FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nawozy DRAK-aquaristik: DRAK KramerDrak i DRAK Daydrakon
Autor Wiadomość
zulix 
Chemik japoński (jako taki)Imię: JAro!
Wiek: 54
Dołączył: 02 Paź 2009
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2014-12-07, 21:47   Nawozy DRAK-aquaristik: DRAK KramerDrak i DRAK Daydrakon

Dzięki uprzejmości polskiego dystrybutora AZOO tj. firmy Aquaray oraz firmy akwarystyczny24, która to pośredniczyła w przekazaniu produktów dzisiaj przedstawię wyniki mojej zabawy z nawozami DRAK-aquaristik.
Nie chciałem testować nawozów typu Makro gdyż te większość akwarystów roślinnych komponuje samodzielnie i trudno jest ich zachęcić do zmian. Z nawozami mikroelementowymi jest inaczej. Złe dobrane proporcje między składnikami, złe formy nawozów, ograniczona trwałość itd. powoduje, że bardzo trudno dobrać dobry nawóz mikro. Próbujemy korzystać z nawozów ogrodniczych z różnym, skutkiem raczej nie osiągając takich efektów jak przy nawożeniu dobrymi nawozami mikro ze sklepu. Dlatego cały czas szukam porządnego nawozu mikro nie dziurawiącego kieszeni.

W tym temacie testuje nawozy:
- DRAK KramerDrak
- DRAK Daydrakon

Nawozy można zakupić wysyłkowo m.in. w sklepie akwarystyczny24.pl i nie sa wcale nadzwyczaj drogie. Uważam że ich cena jest ceną przeciętną wobec nawozów tej klasy więc raczej nie powinna być czynnikiem decydującym przy wyborze.Nie będę kopiował wszystkiego co na temat nawozów podaje dystrybutor ale część opisu warto poznać.
===============================================
DRAK KramerDrak 250ml to wg producenta nawóz specjalny dla gęsto obsadzonych roślinami akwariów z dużym oświetleniem.
Wg opisu na akwarystyczny24:

KramerDrak został opracowany przez Hansa-Georga Kramera, specjalistę od akwariów roślinnych, który eksperymentował przez wiele lat nad nawozem specjalnie przystosowanym do akwariów mocno zarośniętych roślinami z dużą ilością światła. Użycie czterech odmiennych chelatów w specjalnych proporcjach i ogromna ilość mikroelementów i pierwiastków śladowych, zwanych „pierwiastkami zbawiennymi” pozwala na uprawę nawet najbardziej wymagających roślin. KramerDrak jest samowystarczalnym nawozem, tylko w ekstremalnych przypadkach silnie zarośniętych i oświetlonych akwariów zachodzi konieczność używania dodatkowo FerrDrakon K.

DayDrakon jest nawozem żelazowym, dodatkowym dla podstawowego nawozu jakim jest FerrDrakon w sytuacjach zwiększonej potrzeby na żelazo spowodowanej sterylizacją akwarium poprzez lampę Uv lub w akwariach z bardzo silnym wzrostem roślin i silnym oświetleniem. DayDrakon dostarcza wysokiej jakości przyswajalnego żelaza i zapewnia soczystą zieleń roślin.

Uwaga!
DayDrakon może być używany tylko i wyłącznie jako nawóz dodatkowy do nawozu FerrDrakon lub innego nawozu ogólnego. Przedawkowanie czystego koncentratu żelazowego DayDrakon bez jednoczesnego używania wysokiej jakości nawozu podstawowego np. FerrDrakon może powodować niedobory składników pokarmowych powodowane blokowaniem wchłaniania innych pierwiastków śladowych przez nadmiar żelaza.

Dawkowanie

DRAK KramerDrak - Dla średnio oświetlonych akwariów około 0.4W/l polecamy około 10ml KramerDrak na 100l wody tygodniowo. Dla mocno oświetlonych akwariów od 0.5W/l i więcej polecamy około 12ml KramerDrak na 100l wody tygodniowo. Dawki większe niż 15ml KramerDrak na 100l wody tygodniowo nie przyniosą żadnych dodatkowych korzyści.

DRAK Daydrakon - Codziennie od 5 do 20 kropli (0.25 - 1.0 ml) na 100l wody. Podmiana minimum 25% tygodniowo. Większa nie przeszkadza.
================================================

A teraz jak było u mnie


Ponieważ otrzymałem po 1 butelce 250 ml obu nawozów a akwarium spełniające założenie "gęsto obsadzonych roślinami akwariów z dużym oświetleniem" mam o pojemności ok. 500 l netto niniejszy opis nie jest testem (na dokładniejsze przetestowanie nawozów brakło tych nawozów) ale raczej przedstawieniem swojej opinii.

Wstępny opis akwarium: Akwarium było postaione na Ada Amazonia, ale w chwili testu już nieco stare (ponad 1 rok) a podłoże było jeszcze w poprzednim akwarium (kolejny rok).
Akwarium w pełni zarośnięte jest roślinami w 80% szybkorosnącymi na wszystkich planach 1-3. Samo akwarium ma ok. 550 l ale dochodzi jeszcze sump ok. 150 l (nadfiltracja). Oświetlenie około 0,9 W/l za pomoca świetlówek, 10 godzin dziennie. Całość wyposażone w komputer Amazon 2 sterujący temperaturą, pH i oświetleniem. Podmianki 25% wody tygodniowo, kranówką + zmniejszanie kwasem kH do założonego poziomu.

Obsada: Gupiki bez ograniczania populacji a więc może i tysiące. Pod koniec wpuściłem skalary więc liczba najmniejszych spadła do 0. Zostało jeszcze ze 2-3 setki gupików + kilka skalarów.

Parametry:
- temperatura wody 23-25,
- CO2, starałem się aby było "książkowe" - 20 - 30 mg/l,
- kH rzędu 5-7
- gH rzędu 10 - 20

Akwarium nawożone makro było klasy EI samoróbką + mikro znanej popularnej firmy (nazwijmy go jako "zwykłym nawozem"). Dawkę zwykłego nawozu ustalono wcześniej w wielomiesięcznych testach nawozu dla róznych parametrów wody w akwarium i różnego światła. Niestety nie dawał on rady przy większym świetle. Stosując zwykły nawóz akwarium było bardziej zielone niz kolorowe mimo stosowania większego nadmiaru mikro niż zalecał producent.

Nie widać tu kolorowych roślin nie tylko dlatego, że nie wybarwiły sie typowe gatunki ale i dlatego, że zdechły te z natury kolorowe. Co ciekawe to przy mniejszym świetle przy tym nawozie dawały radę. Niestety - wtedy nie dawał rady trawnik. Stąd decyzja o zwiększeniu światła była przemyślana. Próba zwiększenia nawożenia mikro zwykłym nawozem nie powiodła się - paliło stożki wzrostu roślin. Stąd własnie konieczność zmiany nawozu mikro.

Na początku skorzystano z nawozu KremerDrak w dawce 1 ml/dziennie/100 l wody, czyli 7 ml tygodniowo. Przez 2 tygodnie nie zaobserwowano większych różnic w porównaniu do poprzedniego nawozu. Zmierzona zawartość Fe była zerowa, ale test Azoo Fe nie pozwala na określenie stężeń poniżej 0,1 mg/l. Zwiększono nawożenie o 100%, czyli dając 2 ml/dzień. Stężenie Fe utrzymywało sie juz w granicach 0,1 mg/l. Niestety bardzo szybko niektóre rośliny pozbyły sie stożków wzrostu (np. ludwigia mini red była na skraju wymarcia). Sądząc, że może byc za dużo jakiegoś pierwiastka mikro zdecydowano sie zastąpić część nawozu KremerDrak nawozem Daydrakon. Dodawano więc po 1 ml obu nawozów. Sytuacja z roślinami unormowała się i akwarium zaczęło żyć nowym życiem. Rośliny kolore zaczęły sie rozrastać a niektóre wcześniej zielone zaczęły się wybarwiać.


i ludwigia mini red odbiła z pojedynczej gałązki:
Tak się złożyło, że z innych powodów zdecydowano sie dokonac restartu zbiornika. Pod bazalt włożono ziemie kwiatową ze sklepu ogrodniczego. Nadal, aż do zakończenia próbek nawozów nawożono w/w nawozami mikro. Skutek był bardzo zadowalający. Połaczenie ziemi i nawożenia słupa wody pozwoliło na szybki rozrost roślin. Ich wybarwienie znacznie się poprawiło. Niektóre rośliny odżyły. Nie jest to wyłaczną zasługa nawozów, ale widać, że i przy akwariach nawożonych na ziemi testowane nawozy moga się przydać. Akwaria na ziemi nie muszą być niskobudżetowe - moga to być HT z prawdziwego zdarzenia gdzie możemy stosować w pełni profesjonalne nawożenie.
Jednoznacznego wniosku końcowego nie będzie bo okres stosowania nawozu był zbyt krótki (ok. 2 miesięcy). Zamiana "zwykłego nawozu" na wybrane nawozy firmy DRAK-aquaristik była jednak dobrym rozwiązaniem. Rośliny w znakomitej większości lepiej się miały, te barwne oczywiście. Roślinom zielonym było to obojetne. Dlatego polecam kolegom i koleżankom wspomniane nawozy do samodzielnych testów. Wszystko na to wskazuje, że będa one jednymi z lepszych dla roślin kolorowych które miałem szczęście badać. Może jak będę miał kiedyś większą ilość nawozów to będę kontynuował obserwacje.

======================
Jeszcze raz podziękowania dla obu firm:


  Akwarium: 250 + kostka 90
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Mobilna wersja forum (PDA/GSM)