Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Morska kostka- kilka pytań o wyposażenie.

Tutaj zadajemy pytania odnoście opinii oraz wyboru sprzętu do akwarium morskiego. W tym dziale możemy też umieszczać recenzje stosowanego przez nas sprzętu.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Im więcej czytam tym mniej rozumię. :/ Śrubunek?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

No tak :) musisz jakoś przejść przez szkło rurą, żeby było szczelnie, więc potrzebujesz śrubunek ;)

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... =0&ndsp=18
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Krzysiu czytanie czytaniem ale chwila z morszczakiem i masz wszystko wyjaśnione i pokazane co i jak na przykładzie jego akwarium :) Polecam zagadać do morszczaków w Rzeszowie bo to najlepsza lekcja jaką dostaniesz. Zapraszam do mnie ale nie wiem czy Ci się kalkuluje 100 km jechać.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

A to o to chodzi, do tej pory znałem to pod inną nazwą. Myślałem że biega o jakieś dodatkowe ustrojstwo przy odpływie.
Najbezpieczniejszym wyjściem wydaje mi się komin a że na spokoju zależy mi bardziej niż na tym kawałku dna wybór jest prosty. Cóś tam temat sumpa mam już liźnięty bo kiedyś przymierzałem się do tego w słodkiej wersji więc sobie poradzę.
Artur dzięki za zaproszenie może kiedyś skorzystam.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Krzychu do mnie masz bliżej, więc jak tylko będziesz miał ochotę zaglądaj na pogaduchy ;)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Po waszych słowach męczy mnie jednak większe szkło, olatałem się z metrem po całym pokoju z dobre półgodziny. Co bym nie zrobił przy tych słodkich 250l nic większego niż ta kostka nie wejdzie. Ale się przełamałem i zamiast 250 będzie 128l, a obok na słono będzie stało szkiełko 60x40x40cm szału nie ma ale zawsze coś lepiej.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

wisłok pisze: a obok na słono będzie stało szkiełko 60x40x40cm szału nie ma ale zawsze coś lepiej.
Szału nie ma??? Rewelacja!! tak trzymaj :)

W takim razie teraz czas na szkice akwarium, sumpa, komina, szafki, korony, lampy...ojjj będzie się działo!!! Dawaj Krzychu!! Jestem z Tobą :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Z mojej strony na start i dojrzewanie masz 6 świetlówek 24W przelatane 12 miesięcy.
Sylvania coralstar 2x
Sylvania marinestar 2x
Blau różowa
giesemann pure actinik Fioletowa.

Bedziesz mógł sobie poprzekładać i pokombinować z kolorami i po dojrzewaniu zakupic odpowiednie lub świecić tymi bo dla miekasów wystarczy spokojnie :D
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Bardzo dziękuje. :D
Ale tak szybko wszystko nie ruszy z miejsca, owszem plany snuć i je konsultować będę ale do realizacji daleka droga. No cóż puki nie znajdę sobie w końcu pracy niebardzo będzie za co nabyć ten cały grajdołek. Oby tylko koszt startu zamknął mi się w czterocyfrowej liczbie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

wisłok pisze:Oby tylko koszt startu zamknął mi się w czterocyfrowej liczbie.
Krzychu za 9999 PLN to ja nie wiem co Ty chcesz za sprzęt wsadzić do tego 96 litrowego akwarium :mrgreen:
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jak przeglądałem sobie na akwarystycznym24 i erybce ofertę to wszystko co ewentualnie będzie mi potrzebne wyliczyłem na jakieś 3-4 koła(od razu liczyłem poza szkłem i sprzętem życie, sole, oraz żywy piasek i skałę). A że zapewne nie jestem jeszcze do końca świadomy co będzie potrzebne zakładam że rachunek pójdzie w gurę.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Krzychu, korale dostaniesz na start za free. Ja się deklaruję.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Krzychu ja bym startował na martwej skale - przerabiałem już i martwą i żywą i syntetyczną i teraz tylko martwa/syntetyczna. Dużo mniej problemów z baniakiem.

Co do życia to tu masz rację - można mieć korale za 300 PLN a można i za 3000 PLN - wszystko zależy od tego co chcesz mieć i od stopnia zaawansowania sprzętu do ich utrzymania oraz czasu jaki możesz poświęcić.

Jak chodzi o skałę to w wolnej chwili się odezwij - porozmawiamy :)

Pozdrawiam
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Co rusz mnie coś zaskakuje jak nie to że syntetyk jest lepszy od żywej skały to teraz zkolei wyczytałem że sump powinien być oświetlany. Tylko jak, znaczy pytam o barwę i moc oświetlenia?

[ Dodano: 2014-12-05, 11:04 ]
No i jak długo powinno się świecić?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
jogi_18
Posty: 326
Rejestracja: 27 sty 2010, 21:18
Imię: Artur
Lokalizacja: Harasiuki
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: jogi_18 »

Oświetlenie sumpa jest dla Ciebie bo w szafce jest ciemno. Ewentualnie jężeli posiadasz w sumpie DSB (złożę piasku grubości przynajmniej 10cm i na tym makroglony wszelakie) to oświetlenie sumpa jest niezbędne. Ja mam w sumpie żwykłą żarówkę kompakt do oświetlania szafki.
Co do skały to sucha morska skała i syntetyczna eliminują większość plag. Ja np nie mam aptasi żadnej a zbiornik ma 2 lata i nigdy nie miałem z tym problemów.
Żywa morska skała. Cóż zawsze kusiło mnie do założenia zbiornika na niej ze względu na mnogość życia w niej. Można trafić na kraby, ślimaki, krewetki i inne ciekawe stworzenia niektóre pożądane inne wręcz sprawiające wiele kłopotów.
Do tego dojrzewanie na jałowym systemie (sucha skała, suchy piach, świerza solanka) sprawia że dojrzewanie przebiega łagodniej ale rozkłada sie w czasie.
Poponuję dodać kawałek żywej skały od kogoś ze zbiornika a nie ze sklepu co sprawi że większość plag nas ominie, a większość konstrukcji zrobić ze skały suchej/syntetycznej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt w akwarium morskim”