Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pomoc w doborze obsady 240L ogólne

j/w

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Pomoc w doborze obsady 240L ogólne

Post autor: farban »

Witam Szanownych kolegów i koleżanki.

Jako że posiadam już akwarium Witam w innym temacie, chyba już czas pomyśleć nad obsadą akwarium typowy ogólniak z duża ilością roślin na podłożu bazalt z ziemią.

Prosił bym o pomoc w doborze obsady, do akwarium trafią z mniejszego akwarium 6 sztuk gupika i niepoliczona ilość narybku. oraz 4 sztuki razborki galaxy, gdyby miały zostać to dokupił bym jeszcze kilka sztuk, było ich więcej ale niestety padło. Temperatura w baniaczku 23-27(?)*c. Parametry wody: GH 13 KH 8 PH 7

Akwarium ogólnie wygląda tak:

Obrazek

Więc myślę tak:

1. Gupiki x tyle ile jest
2. Razborki x 8 - 10 szt.
3. Górami mozaikowe 3 szt? 2 x samica + samiec?
4. neon czerwony - ławica?
5.?
6.?

Proszę o inne rady i sugestie nie chciał bym zrobić zupy rybnej a jednocześnie zachować różnorodność.

dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedzi!

pozdrawiam!
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

Witam. Ja powiem tak, lubię rybki ale jak dla mnie 3 ławice w akwarium to dużo. Proponowałabym zostawić gupiczki - narybku trochę się pozbądź ;) i razbory ( śmiało możesz dokupić większą ilość - ja bym nawet 20 szt. dała - ale nie wszyscy mogą się ze mną zgodzić ;)). Neony sobie odpuść - trochę by było za dużo. Ja zamiast gurami dałabym coś innego - ale jeśli Ci się podobają to ok ;)
Na dno możesz dać spokojnie jakieś zbrojniki i coś jeszcze z ryb dennych. Powiedziałabym że kiryski ale przeciwnicy bazaltu powiedzą że to zły pomysł, więc może coś innego dennego ;) - hmm otoski, babki...
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Gupiki możesz sobie zostawić, tyle że będą wprowadzały nieco rozgardiaszu w akwarium o liczbę narybku się nie martw gurami ją skutecznie skontrolują. Neony bym sobie darował bo porozpływają się po całym akwarium i w liczbie na którą mógłbyś sobie pozwolić nie będą przesadnie efektownie wyglądać. Zaszalał bym za to z galaxy i wpóścił bym powiedzmy 50 szt, przy dużo większych gurami będą trzymały piękną ławice.
Mozajek też bym zwiększył ilość do 2 samców i 4-6 samic.
Co do ryb strefy dennej w przypadku bazaltu tak naprawdę co by nie wpuścić będzie źle, ale pomyślał bym nad bocjami w szczególności brevisami. Akurat są w Rzeszowie do dostania.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Myślę zrobić tak:

Galaxy i Gupiki znajomy z chęcią przyjmie do swojego akwarium ma już więcej takich :)

i myślę zrobić tak:

Skalar x 6 - jak podrosną oddać 2

Neon czerwony - kilkadziesiąt szt.

a strefa denna zbrojniki kilka sztuk ;)

będzie tak?

do tego zestawu można by było gurami dołożyć?
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

240l to sporo ale nie na tyle by wpuścić tu wszystkie te ryby.
Skalar chybiony pomysł w tej liczbie. To pielęgnice i trzeba się liczyć z walkami dorosłych ryb. Rozwiązać można to na dwa sposoby w obu kupujesz na start 6-10 młodych ryb; w pierwszej wersji zostawiasz sobie z tego stadka dobraną parkę lub wariant drugi zostawiasz wszystkie, wtedy dochodzić będzie do utarczek ale w stadzie nie będzie to tak odczuwalne.
Piszesz kilka zbrojników ale jakich, hypancistrus zebra, loricaria red, z. niebieskich czy plecostomusów?
Nie wiem co rozumiesz poprzez kilkadziesiąt neonów, jeśli dajmy na to 50 szt no to więcej ryb już do tego akwarium nie wpuścisz bo przerybisz zbiornik.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
kosteczka
Posty: 1957
Rejestracja: 09 sty 2013, 22:23
Imię: Kasia
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 200l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kosteczka »

a nie wolisz zamiast neonów coś innego ? neony to przeżytek :P
Pozdrawiam - Kaśka
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Akurat one chyba nigdy nie stracą na popularności, a jest wiele rybek niegdyś pospolitych w naszych akwariach a dziś bardzo żadkich. Choć fakt faktem czerwonych mimo że są pięknie wybarwione nie darze przesadną sympatią. Dla mnie to stosunkowo spore śledzie które bezładu pływają po całym szkle. Ale nie nam tu decydować jest dane.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
farban
Posty: 152
Rejestracja: 18 lut 2014, 18:06
Imię: Paweł
Lokalizacja: Rymanów
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: farban »

Zastanawiałem się jeszcze nad razborami espei zamiast neonów ;)
_____

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Espejki są raczej dobrym rozwiązaniem. Trzymają się jako tako w kupie a przy towarzystwie dużo większych skalarów będzie to spotęgowane.
Nie wiem na ile tych skalarów się zdecydujesz. Jeśli pójdziesz w dobraną parę i załużmy 3-4 loricarie red to mogłbyś dołożyć 40 espei.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dobór obsady”