Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w ustabilizowaniu zbiornika

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

Melkor
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2011, 19:52
Imię: Rychu
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Pomoc w ustabilizowaniu zbiornika

Post autor: Melkor »

Cześć, zwracam się do Was z prośbą o kilka porad dzięki którym mój zbiornik w koncu będzie miły dla oka. Tak więc od początku, zbiornik do kostka na krewetki 20l, filtr z zestawu Aquael Pat mini, dwie lampki 11W ( jedną dołożyłem). Obsada to narazie 3 neonki, hellenka i 3 red cherry. Z roślin mam mech taiwan moss oraz anubiasy. Sęk w tym że mimo doś częstych podmian wody ( bynajmniej raz w tygodniu po około 5-7 l) woda po 2-3 dniach nie jest już taka klarowna. Dodatkowo męczy mnie inwazja ślimaków, z którymi helenka sobie w pojedynkę nie radzi. Parametry wody są w normie. Czy warto przystąpić do podawania CO2 do takiego zbiornika? Czekam na wszelkie rady pozdrawiam.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

22W na 20L to nie przypadkiem za dużo ?
1 sztuka Helenki nie poradzi sobie ze ślimakami ,wpuść z 5 sztuk to efekty na pewno będą widoczne :)
Załatw sobie rogatka ,to na pewno pomoże w stabilizacji zbiornika :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Uj...
1. Wymień filtr na jakąś kaskade, na wlot rurki zasysającej załuż gąbkę o drobnych porach, to samo do jej wnętrza. Ten pat mini ma ciut małą objętość medium filtracyjnego.
2. Dwie lampki to przesada zredukuj do jednej, przy takim oświetleniu nie dziwne że masz problemy z mętną wodą, czyli na 90% glonami.
3. Neony to zły wybór do takiego litrażu, zresztą dla jakiegokolwiek z nano gatunków ryb minimum to 30l. wpuść sobie więcej RC i jeszcze powiedzmy 2 helenki.
4. CO2 sobie daruj do niczego nie jest w tym przypadku potrzebne, a może tylko zaszkodzi.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Z rybek to ewentualnie jednego bojownika. Neonki oddaj. Dołóż Helenek i roślin, światełko o połowę za mocne, wystarczyłaby lampka Aquael 9W. Co rozumiesz przez parametry wody w normie? Masz jakieś testy?

[ Dodano: 2014-10-31, 15:36 ]
Wody też za dużo podmieniasz - jak dla mnie 4l max.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

Wdg mnie pat mini może być :)
ja bym go nie zmieniał zwłaszcza w 20L baniaczku :)
Gąbkę wystarczy zmienić na drobniejszą i po temacie :)
ja mam Pat mini w 30L i jest ustawiony na 1/3 mocy bo pralkę mi robiło :)

Co do neonów to myślę że 7 sztuk spokojnie sobie poradzi w 20L akwa ,lecz lepiej dla nich by było 30L :)
Miały by lepiej niż w 20 :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

VeJeK ręce opadają. Już jakiś czas masz akwarium a widzę że dalej nie rozumiesz jak to wszystko działa. Koledze doradzam większy filtr nie po to by rybki miały klub fitness w akwarium lecz by zwiększyć możliwości filtracji biologicznej. Takie akwarium dla tylu neonów, spory ale ty sugerujesz by kolega pastwił się nad rybami. Dla najmniejszych n. simulans minimum to 50l. Bojownik, w ostateczności mógł by być ale będzie skutecznie polował na krewetki.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

A co do filtr to nawet na plus jest to, że kaskada zajmuje mniej miejsca w zbiorniku. Miałem pata w kostce, a teraz hula kaskada i jest o niebo lepiej. Jakies media filtracyjne do środka i gitara.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Właśnie dla tego piszę o kaskadzie, jak dla mnie poza podżwirówką to najlepszy typ filtru do nanoszkieł. ;)
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

wisłok, Każdy ma inną teorię :) Jak dla mnie może nie 7 ale 5 sztuk neonków mogło by spokojnie pływać ,nie widzę potrzeby stawiać 50L dla simulans skoro też fajnie sobie radzą w 30L :)
Co do filtra to ja wole Pat mini czy turbo 550 niż kaskadę miałem i jakoś dobrze jej nie wspominam .
W każdym bądź razie do swojego krewetkarium kaskady raczej nigdy już nie dam ,co innego do akwarium gdzie tych krewetek nie ma ,wtedy kaskada jest ok :) Ale to tylko moja opinia :)
Co do bojownika który "skutecznie" będzie polował na krewetki to tak na prawdę zależy od "charakteru" Bojownika :) Mam bojownika ,w chwili obecnej nawet wyrośniętego i nie zanotowałem spadku liczebności krewetek :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

"Teorie" może mieć każdy, ale nie każdy poprawną. Ciekawe co by było gdyby ciebie jako osobę aktywną o żywym charakterze wpakowali do pokoju 2x3m na dożywocie, dałbyś sobie radę ale... Sam sobie odpowiedz.
Co do kaskady nie wiem co masz przeciwko, jak dla mnie bije na głowe wszystkie wewnętrzne.
A bojownik cóż strat może nie obserwujesz u dorosłych kreweci co mnie nie dziwi, a jak jest z przyrostem liczby młodych?
W akwarystyce raczej nie ma miejsca na teorie i eksperymenty. Opiekujemy się żywymi zwierzętami które przecierz odczuwają cierpirnie gdy jest im źle. Jeśli ktoś nie potrafi tego zrozumieć nie powinien nazywać się akwarystą, na takich ludzi w słowniku języka polskiego zawarte jest inne określenie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
VeJeK
Posty: 873
Rejestracja: 06 mar 2014, 20:21
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L+31,5L :)
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: VeJeK »

2x3 każdy dał by sobie rade :)
Jeżeli chodzi o wzrost nowych to obserwuje cały czas młode krewecie ,nawet bojownik potrafi obok nich przepłynąć i nic sobie z tego nie robi ,ale tak jak mówię zależy od "charakteru" :)
Ps.sam siebie nie nazywam akwarystą :)
Awatar użytkownika
Mania
Posty: 174
Rejestracja: 10 kwie 2014, 17:42
Imię: Mania&Kacpe
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Mania »

I ja się włączę do tematu.
Moim zdaniem pat mini da sobie radę - ale kaskada dobrej klasy, jest o niebo lepsza z miejscem np. na wkłady węglowe,oprócz tego gąbka i wszystko poza baniaczkiem, co jest bardzo ważne przy nano zbiornikach.
Co do neonów - w takim małym litrażu to będzie męka.. moim zdaniem w mojej ~100L neony za dobrze nie miały- potrzebują duuuużo miejsca - wtedy super wyglądają dużą łąwicą - 5 czy 7 sztuk różnicy nie robi a samego efektu ławicy nie zobaczysz.

W sumie o to od zawsze chodziło w akwarystyce - żeby stworzyć naturalne środowisko które będzie cieszyło oko właściciela ale z pewną świadomością.

A z powrotem do tematu.
Tak jak koledzy pisali - więcej już się nic nie da dodać temacie.
Mniej światła o połowe, mniejsze podmianki, więcej krewetek RC, jakiś anubiasek, mikrozorium, mchy ew. rogatek.
Swoją drogą jeśli byś zaopatrzył się w większą ilość krewetek to ryby są zbędne - tak na upartego to tylko jedna rybka mi przycodzi - razbora galaxy.
Shrimps
Awatar użytkownika
motylek
Posty: 862
Rejestracja: 26 cze 2013, 7:06
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 10L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: motylek »

Jak zaczynałem akwarystykę to z akwa o pojemności 25l, w którym były Razbory Klinowe i jak powiedziałem o tym doświadczonemu akwaryście to dostałem taki opier... , że do dziś pamiętam ;) Pewnie, że czasem jest tak iż przygarniamy jakąś rybcię, która powinna pływać w większym baniaku, ale powiedzmy te kilka litrów "odstępstwa" teoretycznie nie robi jej krzywdy - teoretycznie. Sam chciałem w kostce mieć jakąś rybcię ( a raczej mój synalek ) no i były Bystrzyki Amandy w ilości 6szt - też nie był to najlepszy pomysł, więc już ich nie ma. Teraz jest parka Prętnika Karłowatego co też nie bardzo mi leży, ale akurat te rybki przeżywały totalne męczarnie, więc znalazły się u mnie. Były tak zmasakrowane, że ledwo pływały - na szczęście doszły do siebie, a samiec buduje gniazdo co drugi dzień ;) Do 20l żadnych rybek bym nie wpuszczał, no chyba, że w/w Bojownika.
Melkor
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2011, 19:52
Imię: Rychu
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Melkor »

Rozumiem ze problem z zielonym nalotem na szybach i kamieniu to sprawa m.in. Zbyt dużego oświetlenia? Waszym zdaniem nie mam co dokładać rownież co2 ?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Szkoda się pchać w koszty bo meszki i anubiasy dają sobie doskonale radę w niemal ekstremalnych warunkach, z resztą i tak chyba nic by to nie dawało.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”