Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Cegła

Co na dno akwarium, aby rośliny dobrze rosły? Jakie ozdoby aby wyglądało to naturalnie?

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Cegła

Post autor: wisłok »

Kombinuje
nad wystrojem kreweciarni, do aranżu pasowała by mi czerwona lawa.
Jednak ma jedną zasadniczą wadę, otóż bywa że zmienia parametry wody,
nadto trochę kosztuje ale to jest do przełknięcia.
Tak mi do głowy przyszło że może by się ją dało zastąpić połamaną cegłą.
Tylko nie wiem czy takowa nie będzie oddawać czegoś do wody.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

W którejś książce akwarystycznej, było takie zdjęcie, gdzie w akwarium dla pyszczaków użyta była cegła, taka w stylu pustaka "maxa". Pyszczaki miały w niej kryjówki, a na tym wszystkim rósł anubias. Dlatego sądzę, że w użyciu cegły nie byłbyś pionierem i cegłę da się wykorzystać. Co do tego czy by coś wydzielała, to chyba sprawa indywidualna pojedynczego egzemplarza, a dokładniej materiału z którego jest wykonany. Mimo wszystko przed włożeniem przez kilka dni przetestowałbym parametry wody, w której umieszczona byłaby cegła.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Żadne odkrycia mi się nie marzą, zresztą wyobraźnia akwarystów nie zna granic i chyba wszystko co było możliwe już kiedyś trafiło do akwarium. Nie bardzo mam czas na eksperymenty, ale jak będzie trzeba to się spróbuje czy się nada.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

wisłok pisze:ombinuje
nad wystrojem kreweciarni, do aranżu pasowała by mi czerwona lawa.
A po co tak kombinować?- to nie ma Tobie pasować tylko krewetkom, mi by pasowały altumy do 60 litrów no ale... wiesz co :P

Pod jakie krewety? Rozumiem davidi?
Gdzieś już czytałem o podłożu zarówno z cegły jak i lawy- ktoś miał na innym forum.
Sam kiedyś stosowałem i cegłę do akwarium właśnie z malawi i tangą lecz tam wiadomo jeśli coś odda to nic się nie dzieje- zawsze to na +.
U krewetek nawet bardzo małe oddawanie niezauważalne dla testów będzie Ci podnosić przewodność więc cegłę bym pod tym kontem sprawdził.
No i zależy jaka to cegła- gdzies czytałem że lepsze są starsze cegły ze względu iż jak je produkowano nie było tyle chemii co dziś a nawet jeśli była to już się ulotniła przez lata- ale to usłyszane tyko :)

A sprawdzałeś manado ? też ma kolor trochę dziwny marsjański jak dla mnie :mrgreen:
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Arreczeq
Posty: 760
Rejestracja: 16 maja 2013, 22:30
Imię: Arek
Lokalizacja: Wrocław
Akwarium: 1.1 kl :)
Płeć:
Wiek: 56

Post autor: Arreczeq »

Jak cegła to klasa min. 150; szukaj na składzie o jednolitym kolorze, przy stuknięciu młotkiem powinna wydać "metaliczny dźwięk" co oznacza, że jest dobrze wypalona.
Słabo wypalona cegła z czasem ulegnie rozpadowi (popęka) w wodzie ( min. kilkanaście lat)
Nic takiego 258 gal - w kierunku Hameryki South
http://images77.fotosik.pl/514/2f437038d6d62878.jpg będzie lepsze
RO za 100 zł to też RO tak jak Syrenka to też samochód z nazwy...

KCN - najlepsze źródło potasu
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Jak wszystko wypali, to już widzę na portalu alejaja przeróżne cegły ( a`la ADA )

Będzie - kup pan cegłę :)
jeery
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2013, 10:58
Imię: Jurek
Lokalizacja: Rzeszów/ Świlcza
Płeć:

Post autor: jeery »

Jak duży kawałek lawy jest Ci potrzebny? Może coś się znajdzie.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Aranżacja już stoi i ostatecznie zrezygnowałem z cegły jak i lawy. Powód cegła bruździła KH I pH.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

wisłok pisze:Aranżacja już stoi
To widzimy się w dziale galeria ;)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
karoltbg
Posty: 13
Rejestracja: 28 paź 2010, 18:24
Imię: Karol
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: karoltbg »

Cegły są zbudowane z gliny, a wiadomo, co obszar, to inny skład mineralny. Generalnie nie powinny bardzo wpływać na parametry ze względu na skład - minerały ilaste (często mogą być sorbentami ;) ), piasek, związki żelaza, manganu i glinu, inne. Czasami jednak, w zależności od terenu, mogą zawierać domieszkę węglanu wapnia. Warto przed włożeniem polać je jakimś słabym kwasem, np. solnym, octem czy sokiem z cytryny. Jeśli będą pojawiać się bąbelki gazu - cegła zawiera węglan wapnia, więc będzie wpływać na twardość i pH. Najlepiej, nawet kiedy nie 'burzy' z kwasem - wymoczyć cegłę przez jakiś czas w często zmienianej wodzie.

Wisłok - "czerwona lawa" nie powinna wpływać na parametry. Nie zawiera CaCO3, dolomitu i innych tego typu soli. No chyba, że jest czymś zanieczyszczona podczas przechowywania, lub to nie jest prawdziwa lawa.
Obecnie: 200l CW Ameryka południowa (Dicrossus filamentosus 2+3)

"Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych." Richard P. Feynman
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Kojarzysz co jest w białych wykwitach na cegłach? Czasem jak jest zbyt niskiej jakości to potem pojawiają się wykwity a często taka cegła się łuszczy. Tak z ciekawości bo chemia budowlana u mnie w powijakach...
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
karoltbg
Posty: 13
Rejestracja: 28 paź 2010, 18:24
Imię: Karol
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: karoltbg »

Też nie mam pojęcia o chemii budowlanej, mogę się tylko domyślać, ale za to w kwestii geologii/geochemii/mineralogii/petrografii mogę pomóc jak będzie trzeba ;) . Musiałbym zobaczyć te 'wykwity', ale celuję na właśnie wytrącenia węglanu wapnia, ewentualnie gipsu. Łuszczenie to efekt właśnie wzrostu kryształów minerałów, które krystalizują w pęknięciach cegły.
Obecnie: 200l CW Ameryka południowa (Dicrossus filamentosus 2+3)

"Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych." Richard P. Feynman
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

SDD pisze:W którejś książce akwarystycznej, było takie zdjęcie, gdzie w akwarium dla pyszczaków użyta była cegła, taka w stylu pustaka "maxa".
"Akwarium moje hobby" Hans J. Mayland z 1992r. Sprawdzałem przed chwilą ;]
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Budowlańcy mówili, że to sól wynikająca z brudnej gliny i myli to Karcherem :) - wymycie pomogło, ale po jakimś czasie cegły się rozsypały. Pewnie wynikało to ze zbyt niskiej temperatury wypalania i przez to możliwe było wymywanie składników i późniejszy wzrost kryształów, ale to tylko przypuszczenia oczywiście.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
karoltbg
Posty: 13
Rejestracja: 28 paź 2010, 18:24
Imię: Karol
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Płeć:

Post autor: karoltbg »

sól, w sensie chlorek sodu odpada, ale to nie ma znaczenia w konwersacji ;) lepiej takich cegieł nie używać, poszukać ładnych, o jednolitym ubarwieniu i strukturze.
Obecnie: 200l CW Ameryka południowa (Dicrossus filamentosus 2+3)

"Nikt nie rozumie świata w którym żyje, ale jedni są w tym lepsi od innych." Richard P. Feynman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Podłoża i ozdoby”