Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Test KH

Jak dobrze go wykonać?

Wszystko na temat wpływu parametrów wody na obsadę roślinną i zwierzęcą i możliwości korekty wartości tych parametrów

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Test KH

Post autor: karolina198666 »

Witam, w środę zalałam akwarium, wczoraj zrobiłam testy , po raz pierwszy wykonywałam test KH firmy JBL. Nie wiem jak mam go odczytać, wg instrukcji mam liczyć krople które zmienią kolor od żółtego do pomarańczowego.
Chodzi mi o to, że wkraplając krople było coś takiego:
1 kropla nie ma koloru
2 kropla nie ma koloru
3 kropla żółty
potem kolejne krople do koloru pomarańczowego.
Mam liczyć poziom KH od pierwszej kropli, czy od 3 licząc ją jako pierwszą - wtedy kiedy pojawił się żółty??
Drugie pytanie, to takie, żeby uzyskać piękny kolor pomarańczowy musiałam wkropić około 20 kropli, ale żeby uzyskać inny kolor żółtego wystarczy kilka kropel, faktycznie mam dążyć do tego pomarańczowego koloru, czy wystarczy zmiana barwy żółtego?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
RoNiN_26
Mecenas
Posty: 82
Rejestracja: 26 sty 2013, 14:33
Imię: Tomek
Lokalizacja: Ropczyce
Akwarium: 240L
Płeć:
Wiek: 47

Post autor: RoNiN_26 »

dziwne - aby na pewno robisz test KH?
Według producenta ma być coś jak poniżej:

JBL KH Test Set to szybki i prosty test do badania twardości węglanowej, do wody słodkiej i słonej.

Do czystej buteleczki nalej 5 ml wody, która ma być badana i dodawaj krople odczynnika, aż kolor próbki zmieni się z niebieskiego na żółty, jedna kropla jest jednym stopniem twardości.
Si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
AcidDrinker
Mecenas
Posty: 50
Rejestracja: 23 wrz 2014, 20:23
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Częstochowa
Akwarium: 128, 300
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: AcidDrinker »

Masz KH=3. Warto robić test trzymając buteleczkę na tle białej kartki np. ten niebieski jest bardzo delikatny.
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: karolina198666 »

Dzięki AcidDrinker :)
Test wykonywałam nad białą kartką ;) szkoda, ze instrukcja jest na tyle mało precyzyjna i nie uwzględnia możliwości przejścia z koloru bezbarwnego do żółtego...

RoNiN_26, fakt instrukcja mówi, że należy obserwować przejście z niebieskiego na żółty, ale po przecinku (przynajmniej u mnie jest napisane) jest dodana druga opcja liczenia kropli przejścia z koloru żółtego na pomarańczowy. Faktycznie tak jest, ponieważ w moim akwarium ogólnym jest przejście z koloru niebieskiego, natomiast w mojej "krewetkowej świeżynce" w ogóle nie występuje kolor niebieski, no chyba że jest suuper delikatny i ciężki do wychwycenia.

usunięty dubel - zulix
Ostatnio zmieniony 18 gru 2014, 7:55 przez karolina198666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Odczuwanie barw istotnie zależy od oświetlenia. Stąd te pierwsze krople mogą się wydawać, że nic nie zabarwiają, ale zabarwiają. Przy bardzo niskich twardościach będziesz musiała więc dostosować światło do pomiarów. Wskazana druga próbka z wodą dla porównania. Niestety jak woda nie jest idealnie bezbarwna (ma odcień żółtawy) to pomiarów przy niskiej twardości nie da się praktycznie zrobić.
Być może masz nawet twardość praktycznie zerową i pierwsza kropla daje Ci barwę żółtą (której jednak nie widzisz). Tym niemniej delikatna barwa niebieska daje odczucie bieli (ultramaryna jest tzw. wybielaczem optycznym do pościeli) więc najprędzej jest tak jak wspomina kolega - masz twardość 3 bo niebieski był zbyt subtelny.

Tłumacząc instrukcję w aspekcie punktów z barwami należy podkreślić, że są 2 rodzaje testów kH firmy JBLa. Stąd opis próbuje od razu załatwić oba choć brzmi to pewnie mało zrozumiale.
I rodzaj: którego dawno nie widziałem w handlu to zmiana barwy z żółtej na pomarańczową.
II rodzaj: zmiana z niebieskiej na żółtą. W warunkach "równowagi" kolory zlewają się w zielony.

Jak ktoś chętny do lektury to zapraszam: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=20014
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
karolina198666
Posty: 34
Rejestracja: 06 lis 2014, 1:14
Imię: Karolina
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: karolina198666 »

Dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemia wody ”