Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Problem z wyborem podłoża.

j/w

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Problem z wyborem podłoża.

Post autor: farban »

Witam Szanowne koleżanki i kolegów.

Mam problem z wyborem podłoża, potrzebuję pomocy, jako że przewałkowałem już doszczętnie tematy forum dotyczące podłoża w naszych zbiornikach, nie mogę się zdecydować na podłoże w swoim nowym 240 litrowym akwarium. Dodam że ma być to ogólniak z roślinami + ryby. Zastanawiam się na opcjami prosił bym o wskazanie która opcja będzie warta uwagi.

1. Bazalt + jakiś substrat pod bazaltem,
2. Żwir kwarcowy.
3. Piach Kwarcowy (tutaj mam mieszane uczucia po przeczytaniu kilku wątków na forum odnośnie stref beztlenowych oraz utrzymania czystości w akwarium).
4. Podłoże JBL Manado - posiadam w swoim krewetkarium jednak co do niego mam mieszane uczucia ponieważ po każdej małej ingerencji w akwarium robi się tornado. Zastanawia mnie fakt jak np. zachowywało by się przy kirysach które planuję w swoim akwarium (może ktoś posiada takie zestawienie?)
5. Lawa wulkaniczna - ale tutaj wyczytałem że podobno zmienia parametry wody chociaż zdania nie są równoznaczne.
6. A może jakieś inne dedykowane podłoże?

Moi mili był bym bardzo wdzięczny za pomoc w dokonaniu wyboru. A także prosił bym o inne sugestie dotyczące wyboru podłoża w moim akwa.

z góry dziękuję i pozdrawiam!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Jeżeli nie chcesz gotowych substratów i bardzo dobrze bo to ma być ogólniak lekko roślinny to ja bym wybrał:
1 jeśli jakieś rośliny będą rosły w podłożu to Bazalt+ ziemia ( zamiast ziemi może być inna podsypka znanych firm np JBL ale droższa a to samo spełnia zadanie)

2 jeśli będą tam rośliny typu anubiasy, mchy mikrozoria, z 2 krypcie to bym poszedł w zwykły żwir drobny.
Lawa czy manado czy sam bazalt będzie tak samo działało jak żwirek -kwestia wyglądu.
Dlatego iż są one obojętne i roślinom zwisa czy będzie lawa czy żwir- może być i drobny żwir z drogi jeśli się nie rozpuszcza :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Dzięki Powiedzmy że odpowiedź ToryBcia mnie ukierunkowała w kierunku bazaltu + coś pod spód. Jaka ilość substratu powinna znaleźć się pod bazaltem w 240 litrowym akwarium? Poza tym możecie mi powiedzieć coś na temat okrzemków na bazalcie? jak ogólnie wygląda sytuacja z tym dziadostwem? A może jeszcze ktoś coś podpowie?

pozdrawiam i dziękuję!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Warstwa ziemi pod bazaltem powinna wynosić ok. 1 - 1,5 cm. Choć Diana Walstad w swojej książce pisze o warstwie 2,5 - 4 cm, to myślę, że z tak grubą warstwą mógł byś mieć problemy. Ziemię ubij i wysyp na nią żwir lub bazalt o granulacji 2-4mm. Warstwa żwiru ok. 3 - 4 cm.

Co do okrzemek ciężko mi cokolwiek powiedzieć.
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Mirro pisze:Warstwa ziemi pod bazaltem powinna wynosić ok. 1 - 1,5 cm. Choć Diana Walstad w swojej książce pisze o warstwie 2,5 - 4 cm, to myślę, że z tak grubą warstwą mógł byś mieć problemy.
kurcze nie mam coś przekonania do tej ziemi :/ kiedyś w małym akwarium miałem ziemię i dużo ubitego żwiru cały czas wypływało mi na wierzch jakieś świństwo.
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

To może ja się wypowiem. Pierwszy raz stawiałem baniak na ziemi ogrodowej. Przyrosty niesamowite, wszystko pięknie ładnie tylko popełniłem błąd. Jak odmulałem wyciągałem ziemię z pod żwiru i miałem nie stabilne parametry + glony (po prostu dałem go za mało). Zrobiłem restart z ciekawości na sklepowym substracie JBL AquaBasis. Jestem zadowolony aczkolwiek przyrosty mniejsze i wolniejsze (po prostu uczę się tego substratu). Porównanie ??? Jak będę robić kolejny restart wiem, że na pewno użyje ziemi i nie popełnię tego samego błędu. Praktycznie to samo, a cena kolosalna, ziemia 3 zł 20 L z biedronki, JBL 50 zł za 5,4 L. Nie bój się ziemi i to szczerze Ci piszę, nie będziesz żałować ;) Zobacz mój baniak na ziemi i jak rosły rośliny :mrgreen:
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Jeżeli chodzi o rośliny to najlepiej wspominam zestaw jbl auqabasic + bazalt. Jakieś dwa lata miałem akwarium na tym i było ok. Potem była amazonia, ten temat pomijam. Wróciłem do bazaltu + ziemia ogrodowa i to była dla mnie porażka. Nie walczyłem z glonami, ale rośliny jakoś rosnąć nie chciały. Męczyłem się pewnie ze dwa lata tak, kombinując z nawożeniem, światłem itp. teraz mam sam piasek i jest ok, ale roślin w podłożu też już nie ma ;)
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

I w tym momencie mam mętlik w głowie na co się zdecydować ;) ile używających tyle opinii... Ktoś jeszcze podrzuci jakieś sugestie?
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
misiekdz
Posty: 526
Rejestracja: 27 maja 2013, 14:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 160l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: misiekdz »

Rośliny na ziemi nie chciały Ci rosnąć ??? Jesteś chyba pierwszą osobą z takim przypadkiem
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Istotnie jak dla mnie ziemia to świetne podłoże byle by tylko nie wylazła z pod bazaltu. Ja używałem(aktualnie próbuje na podłożu aktywnym) od zawsze mieszaninę 1/3 kwaśnego torfu i resztę nie przesadnie żyznej zwykłej ziemi z kretowiska.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Tylko trzeba obsadzić całe dno roślinami. Inaczej nie ma to sensu.
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Dzięki wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi, jednak mam jeszcze kilka wątpliwości, generalnie

1.
Mirro pisze:Tylko trzeba obsadzić całe dno roślinami. Inaczej nie ma to sensu.
jak to całe? miejsce w miejsce? i dla czego inaczej nie ma to sensu?

2. Pytanie jeśli chodzi o ziemię? zwykła ogrodowa z worka? taka jak do kwiatków? czy trzeba najnormalniej w świecie pójść i ukopać?

3. Trzeba coś jeszcze robić z tą ziemią? bo czytałem coś o mineralizacji? (konieczne to jest?)

4. Co do bazaltu to macie jakieś sprawdzone źródła? Sklepy, sklepy online, aukcje? a może gdzieś indziej?

dzięki za odpowiedzi pozdrawiam!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

2, może być z worka ogrodowa, do kwiatów, ja uzywałam do kaktusów, ale podobno najlepsza jest z kretówki :)
3, nie trzeba, ja wsypywałam prosto z wora, trochę przebrałam żeby grud i kakichś brudków nie było, ale bez przesady ;)
4, dużo ludzi bierze z firmy KwarcSystem w Rudna Mała 47.
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ad.1. No może nie aż tak, żeby miejsca nie było. Jak rośliny zaczną się rozrastać, to ich korzenie zajmą całe podłoże. Chodzi o to, żeby rozplanować rośliny tak, żeby w każdym miejscu w podłożu były w przyszłości korzenie roślin. Nie wiem czy jasno pisze. Chodzi o to, żeby nie pozostawiać dużych placów dna bez roślin. Żeby obsadzić jak najgęściej. Z czasem usuniesz te, które Ci się nie podobają lub te, które słabo rosną.

A.4. Rzeszowiacy i okoliczni kupiuą w
kosteczka pisze:KwarcSystem w Rudna Mała 47
Może gdzieś pod Krosnem też jest podobna firma. Bo w zoologu to pierońsko drogo.
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Chodzi o to, żeby rozplanować rośliny tak, żeby w każdym miejscu w podłożu były w przyszłości korzenie roślin. Nie wiem czy jasno pisze. Chodzi o to, żeby nie pozostawiać dużych placów dna bez roślin. Żeby obsadzić jak najgęściej.
Właśnie średnio rozumiem, mógł byś wytłumaczyć dla czego jak najgęściej? ale zaczynając od początku bo myślę to zrobić tak: obsypać do okoła dno akwarium,tak żeby do okoła szkła był bazalt, na wysokość powiedzmy 2 - 3 cm, potem w środek ziemia, i dopiero na to właściwy bazalt do wysokości 5 - 6 cm. i dobrze ubić to wszystko? dobrze kombinuję?

p.s. 1 kg bazaltu o frakcji 2-4 mm 1,75 zł uczciwa cena czy zdzierstwo?
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”