Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Brązowa woda

Jeżeli nie wiesz w którym dziale pytać o swoje problemy to pisz tutaj. Każdy kiedyś zaczynał.... Jak będzie trzeba to temat przeniesiemy w bardziej stosowne miejsce.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Brązowa woda

Post autor: qntek »

Witam
Początkiem tego tygodnia zalałem akwarium 80l, w którym pod żwirem umieściłem ziemię ogrodową o grubości warstwy ok 3cm. Dużą część zbjiornika zajmuje korzeń, uprzednio wygotowany w roztworze soli i przez 2 tygodnie moczony w wiadrze z codziennie wymienianą wodą.
Moim problemem jest szybko barwiąca się woda, taka słaba herbatka. Zakładam, że z czasem woda się wyklaruje. Chciałbym jednak jak najczęściej móc podmienić ok 30l wody by niwelować kolor. Jak często mogę to robić by zbiornik mógł spokojnie dojrzeć?
Czy barwienie wody może być spowodowane przez ziemię? Przykrywa ją ok 4-5 cm warstwa żwiru.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Ziemia może barwić ale bardzo powoli i tygodniowe podmianki całkowicie niwelują to zjawisko. Raczej u ciebie to nie przeważa. bakterie namnażają się w większości w podłożu i wkładach filtra więc podmieniać możesz bez ograniczeń, nawet raz dziennie (de facto tak radzą niektórzy przy starcie LT na ziemi - chodzi o usunięcie wymytych z ziemi nawozów). Zamiast częstej podmianki można włożyć węgiel aktywny.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
Sero
Posty: 562
Rejestracja: 17 wrz 2010, 8:57
Imię: Jacek
Lokalizacja: Straszęcin
Akwarium: 550l
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: Sero »

Prawdopodobnie to korzeń barwi wodę. Podmiany tak jak Jarek pisze, nie podmieniasz 100% wody.
550 DiscusTank
Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Umieściłem dzisiaj węgiel w kubełku. Czy to rozwiąże mój problem, czy też dalej konieczne będą częste podmiany wody?
Tego węgla wystarczy mi na dwa miesiące według opisu producenta, jak długo korzeń może barwić wodę? Mam nadzieję, że przez ten czas woda się ustabilizuje.
Czy przez czas gdy węgiel będzie w filtrze mogę podawać carbo, czy ono też zostanie związane?
Dziękuję za poprzednie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

qntek pisze:Tego węgla wystarczy mi na dwa miesiące według opisu producenta
Jak ja lubie takie bajki, może by tak było gdyby pudełko sobie rozporcjować i wymieniać węgiel włożony do kubła co 7 dni, lub regenerować go żywicami jonowymiennymi.
Co do carbo ulegnie sorbcji na węglu i skróci jeszcze jego działanie. Nie polecam. Zastanawiam się tylko co rozumiesz przez częste podmiany wody, jeśli raz w tygodniu to jest to normalna częstotliwość przy wymianie 15-30% wody. Musisz monitorować jej zabarwienie, może węgiel wystarczy ale nie wydaje mi się żeby tak było.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Zakupiłem litrowe opakowanie, do koszyka włożyłem pół litra, a producent mówi o miesięcznej zdolności absorbcyjnej, stąd mówie o dwóch miesiącach.
Poprzez częste podmiany wody mam na myśli podmianki dwa razy w tygodniu, 30-40%.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Czas adsorpcji przez filtr zależy od stężenia substancji wyłapywanej. Według mnie producent podaje (pewnie z nadmiarem) czas działania przy akwarium bez problemów. Tak więc po prostu się zobaczy ile da radę. Kiedyś litrowy wkład wystarczył mi na mój korzeń. Po 2 miesiącach już nic widocznego nie wypuszczał.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka słodkowodna”