mecenas
Posty: 217
Rejestracja: 24 sty 2014, 17:11
Imię: Tomek
Lokalizacja: Z pierwszego wirażu
Akwarium: seta
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: tom.pol »

Nie moge niestety tutaj nigdzie tego znalezc
Bede musial zamowic w polsce
Tak wiec testowanie zostanie rozpoczete za jakis czas dopiero
bede opisywal co i jak dzien po dniu
Powstaje projekt <b> Third World </b> 100x40x30=120 europejskich jednostek pojemności

Ósmego dnia - Bóg stworzył ... sport żużlowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”