Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kwaśne kationity jonowymienne czy mogą zastąpic RO?

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Kwaśne kationity jonowymienne czy mogą zastąpic RO?

Post autor: wisłok »

Po Zoobotanice przez Jogiego_18 i Sephera co jakiś czas męczy mnie morska kostka. Tylko po wodę demineralizowaną nie chce mi się co tydzień latać, a RO z przyczyn technicznych u mnie nie wypali.
Wiem że żywice jonowymienne nie dają tego co filtr RO ale może to wypali, ktoś próbował?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
grzeniu
Posty: 1362
Rejestracja: 14 lis 2010, 22:16
Imię: grzegorz
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 2500l w biegu
Płeć:

Post autor: grzeniu »

Nie wiem czy o tej samej żywicy myślisz co ja ale jeśli tak to po filtrze RO prawie zawsze używa się jeszcze żywicę. A tak bez filtra to raczej kiepski pomysł bo żywica sie będzie bardzo szybko zapychać i do wymiany a tania nie jest.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Krzyśku a co z morszczyzny w takim litrażu chciałbyś trzymać? Jakbyś chciał o tym pogadać daj znać ;)

Wracając do tematu zgadzam się z Grześkiem - taki zabieg raczej nie ma sensu :( No ale do takiej kostki zbyt dużo tego RO byś nie potrzebował a dobra dusza jakaś z forum zawsze Cię podratuje taką wodą :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

W prasie znalazłem przepis na regeneracje jej kwasem solnym. Podobno to działa, ale w niewielkim stopniu po każdym zabiegu malućka część zdolności do zbijania parametrów wody maleje. Dlatego zainteresowałem się sprawą. Pisał to człowiek podpisujący się przy nazwisku tytułem naukowym w dziedzinie chemi więc bajki to chyba nie są. Tyle że on to opisywał jako metodę pod małe akwaria słodkowodne, to też pytam o to tu.
Co do rozmiarów szkła jest to trochę nietypowa kostka; 35 cm w każdą stronę czyli 42l. Dalej jeśli chodzi o życie rozważam opcje z jakąś 1 małą babką, 1 stadnik żółtoogonowy lub psedo... heksafasciata(nie pamiętam nazwy, różowe w niebieskie poziome pasy) plus 1-2 krewetki debelius no i oczywiście jakieś proste korale. Obsada czysto teoretyczna dopiero będę musiał siąść i poczytać poważniej o tym. Na razie obmyślam kwestie sprzętu. Sam mam wątpliwości czy jakie kolwiek ryby będą się jakoś czuły przy tym litrażu.
Mam jeszcze inne dziwne pomysły i pytania ale to w osobnym wątku.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cyklista
Mecenas
Posty: 2101
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:10
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l i inne
Płeć:
Wiek: 51

Post autor: cyklista »

Z żywicą i jej regenerowanie jest niestety dużo problemów i nie umywa się to do RO
Dla twoich 45l pewnie wystarczy ci 5 l na tydzień (albo na 2), więc jak raz pojedziesz do sklepu i kupisz sobie z 8 butelek to masz spokój z wodą na 2 do 4 miesięcy. (i możesz tego zakupu dokonywać przy okazji comiesięcznych spotkań podforakow :).

Tak naprawdę to powinieneś mieć zestaw 2 żywic do pełnego oczyszczenia wody (jedna regenerowana kwasem druga regenerowana solą) - ale to tak pamiętam mgliście z przed 3 lat jak myślałem o żywicach dla siebie)
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Jako główny prowokator wywołany do tablicy potwierdzam słowa poprzedników :)
Prosty filtr RO na Twoje potrzeby to koszt 90 zł pluś pojemnik na żywice i żywica. Bez tego nie ma co startować bo predzej czu póżniej skała odda to co zebrała wody. Jak Ci cięzko z filtrem RO to zakup u zulixa karnistry 30l i co miesiąc na spotkaniu wymieniaj jeden. Taki zapas spokojnie Ci wystarczy na funkcjonowanie takiej kostki. Zamiast korali proponuję Ci jednego bądz kilka ukwiałów w różnych kolorach i blazny do obsady. Cyrkulację załatwi kaskada lub pompa z panela jeżeli taki planujesz :)
W rzeszowie jest w sumie mało morszczaków i powiem, że można zawsze liczyc na ich pomoc bądz małe szczepki korali na początek. Obejrzyj filmy w moim temacie z dzisiaj i ocen jak wygląda krab porcelanowy, mandaryn i błazny w ukwiale.

Pozdrawiam
Artur
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”