Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Prośba o korektę

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
przemol07
Posty: 15
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:36
Imię: Przemek
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Prośba o korektę

Post autor: przemol07 »

Witam
Za kilka dni chcę zacząć wprowadzać powoli obsadę do mojego baniaczka. Coś tam sobie wymyśliłem i proszę doświadczonych akwarystów o rady i ocenę czy może tak to wszystko funkcjonować:)
akwa - 112l
filtr - eheim 2215 (wkłady 2xgabka, 2xceramika i zeolit)
oświetlenie 2x18 + 2x24 (aktualnie z uwagi na nagrzewanie wody używam tylko 2x24)
temperatura 25-26,5 stopni (grzałka 100w eheim jager - nie używam)
Podłoże: czarny żwirek 3-5mm
Parametry wody:
PH - 6,8-7
KH - 6
GH - >7d
Rośliny:
kilka paproci, żabienica, kryptokoryna, nurzaniec, ludwiga i kilka których nazw nie pamiętam łącznie około 15 sztuk)
dwa korzenie (jeden porośnięty mchem)
Planowana obsada:
15xNeon czerwony
2x Pielęgniczka Ramireza
5x Otosek
kilka krewetek Red Cherry
Pytania:
Czy mogę ewentualnie jeszcze coś dodać?
Ile krewetek?
Co myślicie żeby wrzucić jeszcze jakąś Ampularię lub helenki?
W jakiej kolejności wprowadzać obsadę?
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3446
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Jak dla mnie obsada poprawna. Ślimaki możesz dodać. Helenki zjadają też ampularie ;) Krewetki dodał bym na końcu jak akwa zarośnie, bo ramirezy będą na nie polować.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Wszystko wygląda całkiem dobrze z jednym tylko zastrzeżeniem. Po co Ci takie oświetlenie, skoro nie planujesz hodowli roślin? Będziesz miał tylko glony.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Czy mogę ewentualnie jeszcze coś dodać?
W zupełności wystarczy to co napisałeś.
Ile krewetek?
ile Ci pasuje ;) krewetki to dobra ekipa sprzątająca więc nie musisz się martwić że będzie za dużo, no chyba że Ci się później zaczną mnożyć ;)
Co myślicie żeby wrzucić jeszcze jakąś Ampularię lub helenki?
helenki spokojnie możesz wrzucić, to super ślimaczek
W jakiej kolejności wprowadzać obsadę?
spokojnie helenki, krewetki neony ramirezki i chyba na końcu wpuściłabym otoski, bo wydają się najbardziej delikatne. A zamiast otosków możesz też pomyśleć nad rybką Babki z Rodzaju Stiphodon

[ Dodano: 2014-10-21, 07:38 ]
Dobrze kolega Mirro zaznaczył. Stanowczo za dużo światła na takie warunki, chyba że zdecydujesz się dać pod żwir np. ziemię, to wtedy zmienia kolej rzeczy ;)
Pozdrawiam - Kaśka
przemol07
Posty: 15
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:36
Imię: Przemek
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: przemol07 »

Oświetlenie może i jest duże ale tak jak pisałem używam TYLKO 2x24w. czy to też za dużo?
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

przemol07 pisze:używam TYLKO 2x24w. czy to też za dużo?
To też jest za dużo w tej sytuacji. Jeśli nie masz roślin, to nawet jedna świetlówka 18W by wystarczyła.

Właśnie. Opisz może jaką obsadę roślinną planujesz, bo w pierwszym poście nic na ten temat nie ma, dlatego przyjąłem, że roślin nie będzie. A rośliny to bardzo ważna kwestia, która decyduje o tym jakie podłoże zastosować i jakie oświetlenie.
przemol07
Posty: 15
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:36
Imię: Przemek
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: przemol07 »

Wykaz roślin jakie mam w akwarium umieściłem w pierwszym poście;)
Naczytałem się że takie podłoże jak mam w akwa nie nadaję się dla Ramirezek i np. kirysków
Nie chcę zmieniać tego podłoża a zrobić jakiejś plaży czy wysepki z piasku też nie będę umiał.
W związku z powyższym chciałbym poddać pod ocenę drugą obsadę którą brałem pod uwagę:

Prętnik karłowaty 1=2
Piskorek Kuhli x5
Razbora (Hengla,Galaxy lub Klinowa) x15
Awatar użytkownika
karoltbg
Posty: 13
Rejestracja: 28 paź 2010, 18:24
Imię: Karol
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: karoltbg »

Takie podloże (najpewniej jest to grys/kruszywo bazaltowe o drobnej frakcji) nie za bardzo się nadaje dla pielegniczek jak np. Twoje Ramirezy lub kiryski, ponieważ te i te lubią grzebać w podłożu i przesiewać je przez skrzela, a taki grys ma często ostre krawędzie o które mogą sobie pokaleczyć pyszczki no i jest za gruby. Z wymienionych przez Ciebie w ostatnim poście prętniki i razbory mogą zostać. Z reszty w pierwszym poście rezygnujesz? Tzn chodzi mi o neony, bo otoski odradzam z tego samego względu co wyżej wymienione, tak samo jak piskorki - one lubią się zakopywać w piasku, dlatego też mogą pokaleczyć swoją skórę o bazalt.
Obecnie: 200l CW Ameryka południowa (Dicrossus filamentosus 2+3)

"Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych." Richard P. Feynman
przemol07
Posty: 15
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:36
Imię: Przemek
Lokalizacja: Katowice
Płeć:

Post autor: przemol07 »

Decyzja podjęta:)
Zamówiłem ryby na przyszły czwartek także myślę ,że 4 tygodnie dojrzewania będzie dla nich ok.
Prętnik karłowaty 1+2
Razbora Borneańska lub Espei x20 ( w zależności co przywiozą z giełdy)
Otosekx5
krewetka amanox5
ampulariax1
I pytanie w jakiej kolejności wpuścić?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”